Król Karol III pojawi się na australijskich monetach od 2023 roku

Autor:
KS\mtom
Źródło:
PAP

Wizerunek króla Karola III od 2023 roku zastąpi Elżbietę II na australijskich monetach - ogłosił wiceminister skarbu Andrew Leigh. Wizerunek króla nie pojawi się na banknocie pięciodolarowym, na którym obecnie widnieje podobizna Elżbiety II.

Zgodnie z prawem, na wszystkich australijskich monetach musi widnieć wizerunek brytyjskiego monarchy, który jest również głową państwa w Australii. Od 1953 r. na monetach umieszczano podobiznę zmarłej w czwartek królowej Elżbiety II. Od 1966 roku, gdy obowiązującą walutą stał się dolar australijski wyprodukowano ponad 15 mld monet z wizerunkiem królowej. Jej podobizna na monetach była zmieniana sześć razy, ostatnio w 2019 roku.

Profil królowej Elżbiety II widniejący na monetach był zwrócony w prawą stronę, wizerunek Karola III będzie skierowany w lewą. Zmiana sposobu przedstawiania władców na monetach to tradycja sięgająca XVII wieku. Od tego czasu wizerunek każdego kolejnego monarchy był na monetach skierowany w przeciwnym kierunku niż jego poprzednika.

Bicie nowej monety rozpocznie się, gdy tylko do mennicy dotrze oficjalny, zatwierdzony przez Pałac Buckingham wizerunek nowego króla.

Po 2023 roku monety z królową będą w dalszym ciągu legalnym środkiem płatniczym.

W Australii wizerunek królowej Elżbiety II widnieje również na banknocie pięciodolarowym. Nie zostanie on jednak wymieniony na podobiznę króla, ponieważ Elżbietę II umieszczono na banknocie "ze względu na jej osobowość, nie status monarchini" - wyjaśnił wiceminister skarbu Andrew Leigh.

Leigh dodał, że przyszły obraz tych banknotów będzie przedmiotem obrad rządu, ale z decyzją nie należy się spieszyć. Przy rozważaniu osób, które mogłyby się pojawić na nowej edycji tych banknotów będą brani pod uwagę również przedstawiciele rdzennych ludów Australii.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:KS\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości