Austria i Szwajcaria. 10 osób zginęło w lawinach w weekend

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP
Narciarze w austriackim Tyrolu (nagrania z grudnia 2021 roku)
Narciarze w austriackim Tyrolu (nagrania z grudnia 2021 roku)Archiwum Reuters
wideo 2/3
Archiwum ReutersNarciarze w austriackim Tyrolu (nagrania z grudnia 2021 roku)

Władze Austrii i Szwajcarii poinformowały, że 10 osób zginęło w sobotę i niedzielę w serii lawin śnieżnych w Alpach. Ponawiane są apele o ostrożność i korzystanie jedynie z oznakowanych tras narciarskich.

Policja austriacka poinformowała o wypadkach śmiertelnych, do których doszło m. in. w rejonie Sankt Anton am Arlberg i szczytu Hohe Aifner. Władze ogłosiły czwarty stopień zagrożenia lawinowego.

W Szwajcarii dwie osoby zginęły w sobotę rano w lawinie, która zeszła w kantonie Graubuenden. Trzeciemu członkowi grupy udało się ujść z życiem.

Alpy Shutterstock

Łącznie władze Austrii i Szwajcarii poinformowały o dziesięciu ofiarach śmiertelnych serii lawin śnieżnych w sobotę i niedzielę.

Spadł ponad metr śniegu

W wielu rejonach Alp spadł w ostatnim okresie ponad metr śniegu, który słabo związał się z podłożem. Sytuację pogarsza dodatkowo porywisty wiatr.

- Ze świeżym śniegiem i wiatrem mamy wszystkie składniki do zwiększonej aktywności lawinowej - powiedział Patrick Nairz, rzecznik Tyrolskiej Służby Ostrzegania przed Lawinami.

Ponawiane są apele o ostrożność i korzystanie jedynie z oznakowanych tras narciarskich. Mimo groźnych warunków, stacje narciarskie w obu krajach są przepełnione.

Lawinowe ABC - co powinniśmy mieć ze sobą?
Lawinowe ABC - co powinniśmy mieć ze sobą?Detektor, sonda i łopata - lawinowe ABC.TVN24

Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości