Ukraina przyznaje się do udziału w atakach na Most Krymski. "Nasi wojskowi weryfikują 'nietykalność' wielu obiektów"

Źródło:
PAP

Przedstawiciele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) brali udział w obu atakach na Most Krymski - powiedział sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow, cytowany przez UNIAN. Jak wyjaśnił, chodzi o atak z jesieni ubiegłego roku oraz niedawny, z lipca tego roku.

- Nasi wojskowi weryfikują rzekomą "nietykalność" wielu obiektów uważanych w Rosji za zabezpieczone w 100 procentach. To między innymi Most Krymski. Bezpośrednio wspominali o nim przedstawiciele naszej SBU, którzy uczestniczyli zarówno w pierwszej, jak też drugiej (operacji wymierzonej w ten cel - przyp. red.) - powiedział Ołeksij Daniłow, cytowany w czwartek przez agencję UNIAN.

Wojna w Ukrainie. Zobacz relację tvn24.pl >>

Pożar na Moście Krymskim. Zdjęcie z 8 października 2022 rokuReuters Archive

"To lekceważenie nie tylko Ukrainy, ale też światowej społeczności"

Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy RBNiO odniósł się również do blokady morskiej Ukrainy, którą rosyjskie władze próbują wprowadzić po wcześniejszym wycofaniu się z tzw. porozumienia zbożowego, gwarantującego do lipca eksport ukraińskich produktów zbożowych przez Morze Czarne.

- Jest to lekceważenie nie tylko Ukrainy, ale też światowej społeczności, ponieważ korzystanie z wód (morza otwartego - red.) zostało zagwarantowane na mocy prawa międzynarodowego. Rosja łamie jednak wszystkie międzynarodowe regulacje, w tym morskie, wyłącznie dlatego, że tak jej się podoba. Rzecz jasna, skończy się to dla (Rosjan - red.) bardzo, bardzo źle. To tylko kwestia czasu - ocenił polityk.

Ataki na Most Krymski

8 października 2022 roku na Moście Krymskim doszło do wybuchu i pożaru. Dwa dni później Siergiej Aksjonow, gubernator Krymu z nadania Moskwy, przekonywał na antenie rosyjskiej telewizji, że "wszelkie prace remontowe na moście powinny zakończyć się w ciągu miesiąca lub półtora". Jednak ruch samochodowy został tam przywrócony dopiero w lutym 2023 roku.

Już w październiku minionego roku ukraińskie media podawały, powołując się na źródła, że atak był operacją specjalną Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). SBU nie skomentowała tych doniesień.

Pożar na Moście Krymskim. Nagranie z 8 października 2022 roku
Pożar na Moście Krymskim. Nagranie z 8 października 2022 rokuReuters Archive

17 lipca 2023 roku most został poważnie uszkodzony po raz drugi. 18 lipca przywrócono ruch na jednym pasie mostu. Rosjanie zapowiedzieli, że remont przeprawy potrwa prawdopodobnie do jesieni. Sytuacja ta, jak oceniają eksperci, będzie wpływać na logistykę armii rosyjskiej na południu Ukrainy.

>> Minister Dmytro Kułeba: jeden zniszczony rosyjski most to mniej zabitych Ukraińców <<

***

Zbudowany w 2018 roku most na Krym łączy okupowany przez Rosję od 2014 roku Półwysep Krymski z rosyjskim Krajem Krasnodarskim. Przeprawę osobiście otwierał Władimir Putin. Od początku inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku połączenie jest wykorzystywane przez Kreml do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego na Krym, a następnie na Ukrainę.

Most Krymski łączący anektowany półwysep z RosjąShutterstock
Most KrymskiPAP - Maciej Zieliński, Maria Samczuk

Autorka/Autor:akr/gp

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: