Rosjanie donoszą o utracie strategicznej wioski. "Blokowała armii ukraińskiej drogę na Berdiańsk i Mariupol" 

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 536 dni. Rosyjskie prowojenne kanały na Telegramie poinformowały, że armia rosyjska wycofała się z wioski Urożajne w obwodzie donieckim. Wieś blokowała drogę armii ukraińskiej do okupowanego Berdiańska i Mariupola - podała ukraińska sekcja Radia Swoboda. Ciężkie walki o Urożajne toczyły się od kilku dni. Armia ukraińska nie potwierdziła doniesień o wyzwoleniu wioski. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 0:01

  Kończymy niedzielną relację. Zapraszamy do śledzenia wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie ​TUTAJ >>>

 • 21:55

  Ukraińskie siły zniszczyły rosyjski nowoczesny czołg T-90, wykorzystując do tego hobbistyczny dron z ładunkiem wybuchowym wart ok. 500 USD - pisze portal Business Insider.

 • 20:43

  Ukraina jest najbardziej zaminowanym krajem na świecie. Na linii frontu na jednym metrze kwadratowym rosyjskie wojska założyły nawet po pięć min - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Guardian".

  Reznikow przyznał, że rosyjskie pola minowe stanowią poważną przeszkodę dla ukraińskich żołnierzy. Armii brakuje saperów i sprzętu do rozminowywania terytorium.

  Ukraińscy saperzy na zaminowanych przez Rosjan terenach

 • 20:38

  Rosyjskie prowojenne kanały na Telegramie poinformowały, że armia rosyjska wycofała się z wioski Urożajne w obwodzie donieckim. Wieś blokowała drogę armii ukraińskiej do okupowanego Berdiańska i Mariupola - podała ukraińska sekcja Radia Swoboda.

  Ciężkie walki o Urożajne toczyły się od kilku dni. Armia ukraińska nie potwierdziła doniesień o wyzwoleniu wioski.

 • 19:40

  Gubernator graniczącego z Ukrainą obwodu biełgorodzkiego w Rosji Wiaczesław Gładkow potwierdził doniesienia rosyjskich mediów i kanałów na Telegramie o ataku drona na Biełgorod. Urzędnik opublikował zdjęcia uszkodzonego wieżowca i zaparkowanych nieopodal samochodów.

  W niedzielę rano rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o zestrzeleniu trzech dronów nad terytorium obwodu biełgorodzkiego. Kolejny dron - według resortu - został zestrzelony nad obwodem kurskim.

  Rosja. Atak drona na Biełgorod. Gubernator o uszkodzeniach

 • 19:34

  W Tatarstanie w Rosji nieletni angażowani są do produkcji irańskich dronów bojowych. Rosyjska armia wykorzystuje je przeciwko Ukrainie - podało Radio Swoboda. Wielu nastolatków pracuje w złych warunkach - dodała rozgłośnia.

  Politechnika Ałabuga w Tatarstanie wykorzystuje pobliskie zakłady, mieszczące się w specjalnej strefie ekonomicznej, do składania irańskich dronów bojowych i w coraz większym stopniu angażuje do tych prac niepełnoletnich uczniów.

  Obecnie około tysiac studentów uczy się w tej placówce w mieście Jełabuga. Kilkuset z nich - w większości w wieku 15-17 lat - uczestniczy w składaniu irańskich dronów - przekazało Radio Swoboda.

  Fragmenty zestrzelonego drona Shahed nad Ukrainą

 • 18:25

  W ciągu ostatniego tygodnia siły obronne Ukrainy wyeliminowały około 4150 rosyjskich żołnierzy. A także zniszczyły 488 jednostek broni i sprzętu wojskowego wroga - poinformował na kanale Telegram wiceminister obrony Ukrainy Ołeksandr Pawluk.

  Rosyjskie straty w ciągu minionego tygodnia to m.in. 61 czołgów, 73 pojazdy opancerzone, 107 systemów artyleryjskich, dwa śmigłowce, 20 rakiet i 78 dronów.

 • 17:58

  Siły ukraińskie wykorzystują obecnie dziennie około osiem tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej, średnio tyle, ile wynosi roczna norma francuskiej armii - powiedział były dowódca kompanii Ajdar Jewhen Dykyj. Dodał, że armia jego kraju odczuwała "wielki głód amunicji", który został zaspokojony dostawami amunicji kasetowej z USA.

  Dykyj przypomniał, że w ubiegłym roku Rosjanie wystrzeliwali dziennie około 60 tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej, zaś Ukraińcy 3-4 tysięcy sztuk.

 • 17:20

  Przywódca najemniczej formacji Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn nadal ma wartość dla rosyjskiego dyktatora Władimira Putina - podała w analizie amerykańska telewizja CNN, powołując się na opinie ekspertów.

  Prigożyn ma jednak plany dotyczące działań wagnerowców w krajach afrykańskich, co jest sprzeczne ze stanowiskiem Kremla - ddoała stacja.

  Jewgienij Prigożyn

 • 17:02

  W rejonie okupowanego Melitopola doszło do eksplozji - poinformował we wpisie na kanale Telegram lojalny wobec władz w Kijowie mer tego miasta Iwan Fedorow.

  Urzędnik nie przekazał szczegółów dotyczących wybuchu. Napisał jedynie, że są "ustalane".

  Melitopol jest pod rosyjską okupacją

 • 16:39

  Ruch drogowy na Moście Krymskim został tymczasowo wstrzymany - poinformowały rosyjskie kanały na Telegramie.

  Nie podały powodów, nie poinformowano również, kiedy jest planowane wznowienie ruchu na moście, łączącym zaanektowany Krym z kontynentalną Rosją.

  Most Krymski został budowany przez Rosję w 2018 roku, cztery lata po aneksji półwyspu. Od czasu rozpoczęcia inwazji zbrojnej był kilkakrotnie atakowany.

  Kłęby dymu nad Mostem Krymskim. Rosjanie mówią o ataku ze strony Ukrainy

 • 15:25

  W wyniku rosyjskiego ostrzału w wiosce Szyroka Bałka w obwodzie chersońskim zginęła cała rodzina: ojciec, matka, ich niespełna miesięczna córka, a także 12-letni syn, który w stanie krytycznym trafił do szpitala, gdzie zmarł - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

  Szyroka Bałka została ostrzelana w niedzielę z artylerii. Rosyjscy okupanci zaatakowali także inną wioskę, Stanisław, gdzie zginęły dwie osoby.

  Ostrzelany dom w wiosce Szyroka Bałka w obwodzie chersońskim

 • 15:25

  Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall zamierza do końca roku dostarczyć Ukrainie drony rozpoznawczeLuna NG – poinformowała agencja dpa.

  Po amunicji, czołgach, obronie przeciwlotniczej i pojazdach wojskowych, Rheinmetall potwierdził dostarczenie Ukrainie dronów. Odpowiednie zamówienie zostało już złożone – oznajmił rzecznik firmy w Duesseldorfie.

  Drony rozpoznawcze Luna NG nie będą uzbrojone. Są one w stanie pokonywać kilkaset kilometrów, przechwytując lub blokując komunikację wroga. Dostawa ma nastąpić do końca roku, nie podano jednak wielkości zamówienia.

  Niemieckie drony rozpoznawcze Luna NG

 • 14:06

  W okupowanym Mariupolu rozległy się wybuchy - poinformowały ukraińskie media.

  Doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola Petro Andriuszczenko sprecyzował, że "przedstawiciele ukraińskiego ruchu oporu spalili bazę okupantów".

  Według Andriuszczenki w wyniku podpalenia co najmniej 10 przedstawicieli sił okupacyjnych zostało rannych, zniszczono koszary przeciwnika i trzy pojazdy.

  Dym nad bazą rosyjskich okupantów w Mariupolu

 • 13:05

  W magazynie w mieście Ramienskoje w obwodzie moskiewskim wybuchł duży pożar – poinformowała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media.

  "Pożar ogarnął powierzchnię 1800 metrów kwadratowych" – podał Reuters.

  Według rosyjskiej agencji RIA Nowosti pożar wybuchł w magazynie nawozów. Nagrania w internecie pokazują gęsty czarny dym i płomienie, widoczne z odległości kilkuset metrów.

 • 12:55

  Saperzy w ciągu ostatniego tygodnia zneutralizowali niemal dwa tysiące min, pozostawionych przez wojska Rosji na wyzwolonych już terenach Ukrainy – podał ukraiński wiceminister obrony generał Ołeksandr Pawluk, cytowany w niedzielę przez agencję Ukrinform.

  "Saperzy pracowali głównie na wyzwolonych obszarach wokół Mikołajowa i Chersonia na południu kraju oraz Charkowa na wschodzie" – wskazał gen. Pawluk. Od soboty 5 sierpnia do ostatniego piątku ukraińscy specjaliści sprawdzili 1,5 tysiąca hektarów terenu, 77 hektarów ziem rolnych oraz niemal dwa kilometry dróg.

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o pomoc w rozminowywaniu kraju.

 • 12:36

  Rosyjski okręt wojenny oddał w niedzielę strzały ostrzegawcze w kierunku statku handlowego pod banderą Palau, który zmierzał na Morzu Czarnym w kierunku Ukrainy – podała agencja Reutera, powołując się na rosyjski resort obrony.

  Według źródeł rosyjskich okręt patrolowy "Wasilij Bykow" oddał strzały do statku "Sukru Okan", gdy jego kapitan nie zareagował na wezwanie do zatrzymania się w celu przeprowadzenia kontroli. Następnie żołnierze rosyjscy dostali się na pokład jednostki ze śmigłowców Ka-29.

  Okręt "Wasilij Bykow"  Statek handlowy kierował się w stronę ukraińskiego portu Izmaił i – według tych samych źródeł – po zakończeniu kontroli ponownie ruszył w tym kierunku. "Sukru Okan" ma wyporność 2155 ton, a jego portem macierzystym jest Stambuł.

 • 11:54

  Ukraińscy obrońcy utrzymują inicjatywę na odcinku bachmuckim na wschodzie Ukrainy. W ciągu ostatniej doby doszło tam do dziewięciu starć, w trakcie których zabito 41 oraz raniono 109 najeźdźców. Jeden został pojmany – poinformował w niedzielę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

  "Wróg desperacko stawia opór używając artylerii, w trakcie ostatnich 24 godzin uderzył w nas 514 razy amunicją różnego kalibru" – wskazał Czerewaty.

  Dodał, że w ukraińskim ostrzale zniszczono jedną stację walki radioelektronicznej. "To jeden z naszych priorytetów" – zaznaczył rzecznik. Poinformował, że Ukraińcom udało się również zniszczyć trzy polowe składy amunicji.

 • 11:41

  Sześcioro cywilów zginęło w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu chersońskiego na południu Ukrainy – poinformował w niedzielę szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak na Telegramie.

  Dwie osoby poniosły śmierć i kilka zostało rannych w rosyjskim ostrzale wioski Stanisław, gdzie uszkodzonych zostało pięć prywatnych budynków. Cztery osoby – dwóch mężczyzn, kobieta i dziecko, które nie skończyło jeszcze 2 lat – zginęło w ostrzale wsi Szyroka Bałka. Ranny został 12-letni chłopiec. Obrażenia odniosło w sumie siedem osób.

 • 11:32

  Na terenach tymczasowo okupowanych Mariupola i Melitopola na południu Ukrainy dochodzi do brutalnych przeszukiwań cywili; Rosjanie poszukują partyzantów, zgłaszane są zaginięcia niektórych osób – poinformowały w niedzielę ukraińskie władze.

 • 11:06

  Siedmioro cywilów zginęło w strzelaninie między kadyrowcami i rosyjskimi żołnierzami pod okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolem na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w niedzielę doradca lojalnego wobec Kijowa mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

  Andriuszczenko powiedział, że kadyrowcy przebywali na urlopie w wiosce Urzuf w obwodzie donieckim, ale w piątek wybuchł konflikt między nimi a miejscową komendanturą wojskową. "Zaczęli zrywać sobie nawzajem pagony i doszło do strzelaniny. Oprócz Rosjan zastrzelono cywilów. Wiemy o dwóch zabitych nastoletnich dziewczynach, czterech chłopcach i kobiecie" – napisał doradca mera.

 • 11:02

  Siły rosyjskie zaczęły stosować nową taktykę, polegającą na tworzeniu bariery ze statków cywilnych wokół okrętów wojskowych – przekazała w niedzielę rzeczniczka ukraińskiej armii na południu Natalia Humeniuk w telewizji.

  Rosyjskie okręty "chowają się na razie za południowo-wschodnim wybrzeżem Krymu. Główna zmiana polega na tym, że utworzyli tak zwany rejon obserwacyjny, gdzie gromadzą cywilne statki. De facto tworzą sobie dodatkową ochronę, żeby nie zostać uszkodzonym podczas ataku ukraińskiego" - powiedziała Humeniuk.

  Ukraina, Natalia Humeniuk: Rosjanie tworzą bariery wokół okrętów wojskowych

 • 10:44

  Już 500 dzieci zginęło na Ukrainie w wyniku pełnoskalowego wtargnięcia sił rosyjskich – poinformowało w niedzielę Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy na Telegramie.

  Oprócz tego obrażenia odniosło co najmniej 1097 dzieci, przy tym najwięcej w obwodzie donieckim na wschodzie kraju – 485.

  "Te liczby nie odzwierciedlają w pełni rzeczywistości. Cały czas trwa ich ustalanie w miejscach prowadzenia działań bojowych, na tymczasowo okupowanych i wyzwolonych terenach" – podkreśliła prokuratura.

 • 10:26

  Dopóki wojna na Ukrainie toczy się z dużą intensywnością, Rosja nie będzie mieć wystarczających zasobów do koncentracji znacznej ilości wojsk w innych punktach swoich zachodnich granic, czyli w kierunku Finlandii, krajów bałtyckich czy Białorusi – uważają fińscy eksperci ds. wojskowości.

 • 9:38

  Ukraiński oddział straży granicznej wraz z żołnierzami postawił znak graniczny na wyzwolonej Wyspie Węży na Morzu Czarnym – poinformował w mediach społecznościowych dowódca ukraińskiej straży granicznej Serhij Dejneko.

  "Żołnierze Państwowej Straży Granicznej przy pełnym poparciu żołnierzy Centralnego Biura Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy przywrócili dziś historyczną sprawiedliwość" – oznajmił w sobotę Dejneko.

  Dodał, że "następny znak graniczny zostanie postawiony na Krymie po jego wyzwoleniu przez siły obrony Ukrainy".

 • 8:42

  Istnieje realna możliwość, że Kreml nie finansuje już rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera, w związku z czym prawdopodobnie zmierza ona w kierunku redukcji i rekonfiguracji, głównie w celu zaoszczędzenia na kosztach personelu - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

  Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, od czasu nieudanego buntu w czerwcu 2023 roku państwo rosyjskie działało przeciwko niektórym innym interesom biznesowym właściciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna.

  "Jeśli państwo rosyjskie nie płaci już Grupie Wagnera, drugim najbardziej prawdopodobnym płatnikiem są władze białoruskie. Jednak duże siły byłyby znaczącym i potencjalnie niepożądanym drenażem skromnych białoruskich zasobów" - napisano.

  Grupa Wagnera. Brytyjski wywiad: rosyjskie władze mogą już nie finansować najemników

 • 8:15

  Rosyjska wersja irańskich dronów-kamikadze Shahed zawiera głównie komponenty wyprodukowane za granicą, co rodzi pytanie o skuteczność kontroli eksportu do Rosji – poinformowała na swojej stronie internetowej brytyjska grupa śledcza Conflict Armament Research (CAR), badająca użycie broni w konfliktach.

  Grupa zidentyfikowała ponad 100 części, oznaczonych markami 22 różnych firm z siedmiu krajów, włączając w to Rosję. Większość tych firm ma siedziby w Chinach, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych.

  Około jedna trzecia komponentów została wyprodukowana między 2020 a 2023 rokiem, przy czym część już po rozpoczęciu wojny przeciw Ukrainie, a wszystkie trzy komponenty rosyjskie wyprodukowano od stycznia do marca 2023 roku.

 • 8:03

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w niedzielę, że minionej doby Rosjanie stracili na ukraińskim froncie 560 żołnierzy. Ukraińcy zniszczyli także między innymi trzy wrogie czołgi, 11 pojazdów opancerzonych i 19 systemów artyleryjskich.

 • 6:30

  Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

 • 5:26

 • 5:20

  Siły ukraińskie kontynuowały w sobotę operacje kontrofensywne na co najmniej dwóch odcinkach frontu i miały dokonać znaczących taktycznie postępów wzdłuż granicy administracyjnej między obwodami zaporoskim i donieckim.

 • 5:15

  Siły rosyjskie przeprowadziły w sobotę operacje ofensywne wzdłuż linii Kupyansk-Svatove-Kreminna, w pobliżu Bachmutu, wzdłuż linii Avdiivka-Donieck oraz na pograniczu obwodu doniecko-zaporoskiego i nie osiągnęły żadnych potwierdzonych zdobyczy.

 • 5:05

  Pod okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolem na południowym wschodzie Ukrainy kadyrowiec postrzelił rosyjskich żołnierzy i cywilów; na razie wiadomo o trzech rannych cywilach - poinformował w sobotę Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera Mariupola.

  Andriuszczenko napisał w komunikatorze Telegram, że w piątek we wsi Urzuf pod Mariupolem doszło do "bardzo poważnej strzelaniny".

  Według jednej z wersji będący pod wpływem alkoholu kadyrowiec - czyli członek formacji przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa - postrzelił cywilów i rosyjskich wojskowych.

  Wiadomo o co najmniej trzech rannych cywilach. Nikt nie jest wypuszczany z miejscowości ani wpuszczany do niej.

 • 4:41

  17 ukraińskich dronów zaatakowało nocą z piątku na sobotę bazę logistyczną rosyjskiego wojska na okupowanym Krymie, zabitych i rannych zostało kilkudziesięciu rosyjskich żołnierzy - pisze w sobotę wieczorem Ukrainska Prawda, powołując się na źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy.

  SBU zorganizowała atak na bazę rosyjską w okolicy Eupatorii na Krymie - podaje Ukrainska Prawda. Uderzono w namioty wojskowe, sprzęt, cysterny.

  Weryfikowane są informacje dotyczące skali zniszczeń. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w ataku zabitych albo rannych zostało kilkudziesięciu rosyjskich wojskowych, uszkodzono mnóstwo sprzętu.

 • 4:11

  Rosyjska grupa dywersyjna przedarła się w sobotę do obwodu sumskiego na północy Ukrainy – poinformował dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Serhij Najew. Ukraińskie siły zmusiły przeciwnika do odwrotu.

  Ukraińscy wojskowi wykryli dywersantów w jednej ze wsi w pobliżu miejscowości Znob-Nowhorodske w obwodzie sumskim, przy granicy z Rosją. Grupa składała się z 10 uzbrojonych dywersantów.

  Jak dodał generał Najew, ogień ukraińskich sił zmusił przeciwnika do zabrania rannych i powrotu na terytorium Rosji.

Autorka/Autor:mm,js,tas/prpb, adso

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook