Atak Rosji na Ukrainę. Elektrownia w Czarnobylu w rękach Rosjan, lotnisko w Hostomlu odbite, w piątek Ukraińcy je utrzymują

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda
Rosyjskie helikoptery zestrzelone nad Hostomlem (nagranie z 24 lutego 2022 roku)
Rosyjskie helikoptery zestrzelone nad Hostomlem (nagranie z 24 lutego 2022 roku)facebook.com/MinistryofDefence.UA
wideo 2/21
Rosyjskie helikoptery zestrzelone nad Hostomelem (nagranie z 24 lutego z godzin porannych)facebook.com/MinistryofDefence.UA

Rosyjskie wojska zajęły w czwartek elektrownię atomową w Czarnobylu – poinformował przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Od rana trwały ciężkie walki o lotnisko w Hostomlu pod Kijowem. Rosjanie przypuścili na nie co najmniej dwa ataki, na pewien czas zajęli, ale późnym wieczorem biuro Wołodymyra Zełenskiego przekazało, że ukraińskie siły je odbiły. Sztab generalny podał, że w piątek rano lotnisko wciąż jest pod kontrolą Ukraińców. Portal Ukraińska Prawda napisał po godzinie 9 (8 w Polsce), że walki trwają.

"Rosyjskie okupacyjne siły próbują zająć czarnobylską elektrownię jądrową. Nasi obrońcy oddają życie, by tragedia 1986 roku nie powtórzyła się" – przekazał w czwartek po południu we wpisie na Twitterze Wołodymyr Zełenski. Jak dodał, poinformował o tym szefową rządu Szwecji Magdalenę Andersson. "To wypowiedzenie wojny całej Europie" – dodał prezydent.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Niedługo po wpisie Zełenskiego doradca biura prezydenta Mychajło Podolak poinformował, że elektrownia w Czarnobylu została zdobyta. - Po zaciętej walce nasza kontrola nad elektrownią w Czarnobylu została utracona. Stan byłej elektrowni jądrowej, obiektów ukrycia i składowania odpadów jądrowych jest nieznany - poinformował. Jak dodał, "po absolutnie bezsensownym ataku Rosjan nie można powiedzieć, że Czarnobyl jest bezpieczny".

Rosyjskie helikoptery zestrzelone nad Hostomlem (nagranie z 24 lutego 2022 roku)
Rosyjskie helikoptery zestrzelone nad Hostomelemfacebook.com/MinistryofDefence.UA

Wcześniej przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko poinformował, że wojska rosyjskie weszły do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia z terytorium Białorusi. Ostrzegł również, że jeśli ostrzał artylerii uszkodzi składy odpadów promieniotwórczych, to "pył radioaktywny może przykryć terytorium Ukrainy, Białorusi i krajów UE". 

Walki o lotnisko w Hostomlu

W czwartek trwały też bardzo zacięte walki o lotnisko w Hostomlu pod Kijowem. Desant z 20 rosyjskich śmigłowców Ka-52 i Mi-8 wysadzono w pobliżu – informował po południu sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy. Późnym popołudniem doradca prezydenta Zełenskiego podał, że siły rosyjskie zajęły lotnisko w Hostomlu.

Wieczorem kancelaria prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ogłosiła jednak, że lotnisko zostało odbite przez siły ukraińskie. Później dodano, że walki wciąż trwały.

Ukraiński sztab generalny podał w porannym piątkowym komunikacie, że lotnisko w Hostomlu do tego momentu wciąż utrzymują siły ukraińskie.

Zajęta elektrownia wodna

Ministerstwo energetyki w Kijowie podało też w czwartek, że na terenie kachowskiej elektrowni wodnej w obwodzie chersońskim na południu kraju znajdują się uzbrojeni ludzie, na tamie stoją czołgi. "Na teren kachowskiej elektrowni wodnej o godzinie 11.28 weszły nieznane uzbrojone osoby, na tamie elektrowni stoją czołgi bez oznakowania" – podał resort.

CZYTAJ O WCZEŚNIEJSZEJ SYTUACJI PO ROSYJSKIM ATAKU

Mer Tawrijska Mykoła Ryzak powiedział telewizji Suspilne, że główną infrastrukturę Kanału Północnokrymskiego i kachowskiej elektrowni zajęli rosyjscy okupanci. - Trzykolor wywiesili na kachowskiej elektrowni. Sam to widziałem: grady (wyrzutnie rakiet niekierowanych - przyp. red.), czołgi na (terenie) elektrowni. Czołgi i transportery opancerzone przyjechały, wywiesili flagę – powiedział.

W nagraniu, opublikowanym na ukraińskich portalach społecznościowych, pokazano rosyjskich żołnierzy wieszających flagę Rosji na budynku hydroelektrowni w ukraińskim mieście Nowa Kachowka, 60 km na północ od granicy Krymu.

Zajęty Geniczesk

Jak podały władze obwodu chersońskiego, w wyniku ataku rosyjskiego zginęło 13 osób, w tym dwoje dzieci. Wojska rosyjskie zajęły miasto Aleszki i przekroczyły rzekę Dniepr. "W rejonie miasta Geniczesk wszystkie struktury państwowe znalazły się pod kontrolą najeźdźców. Sprzęt rosyjski znajduje się w mieście Geniczesk, na obrzeżach zostały ustawione punkty kontrolne z wojskami rosyjskimi" - przekazała administracja obwodu chersońskiego.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda

Źródło zdjęcia głównego: Wojska Lądowe Ukrainy

Tagi:
Raporty: