Zmarł ostatni minister rządu na uchodźstwie. Artur Rynkiewicz miał 91 lat

[object Object]
Fragment dokumentu "Rzeczpospolita Londyńska", przygotowanego przez ambasadę RP w LondynieFacebook/@PolishEmbassyUK
wideo 2/21

W Wielkiej Brytanii zmarł Artur Rynkiewicz, ostatni minister rządu Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie - poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych ambasada Polski w Londynie. Miał 91 lat.

Artur Rynkiewicz zmarł w ubiegłą niedzielę, 15 września - napisała w piątek ambasada na Facebooku.

Ostatni minister rządu polskiego na uchodźstwie urodził się w grudniu 1927 roku w Stołowiczach w ówczesnym województwie nowogródzkim (obecnie terytorium Białorusi). W 1940 roku został deportowany do ZSRR, w 1942 roku wydostał się z Armią Andersa do Iranu. W następnym roku trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie spędził resztę życia.

Po ukończeniu szkoły lotniczej dla małoletnich w latach 1947-1953 służył w brytyjskich siłach powietrznych RAF w stopniu sierżanta w służbach technicznych. Następnie studiował elektrotechnikę w Polytechnic of North London, w latach 1957-1963 pracował jako inżynier, wykładał w Twickenham College of Technology (1963-1965) i Southall College of Technology (1965-1988).

Ostatni minister emigracyjnych rządów

Rynkiewicz był aktywnym działaczem polskiej społeczności emigracyjnej w Londynie, będąc między innymi prezesem Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii (1974-1990) i pełniąc przez wiele lat różne funkcje we władzach Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie.

W latach 1973-1991 - przez cztery kadencje - Rynkiewicz wchodził w skład Rady Narodowej RP, organu doradczego prezydenta i rządu RP na uchodźstwie. Od 8 sierpnia 1990 do 22 grudnia 1990 roku był ministrem spraw emigracji w drugim gabinecie Edwarda Szczepanika - ostatnim rządzie RP na uchodźstwie. Po tym, jak 4 września 2014 roku zmarł minister skarbu Jerzy Ostoja-Koźniewski, Artur Rynkiewicz był ostatnim żyjącym ministrem emigracyjnych rządów RP.

Artur Rynkiewicz został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP.

Autor: momo//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/@PolishEmbassyUK