Ukraińska kontrofensywa w "informacyjnej ciszy". "Mamy jeden plan strategiczny"

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Sobota jest 395. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Wiceminister obrony Hanna Malar zaapelowała do Ukraińców, by nie omawiali szczegółów przyszłej kontrofensywy ukraińskich sił zbrojnych. "Mamy jeden plan strategiczny - wyzwolenie wszystkich naszych terytoriów. Szczegóły są tajemnicą wojskową" - oznajmiła Malar na kanale Telegram. Przypomniała o wyzwoleniu obwodu charkowskiego - najbardziej udanej operacji wojsk ukraińskich podczas rosyjskiej agresji - i "ciszy informacyjnej" w tym czasie, która "pozwoliła ukraińskim żołnierzom zyskać na czasie i wykonać swoją pracę". W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 0:03

  - Choć na Rosję nałożono sankcje gospodarcze, nie przeszkadza to wielu niemieckim firmom w kontynuowaniu handlu z Rosjanami. Na "Liście wstydu" uniwersytetu Yale są takie niemieckie firmy, jak Storck czy Gerry Weber - pisze w sobotę portal T-Online.

  "Jest znana jako 'Lista wstydu' i jest stale aktualizowana. Uniwersytet Yale podjął się zadania zidentyfikowania firm, które nadal handlują z Rosją. Wśród nich są jeszcze niemieckie firmy, takie jak Storck, Gerry Weber i spółka zależna Siemensa" - czytamy w tekście.

 • 21:55

  - Kolejny tydzień obrony prawie się skończył, kolejny tydzień, w którym Ukraina stała się silniejsza, a wróg jeszcze bardziej odizolowany - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w tradycyjnym wieczornym wystąpieniu wideo.

  - W tym tygodniu zapadły decyzje o nowych pakietach wsparcia obronnego - od Stanów Zjednoczonych, Litwy, Finlandii, Niemiec. Szwedzki parlament zatwierdził już 11. pakiet wsparcia obronnego dla Ukrainy. Jest pakiet bezpieczeństwa i mocne umowy z Japonią - jeszcze raz dziękuję premierowi Kishidzie za owocną wizytę. Otrzymaliśmy 1,5 mld euro makrofinansowania z UE - te pieniądze są już na kontach Banku Narodowego - dodał.

  Zełenski przypomniał, że w mijającym tygodniu chorwacki rząd poinformował, że wdraża program leczenia i rehabilitacji rannych żołnierzy ukraińskich, a Grecja dołączyła do grupy państw chcących powołać specjalny trybunał do spraw sądzenia rosyjskich zbrodni. Podkreślił, że również na polu postrzegania historii Ukraina dokonuje postępu. Islandia uznała Hołodomor (sztucznie wywołany na Ukrainie przez Stalina masowy głód w latach 30. XX stulecia - red.) za ludobójstwo narodu ukraińskiego.

  - Krok po kroku robimy wszystko co możliwe, aby rosyjski rewanżyzm przegrał w każdym elemencie swojej agresji przeciwko Ukrainie i wolności narodów w ogóle - powiedział prezydent.

  Zełenski odniósł się również do tego, że w tym tygodniu nowy rocznik oficerów zakończył naukę w szkołach wyższych, co z pewnością wzmocni siłę Ukrainy.

  - W tym tygodniu zakończyło się szkolenie naszych oficerów - Gwardii Narodowej, marynarki wojennej, naszej armii - od Charkowa do Winnicy, od Kijowa do Odessy. Akademia Gwardii Narodowej, Instytut Gwardii Narodowej w Kijowie, Akademia Marynarki Wojennej w Odessie i Akademia Narodowych Sił Lądowych zakończyły specjalne szkolenie - powiedział ukraiński przywódca.

 • 20:44

  Rosja rozmieści taktyczną broń nuklearną na terytorium Białorusi - przekazał prezydent Władimir Putin, zaznaczając, że po raz pierwszy od połowy lat 90. Moskwa rozmieści taką broń poza granicami kraju.

 • 18:22

  Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi odwiedzi w przyszłym tygodniu ukraińską elektrownię jądrową w Zaporożu, aby ocenić sytuację w zakresie bezpieczeństwa - poinformowała MAEA.

  Grossi przekazał w oświadczeniu, że zagrożenie bezpieczeństwa jądrowego w zajętej przez Rosjan elektrowni było "aż nazbyt oczywiste". Wizyta Grossiego będzie jego drugą w tym miejscu.

 • 18:09

 • 17:36

  Wiceminister obrony Hanna Malar zaapelowała do Ukraińców, by nie omawiali szczegółów przyszłej kontrofensywy ukraińskich sił zbrojnych. "Mamy jeden plan strategiczny - wyzwolenie wszystkich naszych terytoriów. Szczegóły są tajemnicą wojskową" - oznajmiła Malar na kanale Telegram.

  Przypomniała o wyzwoleniu obwodu charkowskiego - najbardziej udanej operacji wojsk ukraińskich podczas rosyjskiej agresji - i "ciszy informacyjnej" w tym czasie, która "pozwoliła ukraińskim żołnierzom zyskać na czasie i wykonać swoją pracę".

 • 17:35

  Rosyjskie oddziały koncentrują swoje główne wysiłki na prowadzeniu działań ofensywnych na kierunkach łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie.

  Siły ukraińskie odparły na tych odcinkach ponad 50 ataków.

 • 16:47

  Ocena wywiadu brytyjskiego, że rosyjska ofensywa na Bachmut przystopowała, wymaga przeanalizowania - oznajmił rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty. Walki o miasto wciąż są bardzo intensywne - dodał.

  - Jak pokazują ostatnie trzy dni, dziś było 18 starć, a niedawno - 30 do 50 - powiedział Czerewaty. Jego zdaniem, najbliższy tydzień pokaże rozwój sytuacji. Jak podkreślił Czerewaty, Bachmut wciąż stanowi epicentrum walk.

  Rzecznik armii wyjaśnił, że w ciągu minionej doby Rosjanie przeprowadzili na kierunku Bachmutu 178 ostrzałów, w tym 40 - na samo miasto. Użyli przeciwko oddziałom ukraińskim artylerii, lotnictwa i systemów rakietowych. 182 Rosjan zostało zabitych przez siły ukraińskie, 218 zostało rannych.

 • 16:37

  Rosyjskie wojsko ostrzelało miasta Czasiw Jar i Toreck w obwodzie donieckim. Zginęło dwoje cywilów: mężczyzna i kobieta - poinformował na kanale Telegram Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  Liczący przed rosyjską inwazją około 12 tys. mieszkańców Czasiw Jar jest położony nieopodal szturmowanego od miesięcy przez wojska rosyjskie Bachmutu. Przez miejscowość przebiega ważna trasa zaopatrzeniowa łącząca Bachmut z Kostiantyniwką. W ostatnich miesiącach w obliczu bardzo trudnej sytuacji humanitarnej w Bachmucie wielu cywilów przeniosło się stamtąd do Czasiw Jaru.

 • 15:59

  Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że szturmująca Bachmut rosyjska firma najemnicza Grupa Warnera i jej twórca Jewgienij Prigozyn skrytykowali rosyjski rząd.

  "Ogromna większość rosyjskich ofiar w tym małym sektorze to najemnicy Grupy Wagnera" - dodał sztab, przytaczając nagranie dotyczące najemniczej formacji.

 • 15:22

  Rosyjscy okupanci w obwodzie zaporoskim przygotowują się do ewakuacji w przypadku kontrofensywy ukraińskich sił zbrojnych - poinformował mer Melitopola Iwan Fedorow.

  - Od co najmniej tygodnia prowadzą narady i szkolenia ewakuacyjne. Na kanałach Telegram publikują informacje o tym, jak się zachować podczas kontrofensywy ukraińskich sił zbrojnych - dodał Fedorow.

 • 15:17

  Wojska rosyjskie ostrzelały z artylerii punkt wydawania pomocy humanitarnej w Chersoniu na południu Ukrainy - poinformował szef administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin. Podkreślił, że to kolejny atak na miejsca, gdzie cywile zwracają się po pomoc.

  "Okupanci rosyjscy nadal ostrzeliwują miejsca, gdzie cywilom udzielana jest pomoc" - napisał Prokudin na kanale Telegram. Jak wyjaśnił, z powodu ostrzału w Chersoniu poszkodowane zostały dwie osoby: 41-letnia kobieta i 25-letni mężczyzna. Obie osoby, ranne w wyniku eksplozji pocisku i uderzeń odłamków, są w szpitalu.

 • 14:20

  Surowe sankcje na Rosję są gwarantem bezpieczeństwa. Należy objąć nimi podmioty, które Moskwa wykorzystuje do pozyskiwania części potrzebnych do produkcji uzbrojenia - oznajmił Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  "Nie powinno być żadnego osłabiania sankcji wobec Rosji. Surowe sankcje dają bezpieczeństwo" - napisał w mediach społecznościowych Jermak.

  Wezwał do rozszerzenia sankcji i przedmiotowego podejścia wobec podmiotów, dzięki którym Rosja ma możliwość otrzymywania elementów potrzebnych do produkcji broni. "To sprawa globalnego bezpieczeństwa" - podkreślił.

 • 13:43

  Recep Tayyip Erdogan rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem o przedłużonej umowie zbożowej umożliwiającej eksport zboża ukraińskiego - podała kancelaria prezydenta Turcji.

  Z komunikatu wynika, że Erdogan rozmawiał z Putinem o sposobach poprawy relacji rosyjsko-tureckich i o wydarzeniach związanych z wojną w Ukrainie. Erdogan podkreślił znaczenie zakończenia konfliktu na drodze negocjacji, najszybciej jak to możliwe.

  Według kancelarii prezydenta Turcji mówił on również o "pozytywnej postawie" Putina w sprawie przedłużenia umowy zbożowej. Erdogan informował 18 marca o przedłużeniu tej umowy, wynegocjowanej z udziałem Turcji. Porozumienie przedłużono o 120 dni pomimo oporu Kremla, który mówił wcześniej o terminie 60 dni.

 • 13:28

  W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 720 rosyjskich żołnierzy - poinformował w sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Od początku inwazji zbrojnej rosyjska armia straciła w Ukrainie 169 890 żołnierzy.

 • 12:54

  Szef policji obwodu kijowskiego Andrij Niebytow powiedział, że ponad 280 osób w regionie wciąż uznanych jest za zaginione po okresie okupacji rosyjskiej wiosną 2022 roku. Policja dotąd znalazła ciała 1374 cywilów zabitych podczas okupacji.

  Liczba odnalezionych ciał nie odbiega znacznie od danych, które Niebytow podawał na początku marca, natomiast liczba osób uznanych za zaginione wzrosła, z 278 do 283. Szef policji wezwał obywateli Ukrainy, w tym mieszkających obecnie za granicą, by przekazywali informacje o mieszkańcach obwodu kijowskiego, którzy mieszkali sami i nie mieli bliskich krewnych.

 • 12:41

  Zmasowane ostrzały Rosjan należą już do przeszłości, ponieważ nie mają oni odpowiedniego potencjału - prognozuje rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk. - Taktyka wroga jest teraz w fazie poszukiwań. Wybierają to, co może zadziałać z tego, co zostało użyte. Zmasowane ataki rakietowe należą już do przeszłości. Rosjanie nie mają potencjału do wystrzelenia 50-70-80 rakiet jednocześnie - stwierdziła Humeniuk i dodała, że "byłby to bezsensowny krok, którego nie można jednak wykluczyć".

  Jej zdaniem bardziej prawdopodobne jest to, że Rosjanie będą przeprowadzać "ataki punktowe".

 • 11:53

  Rosyjska ofensywa na Bachmut w znacznej mierze przystopowała - podkreśliło ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii. Według resortu jest to skutkiem wyniszczenia rosyjskich sił. Duże straty podczas obrony miasta poniosła też armia ukraińska.

  Sytuację strony rosyjskiej mogły też pogorszyć napięcia pomiędzy resortem obrony Rosji a najemniczą firmą Grupa Wagnera, która również ma swoich bojowników na tym odcinku - zaznaczyło ministerstwo w codziennej aktualizacji wywiadowczej.


 • 11:44

  Rosyjskie wojsko ostrzelało w nocy centrum Kramatorskai strefę przemysłową - poinformowały władze kontrolowanego przez siły ukraińskie miasta w obwodzie donieckim.

  Mer Kramatorska Ołeksandr Honczarenko opublikował zdjęcia zniszczeń. Poinformował też, że w wyniku ostrzału nie ma ofiar.

 • 10:33

  "Tak obecnie wygląda Teatr Dramatyczny w Mariupolu" - napisał na kanale Telegram Petro Andriuszczenko, doradca proukraińskiego mera w okupowanym przez Rosjan mieście. Opublikował zdjęcie zrujnowanego budynku.

  16 marca 2022 roku rosyjski samolot wojskowy zrzucił bombę na teatr, gdzie schroniły się setki cywilów. Dokładna liczba ofiar jest wciąż niemożliwa do ustalenia.

 • 10:19

  16 cywilów zginęło, a 59 zostało rannych minionej doby w Ukrainie wskutek rosyjskich ostrzałów - podaje agencja Ukrinform. Rosyjskie wojsko ostrzelało w ciągu ostatniej doby terytorium ośmiu obwodów: pociski trafiły w 63 obiekty infrastruktury - dodaje agencja.

 • 10:00

  Ukraina nie może jeszcze rozpocząć kontrofensywy, ponieważ czeka na dostawy uzbrojenia od sojuszników - powiedział prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski.

  Ukraiński przywódca podkreślił, że sytuacja na wschodzie kraju jest trudna, a jest to spowodowane brakiem amunicji - czytamy. Ukrainie potrzebne są myśliwce i amunicja - wezwał. Zełenski podkreślił, że rosyjskie wojsko dziennie wykorzystuje trzy razy więcej amunicji niż strona ukraińska.

 • 9:19

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba opowiedział się za ratyfikacją przez Kijów Statutu Rzymskiego, który jest podstawą działalności Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze (MTK) - poinformował portal Ukraińska Prawda.

  - Zdecydowanie trzeba ratyfikować (Statut Rzymski), aby te wszystkie przesądy, które mówią, że to w jakiś sposób zaszkodzi samej Ukrainie, pozostały przesądami i niczym więcej – powiedział Kułeba, cytowany przez portal.

  Szef ukraińskiej dyplomacji przypomniał, że Ukraina "w pełni uznaje jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego i bez ratyfikacji".

 • 8:18

  Wygląda na to, że rosyjska wiosenna ofensywa przeciwko Ukrainie zbliża się do punktu kulminacyjnego - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Rosyjska przestrzeń informacyjna reaguje dużym niepokojem na spowolnienie tempa rosyjskich działań i ukraiński potencjał przejęcia inicjatywy - zaznaczają eksperci. Jak dodają, w rosyjskich mediach pojawia się coraz więcej głosów tworzących tło informacyjne, mające przygotowywać odbiorców do potencjalnej ukraińskiej kontrofensywy.

 • 7:57

  Ukraińskie siły odparły minionej doby 59 rosyjskich ataków na pięciu odcinkach w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 7:18

  Dwie osoby zginęły, a sześć zostało rannych w rosyjskich ostrzałach Chersonia na południu Ukrainy - poinformował szef chersońskiej wojskowej administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin.

  W ciągu minionej doby rosyjskie wojsko przeprowadziło 67 ostrzałów obwodu chersońskiego, wystrzeliwując ponad 300 pocisków z artylerii - napisał Prokudin w serwisie Telegram. Chersoń ostrzelano siedem razy.

  Ponad 20 pocisków trafiło w osiedla mieszkaniowe, domy i bloki oraz placówkę medyczną.

 • 7:08

  Ponad rok od rozpoczęcia pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę Rosjanie wciąż zasiadają w strukturach organizacji międzynarodowych. Należą do nich m.in. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS), czy Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Niepokój budzi też obecność Rosjan w Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Ukraina obawia się, że WMO przekazuje Rosji precyzyjne dane pogodowe, mogące ułatwiać planowanie ataków na ukraińskie pozycje.

 • 6:26

 • 4:50

  Grupa wierzycieli Ukrainy, do której należą wszystkie państwa G7, zgodziła się na odroczenie spłaty pożyczek udzielonych Ukrainie do 2027 r., kiedy zakończy się obecny program MFW - poinformował Ukrinform.

  "Udzielenie gwarancji finansowych przez Grupę Wierzycieli Ukrainy przewiduje kontynuację zamrożenia spłaty zadłużenia od 1 sierpnia 2022 roku w okresie obowiązywania programu MFW (2023-2027), zgodnie z ustawodawstwem krajowym wierzyciela" – przekazało ministerstwo finansów Kanady.

 • 4:27

  Rada miejska Chersonia wezwała mieszkańców gminy do ewakuacji z powodu ciągłego rosyjskiego ostrzału - poinformował portal Ukraińska Prawda.

  "Rosyjskie wojska nadal terroryzują naszą społeczność terytorialną. Najbardziej cierpią osady w pobliżu Dniepru. Ze względu na ciągłe ataki, zapewnienie tam stałego zaopatrzenia w ciepło i wodę jest prawie niemożliwe. Najlepszą opcją ochrony siebie i swoich bliskich jest ewakuacja w bezpieczniejsze rejony" - cytuje portal fragment odezwy władz Chersonia do mieszkańców gminy.

 • 4:20

  Kanada i USA potępiają Rosję za inwazję na Ukrainę, zwiększą inwestycje w bezpieczeństwo, za poważne długoterminowe zagrożenie uważają Chiny - poinformowali prezydent USA Joe Biden i premier Kanady Justin Trudeau.

  "Potępiamy Rosję za jej nielegalną, niedającą się uzasadnić i niesprowokowaną wojnę przeciw Ukrainie i będziemy nadal nakładać ekonomiczne koszty na Rosję, a jednocześnie utrzymywać poparcie dla Ukrainy tak długo, jak to konieczne" - napisano we wspólnym komunikacie po rozmowach Bidena z Trudeau w Ottawie.

 • 3:14

  Mamy plan sprawiedliwego pokoju prezydenta Zełenskiego i nie potrzeba nam żadnego innego - powiedział w Waszyngtonie szef komisji spraw zagranicznych Rady Najwyższej Ołeksandr Mereżko.

  Jego litewski odpowiednik Żygimantas Pavilionis ocenił, że wewnątrz NATO jest ogólna zgoda na temat tego, że Ukraina powinna wejść do Sojuszu, lecz są różnice zdań co do szybkości tego procesu.

  Przekonywał, że potrzebna jest szybka decyzja, bo wraz z amerykańskimi wyborami 2024 r. może zamknąć się "okno decyzyjne". Przypominał, że choć na początku drogi państw bałtyckich do NATO było wiele sprzeciwu i padały argumenty, że są one "nie do obrony", to ostatecznie za ich akcesją głosowało 99 senatorów USA.

 • 3:03

  Siły ukraińskie przygotowują kontrofensywę - potwierdził doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak w rozmowie z włoską agencją Ansa.

  Przedstawiając sytuację na froncie, Podolak poinformował: "trwają dość intensywne batalie na wszystkich kierunkach. Jednocześnie my prowadzimy ważną misję, eliminujemy resztki sił rosyjskich, które jeszcze są w stanie walczyć".

 • 2:48

  Austria wypełni swoje zobowiązania i aresztuje oraz dokona ekstradycji prezydenta Rosji Władimira Putina do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, jeśli ten zdecyduje się przyjechać do naszego kraju - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych.

 • 2:40

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 2:15

  Hiszpański rząd przeznaczy Ukrainie dodatkowe 14,5 mln euro na kontynuację ogłoszonego we wrześniu ubiegłego roku przez ONZ globalnego programu bezpieczeństwa żywnościowego - poinformował w Odessie ambasador Ricardo Lopez-Aranda Hagu.

 • 1:09

  Apelujemy do Francji, tak jak do wszystkich naszych sojuszników, by pomocy dla Ukrainy przekazywać jak najwięcej. Jest bardzo ważne, aby Ukraina obroniła się przed rosyjską agresją - powiedział w piątek wieczorem w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI prezydent Polski Andrzej Duda.

 • 0:51

 • 0:30

  W wywiadzie dla dziennika "Wall Street Journal", opublikowanym w piątek, premier Mateusz Morawieckie wzywa sojuszników do przyspieszenia dostaw broni dla Ukrainy. Mówi, że liczy na to, iż Kijów otrzyma zachodnie samoloty bojowe.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Pozostałe wiadomości