Świat

Policjanci zajmą rodzinny dom Hitlera

Świat


W domu, w którym urodził się Adolf Hitler, zostanie ulokowany posterunek policji - poinformował we wtorek minister spraw wewnętrznych Austrii Wolfgang Peschorn. Jego zdaniem ma to zapobiec przekształceniu budynku w cel pielgrzymek neonazistów.

Trzy lata temu ówczesny szef ministerstwa spraw wewnętrznych Wolfgang Sobotka zapowiadał, że znajdujący się w niewielkiej miejscowości Braunau am Inn w pobliżu granicy z Niemcami budynek zostanie wyburzony.

Niedawno jednak władze austriackie dokonały przymusowego wykupu domu rodzinnego Hitlera. Zaproszono architektów z krajów UE, aby przygotowali i przedstawili plany przebudowy budynku.

"Ten budynek nie będzie przywoływał wspomnień narodowego socjalizmu"

Wyboru zwycięskiego projektu dokona w pierwszej połowie przyszłego roku jury złożone z ekspertów i osobistości publicznych.

"Wykorzystywanie domu przez policję powinno wysłać jasny sygnał, że ten budynek nigdy nie będzie już przywoływał wspomnień narodowego socjalizmu" - głosi opublikowane oświadczenie ministra Peschorna w tej sprawie.

Adolf Hitler urodził się w Braunau w roku 1889. Austria, która została anektowana przez hitlerowskie Niemcy w 1938 roku, przez dziesięciolecia utrzymywała, że była pierwszą ofiarą nazistów.

W ostatnich latach jednak władze austriackie przyznały, że Austriacy również uczestniczyli w zbrodniach hitlerowskich oraz że w kraju nie było większego oporu przeciwko rządom Hitlera.

Autor: asty//now / Źródło: PAP