Erdogan o uwolnieniu obrońców Azowstalu: Rosja zmieniła stanowisko

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Rosyjski czołg zniszczony pod Bachmutem. Syrski opublikował nagranie
Rosyjski czołg zniszczony pod Bachmutem. Syrski opublikował nagranie Ołeksandr Syrski/Telegram
wideo 2/22
Rosyjski czołg zniszczony pod Bachmutem. Syrski opublikował nagranie Ołeksandr Syrski/Telegram

Środa jest 504. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan powiedział w środę na konferencji prasowej w Wilnie, że Rosja zmieniła swoje stanowisko i dlatego doszło do uwolnienia ukraińskich obrońców zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu. Kilka dni temu internowani w Turcji dowódcy wrócili na Ukrainę. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:18

    Zapraszamy do relacji:

    Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo - czwartek 13 lipca

  • 4:32

    Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że Grupa Wagnera prawie w całości przekazała MON broń i sprzęt wojskowy.

  • 3:24

    Skutki rosyjskiego ataku z użyciem dronów na Kijów.

  • 2:08

    Administracja wojskowa Kijowa poinformowała, że spadające szczątki dronów uderzyły w dzielnicę Sołomianskij w centrum miasta. Co najmniej dwie osoby zostały ranne. Trwa ustalanie czy były inne ofiary i skali ewentualnych zniszczeń.

    Według mera Kijowa Witalija Kliczki szczątki dronów uszkodziły jedno piętro bloku mieszkalnego w dzielnicy Darnitskij na wschodzie miasta. W sąsiedniej dzielnicy Szewczenkiwskij zapalił się balkon.

    Napłynęły doniesienia o wybuchach w innych obwodach Ukrainy, w tym w Chmielnickim na zachodzie, Mikołajewskim na południu i Zaporoskim na południowym wschodzie.

  • 1:50

    - To jest bardzo ważne. Po raz pierwszy od czasu odzyskania naszej niepodległości ustanowiliśmy podstawy bezpieczeństwa dla Ukrainy na jej drodze do NATO - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo wyemitowanym w nocy ze środy na czwartek..

    - Są to konkretne gwarancje bezpieczeństwa potwierdzone przez siedem czołowych demokracji świata. Nigdy przedtem nie mieliśmy takiej bazy bezpieczeństwa i to na poziomie grupy G7 - dodał.

    Zełenski powtórzył to, co mówił wcześniej w Wilnie, że "rozwialiśmy wszelkie wątpliwości lub niejasności co do tego czy Ukraina będzie w NATO". - Będzie - podkreślił.

  • 0:13

    Instytut Studiów nad Wojną: szef rosyjskiego sztabu generalnego armii generał Walerij Gierasimow podobno zwolnił dowódcę 58. CAA generała dywizji Iwana Popowa po tym, jak Popow wyraził zaniepokojenie potrzebą rotacji wojsk w zachodnim Zaporożu w związku z ukraińskimi kontrofensywami.

  • 22:53

    Szereg innych krajów wyraził już chęć dołączenia do oświadczenia G7 w sprawie zobowiązań na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy - powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller, odpowiadając na pytanie PAP. Zapowiedział, że wkrótce ujawniona zostanie pełna lista krajów.

  • 22:04

    Rosja zmieniła swoje stanowisko i dlatego doszło do uwolnienia ukraińskich obrońców zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu - powiedział w środę na konferencji prasowej w Wilnie prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan.

    - Najpierw Rosja wydawała pewne oświadczenia; potem jednak, gdy (jej przywódcy) dowiedzieli się o pewnych okolicznościach, zmienili stanowisko i sytuacja uległa zmianie - mówił.

    Erdogan nawiązał w ten sposób do uwolnienia obrońców zakładów Azowstal, którzy byli internowani na terytorium Turcji. W maju 2022 roku obrońcy Mariupola w obwodzie donieckim, po niemal trzech miesiącach walk w oblężonym przyczółku na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal, trafili do rosyjskiej niewoli. 21 września w ramach wymiany jeńców z Rosją władzom ukraińskim udało się uwolnić 215 wojskowych, w tym dowódców obrony Mariupola i Azowstalu.

    Pięciu oficerów z Azowstalu – dowódcy pułku Azow Denys Prokopenko i Swiatosław Pałamar, dowódca 36. brygady piechoty morskiej Serhij Wołynski oraz Denys Szłeha i Ołeh Chomenko – trafiło do Turcji i miało tam pozostać do końca wojny. Była to część ustaleń z Rosją, w których ważną rolę odegrał właśnie Erdogan.

    Prezydent Ukrainy Wołodmyr Zełenski odwiedził 8 lipca Turcję i wynegocjował uwolnienie dowódców. Na wieść o wywiezieniu ich z Turcji, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że łamie to ustalenia w sprawie żołnierzy, które zostały zawarte z udziałem Rosji. O naruszenie porozumienia oskarżył Kijów i Ankarę.

  • 21:42

    Po ostrzale hotelu w Berdiańsku Rosjanie wywożą ciężarówkami ciała swoich żołnierzy do kostnicy - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Sztab poinformował o rosyjskich stratach w wyniku "bezpośredniego uderzenia" w hotel Diuna.

    We wtorek lojalne wobec Kijowa władze Berdiańska poinformowały portal Suspilne, że w hotelu przebywało dowództwo rosyjskiego wojska. Według lokalnych władz budynek został praktycznie zrównany z ziemią, a na miejsce skierowano wiele karetek.

  • 21:41

    Prezydent USA Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone pracują nad przekazaniem Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu ATACMS.

  • 20:00

    18 osób, w tym sześcioro dzieci, zostało rannych w środę w wyniku eksplozji niezidentyfikowanego obiektu wojskowego, który spadł na osiedle mieszkalne w Zaporożu na południu Ukrainy - poinformowały lokalne władze.

  • 19:45

    Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wysłał prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi list z propozycją dalszego ułatwienia rosyjskiego eksportu żywności i nawozów oraz zapewnienia ciągłości dostaw ukraińskiego zboża przez Morze Czarne - poinformował w środę rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

    - Celem jest usunięcie przeszkód wpływających na transakcje finansowe za pośrednictwem Rosyjskiego Banku Rolnego, co jest głównym niepokojem Federacji Rosyjskiej, a jednocześnie umożliwienie dalszego przepływu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne – powiedział Dujarric.

  • 18:44

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał po rozmowie z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem, że spotkanie było "co najmniej dwa razy dłuższe, niż planowano, i dokładnie tak treściwe, jak było to potrzebne".

    "Gdyby z powodu protokołu nie przerwano spotkania, rozmawialibyśmy jeszcze dłużej. Omówiliśmy wszystkie tematy: długoterminowe wsparcie, broń, politykę, NATO. Jasno widzimy, jak zakończyć tę wojnę naszym wspólnym zwycięstwem" - podkreślił ukraiński przywódca.

  • 18:41

    Rosyjska armia zakończyła w środę przejmowanie uzbrojenia od najemniczej Grupy Wagnera - poinformowały Reuters i AFP. To 2000 sztuk sprzętu wojskowego, 2500 ton amunicji oraz 20 000 sztuk broni strzeleckiej.

    "Rosyjskie Siły Zbrojne zgodnie z planem kończą odbiór broni i sprzętu wojskowego z jednostek Grupy Wagnera" – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony na Telegramie.

  • 18:30

    Wilno, szczyt NATO. Joe Biden: pomożemy Ukrainie zbudować silną obronę na lądzie, morzu i w powietrzu

  • 16:20

    Ustaliliśmy najbardziej szczegółowy plan obronny NATO od czasów zimnej wojny - powiedział w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, podsumowując szczyt NATO w Wilnie.

    - Podjęliśmy szereg decyzji mających dostosować sojusz do przyszłości - powiedział szef NATO, kończąc "historyczny szczyt w Wilnie".

    Podczas szczytu "wysłaliśmy też Ukrainie jasny i silny sygnał dotyczący jej przyszłości w NATO" - zaznaczył Stoltenberg.

  • 16:14

    Biden: Amerykanie bardzo wspierają te działania, ponieważ wiedzą, że nie chodzi tylko o was – chodzi o niewinnych ludzi w różnych miejscach świata. Chodzi o bezwzględną brutalność, z którą działa Putin.

  • 16:13

    Zełenski na spotkaniu z Bidenem: bardzo dziękujemy za pomoc USA, bardzo na nią liczyliśmy.

  • 15:36

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Ukraina otrzymała gwarancje bezpieczeństwa od grupy G7. To etap naszej drogi do NATO.

    Zełenski: Ukraina otrzymała gwarancje bezpieczeństwa od grupy G7

  • 15:36

    Biden: Wspólna deklaracja G7 czyni jasnym, że nasze wsparcie będzie sięgać daleko w przyszłość. Pomożemy Ukrainie zbudować silną obronę na lądzie, morzu i w powietrzu.

  • 15:35

    Biden: nie czekamy na zakończenie procesu reform w Ukrainie, by dokonać długoterminowych zobowiązań na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy.

  • 15:35

    Prezydent USA Joe Biden: wszyscy sojusznicy zgodzili się, że przyszłość Ukrainy jest w NATO.

    Biden: zostały podjęte długoterminowe zobowiązania wobec Ukrainy

  • 15:06

    Mieszkańcy Rosji wyruszyli na wakacje na okupowane przez Kreml wybrzeże Morza Azowskiego na południowym wschodzie Ukrainy. Tych ludzi czeka niemiła niespodzianka, ponieważ uwierzyli rosyjskiej propagandzie, że te obszary jakoby znajdują się na "głębokim zapleczu" frontu - powiadomił w środę lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

    "Całe wybrzeże od Mariupola aż po granicę z obwodem zaporoskim jest (dosłownie) zawalone Rosjanami - cywilami, którzy przyjechali tam na odpoczynek. Bardzo dziwnie to wygląda. Jadą tam i są zdumieni, gdy słyszą głośne wystrzały z wyrzutni (obsługiwanych przez siły) obrony powietrznej. (...) To dla nich niespodzianka, ponieważ dali sobie wmówić, że wybierają się na głębokie zaplecze frontu, a (zniszczony przez rosyjskie wojska) Mariupol jakoby 'odbudowuje się'" - relacjonował Andriuszczenko na antenie Radia Swoboda.

  • 14:38

    Kraje G7 we wspólnej deklaracji zobowiązują się do udzielenia długoterminowego wsparcia militarnego Ukrainie oraz gwarancji bezpieczeństwa dla tego kraju w celu obrony przed obecną inwazją rosyjską i powstrzymania takiej agresji w przyszłości - informuje w środę AFP, która widziała dokument.

    "Będziemy pracować wspólnie z Ukrainą nad konkretnymi i dwustronnymi długoterminowymi zobowiązaniami dotyczącymi bezpieczeństwa w celu zagwarantowania trwałej siły zdolnej do bronienia Ukrainy obecnie i powstrzymania wszelkiej agresji rosyjskiej w przyszłości" - głosi deklaracja G7.

  • 14:35

    Prezydent Joe Biden w rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim będzie bezpośredni i szczery w kwestii członkostwa Ukrainy w NATO - powiedział w rozmowie z MSNBC doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, zapowiadając środową rozmowę przywódców Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

  • 14:06

    Brytyjski premier Rishi Sunak podczas środowego spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim przy okazji szczytu NATO w Wilnie wyraził zadowolenie z tego, że Ukraina nie potrzebuje już Planu Działań na rzecz Członkostwa (MAP), co ułatwi jej drogę do NATO - przekazało jego biuro.

  • 11:41

    Szczyt NATO i sytuacja Ukrainy. Relacja Ołeha Biłeckiego (12 lipca)

  • 11:23

    Reuters: prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Australia zapowiedziała nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który ma zawierać m.in. pojazdy opancerzone Bushmaster IMV.

  • 10:44

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w środę, że rozpoczął spotkanie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem na szczycie NATO w Wilnie.

    "Dialog z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem będzie merytoryczny jak zawsze. Oczekujemy dobrych wiadomości dotyczących chronienia życia Ukraińców i naszej obrony" - napisał Zełenski na Twitterze.

    We wcześniejszym komunikacie Zełenski podkreślał, że kolejne dostawy broni dla żołnierzy ukraińskich będą oznaczać ochronę życia jej obywateli. Zapowiedział, że podczas szczytu NATO w Wilnie spotka się z przywódcami: USA, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Japonii i innych krajów.

  • 10:02

    Niejasności co do miejsca pobytu generał Siergieja Surowikina, zastępcy głównodowodzącego rosyjskich wojsk na Ukrainie oraz zwiększona widoczność jego zastępcy uprawdopodobniają hipotezę, że po buncie Grupy Wagnera został on odsunięty na bok - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że w poniedziałek szef rosyjskiego sztabu generalnego generał Walerij Gierasimow po raz pierwszy od czasu buntu Grupy Wagnera w dniu 24 czerwca został pokazany w telewizji. Widać było, jak poprzez łącze wideo otrzymuje informacje od szefa sztabu rosyjskich sił powietrznych, generała pułkownika Wiktora Afzałowa.

    Wskazano, że Afzałow jest na stanowisku od co najmniej czterech lat, ale jest to prawdopodobnie jego pierwsze publiczne wystąpienie z Gierasimowem. Afzałow jest zastępcą Surowikina, który oprócz dowodzenia wojskami na Ukrainie, jest zarazem głównodowodzącym rosyjskich sił powietrznych. Oceniono, że zwiększona publicznie widoczność Afzałowa, wraz z faktem, że miejsce pobytu Surowikina pozostaje niejasne, dodaje dodatkowego znaczenia hipotezie, że Surowikin po buncie został odsunięty na bok.

    Generał Siergiej Surowikin

  • 9:25

    "Na kierunkach: Biła Hora-Andrijiwka i Biła Hora-Kurdiumiwka w pewnych miejscach (ukraińskie oddziały) odniosły sukces. Umacniają się na osiągniętych rubieżach" - poinformował w środę rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Andrij Kowalow.

    Kowalow dodał, że Ukraińcy prowadzą ostrzał artyleryjski wykrytych celów rosyjskich i walkę z artylerią przeciwnika. Opisał opór Rosjan jako "mocny". Jak dodał, przeprowadzają oni "przerzucanie oddziałów i wojsk i wykorzystują rezerwy".

    Wypowiedź ta jest zbieżna z ocenami amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), który wskazał w najnowszym raporcie, że 11 lipca armia ukraińska kontynuowała operacje kontrofensywne w okolicach Bachmutu, na północ i południe od miasta. Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty powiedział, że Ukraińcy kontrolują wszystkie wzgórza naokoło Bachmutu.

    Ukraina, żołnierze, Bachmut

  • 6:28

    Niemcy przekażą Ukrainie kolejne Leopardy. Wielka Brytania dostarczy pojazdy bojowe. Ukraina otrzymuje nowe pakiety wsparcia

  • 6:02

    Norwegia przeznaczy 960 mln dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy w 2023 roku - poinformował premier kraju Jonas Gahr Store na szczycie NATO, cytowany przez stację CNN. "Ukraina pilnie potrzebuje dodatkowego wsparcia wojskowego i sprzętu" – podkreślił norweski polityk. Zgodnie z oświadczeniem norweskiego rządu, Norwegia zapewni Ukrainie ponad 7,2 miliarda dolarów pomocy cywilnej i wojskowej w ciągu pięciu lat.

  • 5:59

    Niemcy nie dostarczą Ukrainie rakiet manewrujących - informuje Deutsche Welle, powołując się na niemieckie ministerstwo obrony. Szef resortu Boris Pistorius oświadczył, że nie widzi powodu, by krytykować Berlin za niewystarczające wsparcie dla Ukrainy i przypomniał, że Niemcy zajmują obecnie drugie miejsce na świecie po Stanach Zjednoczonych pod względem pomocy wojskowej dla Kijowa.

  • 5:21

    "Wróg przeprowadził kolejny atak powietrzny na stolicę. Tym razem, według wstępnych informacji, ponownie użył dronów szturmowych Szahed. Po ponad tygodniowej przerwie wróg wystrzelił irańskie drony w kierunku Kijowa drugi dzień z rzędu. Alarm powietrzny trwał ponad 2 godziny. Wszystkie cele wroga w przestrzeni powietrznej wokół Kijowa zostały wykryte i zniszczone przez siły i środki naszej obrony powietrznej" - napisał w Telegramie szef administracji wojskowej Kijowa Serhij Popko.

    Władze miasta poinformowały, że nie wpłynęły żadne informacje o ofiarach ani zniszczeniach spowodowanych atakiem dronów, dane z podsumowania operacyjnego są aktualizowane i weryfikowane.

  • 4:50

    Instytut Studiów nad Wojną: związany z Kremlem bloger twierdził, że siły ukraińskie przejęły kontrolę nad pozycjami w pobliżu wąwozu Hruszewa (około 15 km na południowy zachód od Wielkiej Nowosilki). Inny bloger twierdził, że siły ukraińskie zaatakowały również pozycje rosyjskie na zachód od Starmajorske (9 km na południe od Wielkiej Nowosilki).

  • 4:18

    Brytyjski rząd poinformował w nocy z wtorku na środę, że w ramach kolejnego pakietu wsparcia militarnego dla Ukrainy przekaże temu krajowi ponad 70 pojazdów bojowych i logistycznych oraz tysiące sztuk amunicji do czołgów Challenger 2.

  • 4:09

    "Alert przeciwlotniczy jest ogłoszony! Systemy obrony przeciwlotniczej zaangażowane w regionie i na podejściu do Kijowa działają" - napisał w Telegramie Serhij Popko, szef administracji wojskowej stolicy Ukrainy.

    Kijowska administracja wojskowa wezwała na swoim kanale w Telegramie, aby ludzie pozostawali w schronach do czasu zakończenia nalotów. W mieście słychać wybuchy przypominające dźwięk systemów obrony przeciwlotniczej przechwytujących obiekty powietrzne,informuje Reuters.

    Poprzedniej nocy ukraińskie systemy obrony powietrznej zestrzeliły wszystkie drony, wystrzelone przez Rosję : "Wszystkie wykryte cele powietrzne poruszające się w kierunku Kijowa zostały zniszczone przez siły i środki naszej obrony powietrznej" - napisał w Telegramie Serhij Popko.

  • 4:00

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 3:49

    W Kijowie i wielu regionach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny, istnieje zagrożenie ze strony Rosjan przy użyciu dronów szturmowych - ogłosiły w Telegramie Siły Powietrzne Ukrainy.

    Zagrożenie odnotowano w Kijowie oraz w centralnych i północno-wschodnich regionach Ukrainy. Szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak zaapelował do obywateli o zwrócenie uwagi na alarm i niezakłócanie działań Sił Obrony Powietrznej.

  • 3:30


    Obecnie najważniejsze dla nas są stabilne dostawy broni, a nie odblokowanie dostaw nowych rodzajów uzbrojenia - powiedział Bloombergowi szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

    - Musimy zagwarantować stabilne dostawy amunicji artyleryjskiej, bo tego stale potrzebujemy w dużych ilościach. Pracujemy nad tym, żeby otrzymać więcej haubic kalibru 155 mm - zaznaczył szef ukraińskiej dyplomacji.

    - Uważam, że teraz chodzi nie o to, żeby odblokować nowe uzbrojenie, bo to już zrobiliśmy, tylko o to, żeby zapewnić stabilność dostaw i przyspieszyć dostawę niedawno obiecanej broni - podkreślił szef MSZ.

    Minister wyraził także zadowolenie z powodu ogłoszenia przez Francję przekazania Kijowowi pocisków dalekiego zasięgu.

  • 3:21

    Były prezydent Donald Trump ostro skrytykował decyzję prezydenta Joe Bidena, by wysłać Ukrainie amunicję kasetową. Jak stwierdził, jest to ruch "dalej wciągający nas w trzecią wojnę światową".

    Wezwał do natychmiastowego zakończenia wojny i "skupienia się na żywotnych interesach Ameryki"

  • 2:14

    Polska i Wielka Brytania są kluczowymi krajami transatlantyckiego sojuszu i nadal muszą wspólnie działać na rzecz Ukrainy i jej członkostwa w NATO - napisał ambasador RP w Wielkiej Brytanii Piotr Wilczek w tekście opublikowanym na portalu dziennika "Daily Telegraph".

  • 2:07

    Współpraca dwustronna, w tym w dziedzinie obronności, wsparcie dla Ukrainy i walka z nielegalną imigracją były tematami rozmowy, którą przy okazji szczytu NATO w Wilnie brytyjski premier Rishi Sunak odbył z prezydentem RP Andrzejem Dudą - przekazało biuro brytyjskiego premiera.

  • 0:55

    Szczyt NATO - prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski bierze udział. Co powiedział w Wilnie?

  • 0:27

    Przywieziemy do kraju nowe ważne instrumenty obronne - zadeklarował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w Wilnie, gdzie we wtorek rozpoczął się dwudniowy szczyt NATO.

    "Jutro będziemy kontynuować naszą pracę w Wilnie" - zapowiedział Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościach i podkreślił, że kwestią priorytetową jest ukraińska obrona.

    "Jestem wdzięczny partnerom za gotowość podejmowania nowych kroków. Więcej broni dla naszych wojskowych to więcej obrony życia dla całej Ukrainy" - zaznaczył prezydent.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stock Holm / Shutterstock

Tagi:
Raporty: