Dom Adolfa Hitlera stanie się centrum praw człowieka

Autor:
pb//mm
Źródło:
CNN, BBC, tvn24.pl
Dom, w którym urodził się Adolf Hitler. Braunau am Inn, Austria
Dom, w którym urodził się Adolf Hitler. Braunau am Inn, AustriaReuters Archive
wideo 2/6
Reuters ArchiveDom, w którym urodził się Adolf Hitler. Braunau am Inn, Austria

Dom, w którym urodził się Adolf Hitler, zostanie przekształcony w centrum szkoleniowe zajmujące się prawami człowieka. Budynek znajduje się w Braunau am Inn w północno-zachodniej Austrii. Jak wyjaśniono, postanowiono nadać mu nową "perspektywę afirmującą życie".

Decyzję o utworzeniu centrum szkoleniowego w domu, w którym urodził się Adolf Hitler, ogłosiło w środę austriackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Budynek, znajdujący się w miejscowości Braunau am Inn, oprócz centrum służącego prowadzeniu dla policji szkoleń z zakresu praw człowieka, ma pomieścić również posterunek policji, co do którego plany ogłoszono już w 2019 roku.

ZOBACZ TEŻ: Przemówienie Hitlera w głośnikach austriackiego pociągu. Aresztowano dwie osoby

"Perspektywa afirmująca życie"

Jak przekazało austriackie MSW, decyzja zapadła na podstawie rekomendacji szerokiego grona ekspertów, którzy oczekują pozbawienia nieruchomości jej "mitycznej atrakcyjności dla środowisk ekstremistycznych". Już w 2020 roku władze Austrii zapewniały, że nie chcą dopuścić do tego, aby budynek stał się miejscem "pielgrzymek" neonazistów.

- Musimy zmierzyć się z naszą przeszłością i nadać temu miejscu, obciążonemu historycznie, perspektywę afirmującą życie - podkreślił podczas wtorkowej konferencji prasowej historyk Oliver Rathkolb z Uniwersytetu w Wiedniu, cytowany w oświadczeniu Ministerstwa. Inny członek komisji Hermann Feiner wskazał, że budynek będzie "biurem dla największej organizacji praw człowieka w Austrii - policji - i będzie to również centrum szkoleniowe w tej fundamentalnie ważnej kwestii". Renowacja budynku ma się zakończyć w 2025 roku i kosztować 20 mln euro, czyli równowartość ok. 90 mln zł.

Austriacki dom Hitlera

Adolf Hitler urodził się w Braunau am Inn 20 kwietnia 1889 roku i mieszkał w tym domu wraz z rodziną do 3. roku życia. Budynek po wojnie należał do Gerlinde Pommer, potomkini pierwszych właścicieli jeszcze sprzed narodzin Hitlera. Od 1972 roku austriackie MSW wynajmowało od niej budynek i oddawało do użytku różnym organizacjom charytatywnym. Od 2011 roku budynek stał jednak pusty. W 2016 roku władze Austrii dokonały przymusowego wykupu byłego domu Hitlera. Początkowo planowano wyburzenie go, w 2020 roku poinformowano z kolei o planach utworzenia w nim komisariatu policji.

Autor:pb//mm

Źródło: CNN, BBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości