Kolejna wymiana jeńców i powrót żołnierzy z pułku Azow. Wszyscy byli obrońcami Azowstalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Melitopol jest pod rosyjską okupacją
Melitopol jest pod rosyjską okupacjąReuters Archive
wideo 2/21
Melitopol jest pod rosyjską okupacjąReuters Archive

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 437 dni. 42 żołnierzy i trzy żołnierki z elitarnego pułku Azow, którzy bronili zakładów Azowstal w Mariupolu, uwolniono z rosyjskiej niewoli w ramach kolejnej wymiany jeńców - poinformował Andrij Jermak, szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Wcześniej portal Ukraińska Prawda informował za lojalnym Kijowowi merem miasta Iwanem Fiodorowem, że Rosjanie masowo palą dokumenty na terenie tak zwanych policyjnych placówek w okupowanym Melitopolu w obwodzie zaporoskim i wywożą sprzęt. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 2:16

    Szef rosyjskiej grupy najemników Wagnera powiedział w sobotę, że nie mają amunicji i nie mogą prowadzić dalszych ofensyw w pobliżu Bachmutu, miasta, które było oblężone przez Rosję przez około 10 miesięcy.

    Dodał, że jego siły zajęły 95% Bachmutu, miasta we wschodniej Ukrainie, które przed wojną liczyło ponad 70 tys. mieszkańców.

  • 1:16

    Rafael Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, wydał ostrzeżenie w związku z trwającą ewakuacją miasta Enerhodar, zarządzoną przez miejscowego rosyjskiego gubernatora.

    - Ogólna sytuacja w rejonie elektrowni jądrowej Zaporoże staje się coraz bardziej nieprzewidywalna i potencjalnie niebezpieczna – powiedział Grossi.

    Jak dodał, jest "bardzo zaniepokojony bardzo realnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa jądrowego i ochrony elektrowni". - Musimy działać teraz, aby zapobiec groźbie poważnej awarii jądrowej i związanym z nią konsekwencjom dla ludności i środowiska - podkreślił.

    Siły rosyjskie zajęły fabrykę w Zaporożu kilka dni po tym, jak prezydent Władimir Putin nakazał inwazję na swojego sąsiada w lutym 2022 r. W pobliżu obiektu często dochodziło do wymiany ognia, a obie strony obwiniały drugą.

  • 21:55

    "Tak, zestrzeliliśmy 'nie mający sobie równych' pocisk Kinżał!" - oświadczył na telegramie dowódca sił powietrznych ukraińskich sił zbrojnych Mykoła Ołeszczuk. Dodał, że hipersoniczny pocisk, o którym Putin mówił, że nie strąci go żaden system obrony przeciwrakietowej, został zestrzelony dzięki amerykańskiemu systemowi Patriot.

    "Gratuluję narodowi ukraińskiemu historycznego wydarzenia!" - napisał Ołeszczuk.

    Jak dodał, rakietę strącono podczas nocnego ataku 4 maja nad obwodem kijowskim. Ponaddźwiękowe rakiety Kinżał obejmują swoim zasięgiem całą Ukrainę - mają zasięg 1,5 - 2 tys. km. Poruszają się z prędkością kilka razy większą niż prędkość dźwięku (mogą osiągnąć 10 machów, czyli ponad 12 tys. km na godzinę), mogą manewrować i uważane są za trudne do wykrycia przez systemy obrony przeciwrakietowej. Są zdolne do przenoszenia głowic jądrowych lub konwencjonalnych.

  • 21:47

    Szwajcarska firma Global Clearance Solutions (GCS) zamierza dostarczyć Ukrainie do końca 2023 roku około 20 maszyn rozminowujących - poinformowało ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów.

    Takie dostawy przewiduje memorandum o współpracy, podpisane przez ministerstwo i producenta zmechanizowanego sprzętu rozminowującego GCS.

    "Maszyny będą wykorzystywane do usuwania min i niewybuchów z terenów rolniczych i obiektów infrastruktury krytycznej na obszarach wyzwolonych w obwodach mikołajowskim, charkowskim i chersońskim" - podało ministerstwo reintegracji.

    Blisko jedna trzecia terytorium Ukrainy (174 tys. km kw.), która znalazła się pod okupacją, musi zostać skrupulatnie przebadana pod kątem min, amunicji i innych materiałów wybuchowych, pozostawionych tam przez rosyjską armię. Ukraina jest obecnie największym zaminowanym terytorium na świecie, przewyższając pod tym względem nawet Afganistan i Syrię - czytamy w komunikacie.

  • 21:22

    Ogłoszono alarm lotniczy w większości obwodów południowo-wschodniej oraz centralnej Ukrainy.

    Terytoria zagrożone rosyjskimi nalotami i ostrzałami obejmują terytoria na wschód od położonego w zachodniej części Ukrainy miasta Winnica oraz wszystkie regiony wschodnie, a także położony na południu kraju obwód chersoński oraz anektowany przez Rosję Krym - przekazał Reuters.

  • 20:02

    Sześciu saperów z ukraińskiej Państwowej Służby do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) zginęło w sobotę w czasie ostrzału przy rozminowywaniu obwodu chersońskiego - przekazała ta służba na Twitterze. Dwie inne osoby zostały ranne.

    Ukraina. Saperzy rozminowywali obwód chersoński, doszło do rosyjskiego ostrzału. Sześciu nie żyje, dwie osoby ranne

  • 19:16

    Władze Rosji uznały zamach na jednego z głównych ideologów Kremla, pisarza Zachara Prilepina, za akt terroru. Schwytały już nawet "podejrzanego" - informuje rosyjskojęzyczna redakcja BBC. Ma nim być "30-letni mężczyzna, pochodzący z Ukrainy, karany wcześniej za rozbój w swoim kraju". Władze uznały też atak na pisarza za akt terroru.

    Do odpowiedzialności za zamach na Prilepina przyznał się wcześniej ruch partyzancki Atesz, który działa na okupowanym Krymie i zajętych przez Rosję terenach południa Ukrainy.

  • 18:33

    Walczące z inwazją Rosji siły zbrojne Ukrainy, wspierane przez koalicję państw zachodnich, są w rzeczywistości niczym planowana bezskutecznie dekadami przez władze Unii Europejskiej wspólna europejska armia - zauważa lizboński portal Observador.

    Autorka tekstu, politolożka z Uniwersytetu Nowego w Lizbonie Madalena Resende, wskazuje, że prowadzonym od 70 lat w Europie procesom integracyjnym zawsze towarzyszyły działania na rzecz utworzenia wspólnej europejskiej armii.

  • 17:40

    42 żołnierzy i trzy żołnierki z elitarnego pułku Azow Gwardii Narodowej Ukrainy, którzy w zeszłym roku ofiarnie bronili zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim, uwolniono z rosyjskiej niewoli w ramach kolejnej wymiany jeńców - poinformował w sobotę Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

    Informację o tym opublikował także na Twitterze. Do wpisu dołączył zdjęcia obrońców.

  • 17:18

    Mołdawia jest bezpieczna tylko dzięki Ukrainie - oświadczyła mołdawska prezydent Maia Sandu w wywiadzie opublikowanym w sobotę przez "Financial Times".

    Prezydent Sandu powiedziała, że jeżeli rosyjskiej armii udałoby się dotrzeć do mołdawskiej granicy, to nie zatrzymałaby się, bowiem celem Putina jest niezmiennie odbudowa Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

    "Oni chcą powrotu dawnych czasów, a my tego nie chcemy. Mołdawia przez 30 lat była częścią strefy buforowej. Oznaczało to dla nas biedę, korupcję, złe rządy, emigrację (wielu obywateli). Chcemy być częścią demokratycznego świata" – podkreśliła.

    Brytyjski dziennik rozmawiał z mołdawską przywódczynią przy okazji jej wizyty w Wielkiej Brytanii. Sandu przybyła do Londynu na koronację króla Karola III i królowej Camilli.

  • 16:37

    Ukraina oskarżyła Rosję o ostrzelanie oblężonego Bachmutu zapalającą amunicją fosforową, która jest zabroniona przez międzynarodowe konwencje. Armia ukraińska opublikowała w sobotę film ukazujący płonące miasto, na które spływa deszcz białego fosforu - poinformował portal Hromadske.

    "Wróg użył w Bachmucie amunicji fosforowej i zapalającej, próbując zmieść miasto z powierzchni ziemi. Jednak żołnierze Sił Operacji Specjalnych (SSO) i innych jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy nadal dzielnie bronią miasta" - podała służba prasowa SSO.

  • 15:56

    W piątek wieczorem sąd administracyjny w Berlinie uchylił zakaz wywieszania ukraińskich flag na sowieckich pomnikach w dniach 8 i 9 maja Wcześniej berlińska policja zakazała wywieszania ukraińskich i rosyjskich flag w dniach upamiętniania zakończenia II wojny światowej w Europie. Flagi rosyjskie pozostają zakazane - informuje portal rbb24.

  • 14:50

    Rosjanie masowo palą dokumenty na terenie tak zwanych policyjnych placówek w okupowanym Melitopolu w obwodzie zaporoskim. Wywożą też sprzęt z pozostającego pod rosyjską kontrolą urzędu paszportowego – przekazała Ukraińska Prawda za lojalnym Kijowowi merem miasta, Iwanem Fiodorowem.

    "Komputery i serwery okupacyjnego urzędu paszportowego w Melitopolu zrobiły sobie bezterminowy urlop" - zacytowano mera.

    "Okupanci w pośpiechu pakują sprzęt i wywożą go w nieznane miejsce w Rosji. Część dokumentów jest palona na popiół" - dodał Fiodorow, któego słowa przytoczył portal.

  • 14:26

    Naczelny dowódca ukraińskiej armii gen. Wałerij Załużny powiadomił w sobotę, że poinformował przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów amerykańskich sił zbrojnych gen. Marka Milleya o obecnej sytuacji na froncie i planach dotyczących wyzwolenia terytorium.

    Ukraiński dowódca zapewnił, że jest w stałym kontakcie z gen. Milleyem. "Podczas rozmowy telefonicznej poinformowałem o sytuacji na froncie i przygotowaniach do przyszłych kroków naszej armii na rzecz deokupacji ukraińskiego terytorium" - napisał gen. Załużny w mediach społecznościowych.

    Podziękował też amerykańskiemu dowódcy za nowy pakiet wsparcia wojskowego ze strony USA.

  • 13:23

    W reakcji na decyzję Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE), która 10 marca zezwoliła pod pewnymi warunkami Rosjanom i Białorusinom na powrót do rywalizacji, Niemcy odwołali już drugie zawody Pucharu Świata, tym razem florecistów w Bonn zaplanowane 10-12 listopada.

  • 13:08

    Odpowiedzialność za zamach na rosyjskiego nacjonalistycznego pisarza Zachara Prilepina wziął na siebie ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz - pisze w sobotę agencja Ukrinform.

    Prilepin, od 2014 roku aktywny zwolennik rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, został ranny w wybuchu samochodu w Niżnym Nowogrodzie w sobotę. Jego kierowca zginął.

    Organizacja przekazała w sobotę na Telegramie, że próbowała przeprowadzić napaść na Prilepina od początku roku. Wcześniej zwolennicy ruchu informowali, że rozesłali ponad 5 tys. wiadomości agentom i rosyjskim wojskowym z zadaniem zabicia Prilepina - pisze Ukrinform.

    Ruchu oporu Atesz działa na okupowanym Krymie i zajętych przez Rosję terenach południa Ukrainy.

    Doniesienia o pierwszych skutecznych zamachach organizowanych przez Atesz pojawiły się na początku lutego. Jak wówczas informowano, że partyzanci wysadzili w powietrze samochód, którym podróżowali dwaj oficerowie Rosgwardii.

  • 12:54

    Rosyjscy żołnierze zajmują domy ewakuowanych Ukraińców w obwodzie chersońskim - podała w sobotę Ukrainska Prawda.

  • 11:10

    Portal Ukrainska Prawda podał, że w sobotę rano pojawiły się informacje o eksplozjach na Krymie w rejonie krasnohwardijskim. Mieszkańcy mieli słyszeć huk kilka minut po godzinie 8. Jak czytamy na stronie Ukrainskiej Prawdy władze okupacyjne ogłosiły, że na północy Krymu "został uruchomiony system obrony powietrznej" i rzekomo nie było ofiar ani szkód.

  • 9:59

    Po raz pierwszy strąciliśmy rosyjską rakietę hipersoniczną Kindżał - poinformował w sobotę dowódca ukraińskich sił powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk. To historyczne wydarzenie - ocenił.

    "Tak, strąciliśmy 'nie posiadający analogów' Kindżał!" - napisał generał w mediach społecznościowych. Jak dodał, rakietę strącono podczas nocnego ataku 4 maja w niebie nad obwodem kijowskim, dzięki systemowi Patriot.

    Pocisk Ch-47 został wystrzelony z samolotu MiG-31K z terytorium Rosji - przekazał dowódca.

  • 9:00

    Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych podał najnowsze dane dotyczące strat rosyjskiej armii. Według sobotniego komunikatu w ciągu ostatniej doby rosyjskie wojsko straciło w Ukrainie 560 żołnierzy. Natomiast straty rosyjskiej armii od początku inwazji zbrojnej na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku, sięgnęły 193 770 żołnierzy.

    Ukraińskie siły zbrojne podały, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili między innymi siedem czołgów (3717 od początku inwazji), 14 opancerzonych pojazdów bojowych (7238 od 24 lutego 2022 roku), 14 systemów artyleryjskich (2992 od rozpoczęcia agresji).

  • 8:35

    Pięciu cywilów zginęło minionej doby wskutek rosyjskiej agresji w obwodzie donieckim - poinformował w sobotę rano Pawło Kyryłenko, szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy. Trzy osoby zginęły w Awdijiwce, jedna w miejscowości Predteczyne i jedna w Konstantynówce. Tego dnia w obwodzie donieckim zostało rannych trzech cywilów.

  • 7:11

    W nocy z piątku na sobotę siły powietrzne Ukrainy zestrzeliły cztery wrogie drony Shahed nad obwodem dniepropietrowskim. Szczątki maszyn uszkodziły domy mieszkalne, budynki gospodarcze i linie energetyczne - donosi Ukrainska Pravda.

  • 7:04

    Z raportu ISW wynika, że zdobycie Bachmutu przestało być priorytetem Moskwy. Zdaniem analityków przedłużające się utrzymywanie grupy Wagnera w Bachmucie nie idzie w parze z ogólnym spowolnieniem tempa rosyjskich działań ofensywnych w innych częściach Ukrainy. ISW zauważa, że regularne siły rosyjskie wydają się w dużej mierze skupiać na przygotowaniach do kontrofensywy ze strony Ukrainy.

    ISW zwraca uwagę, że - z wyjątkiem bardzo ograniczonych ataków w rejonie Kreminnej i w pobliżu Doniecka - siły rosyjskie w dużej mierze zaprzestały działań ofensywnych, co prawdopodobnie oznacza przejście do defensywy.

    Według ISW stawia to grupę Wagnera i jej założociela Jewgienija Prigożyna w potencjalnie trudnej sytuacji.

    W nocy z czwartku na piątek szef wagnerowców zamieścił w internecie nagranie, przedstawiające ciała poległych najemników, którzy jakoby zginęli na polu walki tylko w ciągu jednej doby. Prigożyn w wulgarny sposób skrytykował dowództwo rosyjskiej armii, podkreślając, że jego formacja otrzymała zaledwie 30 proc. obiecanych dostaw amunicji. Zapowiedział, że jeśli nie otrzymają ich w najbliższym czasie, wagnerowcy opuszczą Bachmut 10 maja.

  • 6:42

    Siły Operacji Specjalnych Ukrainy (SOFU) podały, że Rosjanie użyli w Bachmucie amunicji fosforowej i zapalającej, "próbując zmieść miasto z powierzchni ziemi".

  • 5:01

    Ubiegająca się o członkostwo w Unii Europejskiej Mołdawia zamierza wprowadzić tymczasowe ograniczenia na import ukraińskich zbóż - podał rząd Dorina Receana.

    O zamiarze tym władze Mołdawii poinformowały ambasadora UE w Kiszyniowie Janisa Mazeiksa za pośrednictwem wicepremiera Vladimira Bolei, sprecyzował w komunikacie mołdawski rząd.

    Bolea potwierdził, że mołdawskie ministerstwo rolnictwa i przemysłu spożywczego, którym kieruje, chce tymczasowego ograniczenia importu zbóż i nasion oleistych z Ukrainy, aby w ten sposób "wesprzeć konkurencyjność mołdawskiego sektora rolnego".

  • 4:24

    ISW: siły rosyjskie przeprowadziły 5 maja ograniczone ataki naziemne na linii Awdijiwka – Donieck, ale nie przeprowadziły żadnych potwierdzonych ataków naziemnych w zachodnim obwodzie donieckim.

  • 3:45

    Służba prasowa Sił Operacji Specjalnych (SSO) Sił Zbrojnych Ukrainy podała, że ich jednostki nadal bronią Bachmutu. "Stoimy! Żołnierze SSO, wraz z towarzyszami, nadal bronią Bachmutu!" - podkreślono w komunikacie.

  • 3:22

    Siły rosyjskie zaatakowały w piątek późnym wieczorem Bachmut amunicją fosforową - poinformował na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko. "Tak samo było w Mariupolu. Kiedy nie mogą nic zrobić, zaczyna się fosforyzowanie" - napisał.

  • 3:06

    Szef resortu obrony Rosji Siergiej Szojgu sprawdza odzież przed wysłaniem jej na linię frontu

  • 2:54

    Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) dodała węgierski bank OTP do listy międzynarodowych sponsorów wojny. Decyzja jest odpowiedzią na kontynuowanie działalności banku w Rosji. "Rosyjski OTP Bank pozostaje jednym z wiodących banków na rosyjskim rynku usług finansowych nawet po inwazji Rosji na Ukrainę" – dodano.

    Agencja powołuje się również na doniesienia medialne, według których bank ma zapewniać preferencyjne warunki kredytowania rosyjskim wojskowym. "Rosjanie powołani do służby wojskowej w ramach mobilizacji i kontraktu, a także ich rodziny, mogą ubiegać się o odroczenie płatności kredytów i pożyczek" – twierdzi agencja.

  • 2:46

    Ukraińscy żołnierze trenują pod okiem niemieckich i duńskich instruktorów

  • 2:22

    Dalsza pomoc Waszyngtonu to dla nas klucz do sukcesu w wojnie z rosyjską agresją. Jesteśmy wam wdzięczni nie tylko za wsparcie militarne, ale również finansowe - oznajmił w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który spotkał się w Kijowie z delegacją amerykańskich kongresmenów i ambasadorem USA przy OBWE Michaelem Carpenterem.

  • 1:15

    Brytyjska armia przeszkoliła już niemal 15 tys. naszych żołnierzy - poinformował w piątek na Telegramie premier Ukrainy Denys Szmyhal, który przebywa z wizytą w Wielkiej Brytanii. Podkreślił, że władze w Kijowie konsultują z Londynem działania na froncie wojny z Rosją, w tym dotyczące zapowiadanej ukraińskiej kontrofensywy.

  • 1:07

    Wszelkie oświadczenia przedstawicieli władz Rosji są skierowane do mało wymagających rosyjskich odbiorców; prawdziwe informacje o wojnie i sytuacji w Bachmucie znajdują się tylko w meldunkach naszej armii - oznajmił w piątek po południu doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

    Wcześniej, w godzinach porannych, właściciel rosyjskiej najemniczej formacji, znanej jako Grupa Wagnera, Jewgienij Prigożyn opublikował nagranie adresowane do dowództwa wojskowego Rosji, w szczególności ministra obrony Siergieja Szojgu i szefa sztabu generalnego gen. Walerija Gierasimowa. Prokremlowski biznesmen po raz kolejny oskarżył resort obrony o celowe wstrzymywanie dostaw amunicji dla wagnerowców walczących w Bachmucie. Prigożyn "oficjalnie zapowiedział", że jeśli ta sytuacja nie zmieni się w ciągu najbliższych dni, Grupa Wagnera opuści Bachmut do 10 maja.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@AndriyYermak

Tagi:
Raporty: