Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę i polskiej pomocy dla uchodźców

Autor:
akr/
tam
Źródło:
TVN24
Fragment orędzia prezydenta Andrzeja Dudy
Fragment orędzia prezydenta Andrzeja DudyTVN24
wideo 2/35
TVN24Fragment orędzia prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda w orędziu mówił o ataku Rosji na Ukrainę. - Od tygodnia cała Ukraina bohatersko stawia czoła najeźdźcom - powiedział. Ocenił, że "liczne ataki ze strony wojsk rosyjskich mają znamiona ludobójstwa". Prezydent podkreślał również, że Polska jest "adwokatem Ukrainy w jej staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej".

Prezydent Andrzej Duda wystąpił w środę wieczorem, w siódmym dniu inwazji Rosji na Ukrainę, w orędziu do Polaków. - Drodzy rodacy, szanowni państwo. Zaledwie tydzień temu byłem w pięknym, dumnym Kijowie i rozmawiałem z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Kilka godzin później rosyjskie wojska zaatakowały niepodległą Ukrainę. Rozpętały okrutna wojnę przeciwko naszemu sąsiadowi - powiedział.

Prezydent wskazywał, że "dziś na Kijów spadają bomby, a mieszkańcy wspólnie z ukraińską armią bronią swojego miasta". - Stolica, jak i cała Ukraina, stała się dla wolnego świata symbolem obrony naszych wspólnych wartości: wolności, suwerenności i demokracji - podkreślił.

Relacja tvn24.pl: Siódma doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Prezydent Andrzej Duda: liczne ataki ze strony wojsk rosyjskich mają znamiona ludobójstwa

Prezydent Duda mówił, że "od tygodnia cała Ukraina bohatersko stawia czoła najeźdźcom, płacąc przy tym najwyższą cenę". - Atakowane są domy mieszkalne, bloki, szkoły i szpitale. Liczne ataki ze strony wojsk rosyjskich mają znamiona ludobójstwa. Wierzę, że nie pozostaną one bezkarne i ich sprawcy odpowiedzą za nie przed międzynarodowymi trybunałami - oznajmił.

- Jako Polska od pierwszego dnia aktywnie pomagamy naszym sąsiadom. Zabiegaliśmy na arenie międzynarodowej o jak najostrzejsze sankcje wobec agresorów i stały się one faktem - wskazywał.

Fragment orędzia prezydenta Andrzeja Dudy
Fragment orędzia prezydenta Andrzeja DudyTVN24

Prezydent: jesteśmy adwokatem Ukrainy w jej staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej

Przekazał też, że jest "w bieżącym kontakcie z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Sekretarzem Generalnym NATO, liderami Unii Europejskiej i innymi światowymi przywódcami". - Dziś polski punkt widzenia został przyjęty przez zdecydowaną większość krajów Zachodu. To wielka zmiana - mówił.

- Jesteśmy adwokatem Ukrainy w jej staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej. W ramach NATO udzielamy konkretnej pomocy broniącej się Ukrainie. Polska przyjęła już ponad pół miliona uchodźców uciekających przed tragedią wojny. Niemal codziennie rozmawiam z prezydentem Zełenskim o tym, w jaki jeszcze sposób możemy wesprzeć naszych sąsiadów - przekazał polski prezydent.

- Prezydent Wołodymyr Zełenski poprosił mnie również, żebym przekazał wszystkim Polakom jego płynące z głębi serca podziękowania za wielkie wsparcie, którego Ukraina doświadcza od naszego kraju i społeczeństwa - dodał. Jak mówił Andrzej Duda, "prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie". - Wiem, że robicie to państwo z potrzeby serca: zarówno przyjmując naszych sąsiadów pod swój dach, pomagając w transporcie, organizując zbiorki, akcje charytatywne, jak i przekazując dary i wpłacając środki na pomoc dla Ukrainy - kontynuował.

Według niego, "jako naród kolejny raz pokazujemy, co to znaczy solidarność". - Dziękuję państwu, dziękuję za to z całego serca - dodał Duda.

Prezydent: staliśmy się i będziemy celem zorganizowanej, cynicznej rosyjskiej propagandy i dezinformacji

Poinformował również, że jest "w stałym kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrami". - Cała administracja zarówno rządowa, jak i samorządowa stanęła przed wielkim wyzwaniem. Odpowiednie służby są postawione w stan najwyższej gotowości. Bardzo wysoko oceniam działania podejmowane w ostatnich dniach. Państwo polskie zdaje egzamin - podkreślał prezydent.

Zdaniem prezydenta "Polska jest dzisiaj liderem pomocy dla Ukrainy". - Właśnie dlatego staliśmy się i będziemy celem zorganizowanej, cynicznej rosyjskiej propagandy i dezinformacji. Musimy być tego wszyscy świadomi - powiedział w orędziu.

Jak mówił, "próbowano już oczerniać Polskę w zagranicznych mediach, wywoływać wrogie emocje względem uchodźców, których przyjmujemy". - Musimy spodziewać się w najbliższym czasie wielu takich prowokacji. Zapewniam, że jako państwo będziemy na nie stanowczo reagować, ale proszę też wszystkich państwa o wyjątkową rozwagę i odpowiedzialność. Nie powielajmy plotek i niesprawdzonych informacji, nie dajmy się wzajemnie skłócić, napuścić jedni na drugich. Na tym właśnie zależy tym, którzy dopuścili się tej brutalnej agresji - apelował.

Całe orędzie prezydenta Andrzeja Dudy
0203N347X OREDZIE_PREZYDENT

Przekonywał, że "jedność i odpowiedzialność potrzebna jest nam wszystkim, ale szczególnie w polityce". - Mówiłem dzisiaj o tym podczas Rady Bezpieczeństwa Narodowego, z udziałem zarówno polityków reprezentujących stronę rządową, jak i opozycję - przyznał.

- Na jutro do Pałacu Prezydenckiego zaprosiłem mojego kontrkandydata z wyborów prezydenckich, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, a także przedstawicieli samorządów. Dziś potrzebna jest współpraca. To nie jest czas na polityczne kłótnie. Liczy się Polska i jej bezpieczeństwo, liczy się pomoc dla walczącej o niepodległość Ukrainy. Tego wymaga polska racja stanu - oznajmił prezydent Andrzej Duda. Swoje orędzie zakończył słowami: - Niech żyje wolna, niepodległa i demokratyczna Ukraina. Niech żyje Polska.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/ tam

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości