TVN24 | Świat

Microsoft: rosyjskie cyberataki wspierały działania militarne na Ukrainie

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Koncern Microsoft podał w środę w swoim raporcie, że hakerzy działający na zlecenie rosyjskiego rządu przeprowadzili wiele operacji cybernetycznych przeciwko Ukrainie. Ich zadaniem było wspieranie ataku zbrojnego i internetowych kampanii propagandowych – wyjaśniono.

Według raportu specjaliści Microsoftu ustalili, że cyberatak, który rozpoczął się rok przed rosyjską inwazją na Ukrainę, mógł położyć podwaliny pod różne misje wojskowe na ukraińskim terytorium.

Microsoft poinformował też, że między 23 lutego a 8 kwietnia zaobserwował 37 rosyjskich niszczycielskich cyberataków na Ukrainie. - Rosyjscy generałowie i szpiedzy próbowali uczynić cyberataki częścią swoich działań wojennych – powiedział Thomas Rid, profesor studiów strategicznych z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

rosyjski troll haker rosja internet shutterstock_1649148070_S.jpeg
Rosyjskie cyberataki wspierały działania militarne na Ukrainiekonkret24

Rosyjskie ataki hakerskie na Ukrainę

Microsoft podkreśla, że niektóre rosyjskie akcje militarne na Ukrainie, już podczas wojny, skorelowane były z atakami cybernetycznymi. Przykładem takiego działania był ostrzał rakietowy wieży telewizyjnej w Kijowie 1 marca, który zbiegł się z atakami hakerskimi na firmy medialne w stolicy Ukrainy.

Wiktor Żora, czołowy ukraiński specjalista ds. cyberbezpieczeństwa, powiedział w środę, że nadal obserwuje rosyjskie cyberataki na lokalne firmy telekomunikacyjne i operatorów sieci energetycznych. - Trzeba zdać sobie sprawę, że mogą zorganizować więcej ataków na te sektory – powiedział ekspert. - Nie powinniśmy lekceważyć rosyjskich hakerów, ale prawdopodobnie nie powinniśmy też przeceniać ich potencjału – dodał.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: konkret24

Tagi:
Raporty: