Saudyjska policja zatrzymała siostrę liberalnego blogera Raifa Badawiego, skazanego w Arabii Saudyjskiej na 10 lat więzienia za "ośmieszanie islamu" - poinformowała we wtorek organizacja Amnesty International (AI), powołując się na saudyjskich aktywistów.
Według AI Samara Badawi została zatrzymana w Dżuddzie i przewieziona do aresztu. W środę ma stanąć przed prokuratorem.
"Cios w prawa człowieka"
AI przypuszcza, że aresztowanie ma związek z rzekomym udziałem Badawi w akcji na rzecz zwolnienia z więzienia jej byłego męża, znanego obrońcę praw człowieka i adwokata Walida Abulcheira. W lipcu 2014 roku saudyjski sąd skazał go na 15 lat więzienia za "obrazę władzy".
- Aresztowanie Samary Badawi jest kolejnym ciosem w prawa człowieka w Arabii Saudyjskiej - oświadczył w Londynie Philip Luther z Amnesty International.
Baty przed meczetem
Raif Badawi, bloger i obrońca praw człowieka, został oskarżony o apostazję i skazany przez sąd w Dżuddzie w maju 2014 r. za stworzenie strony internetowej "Wolni saudyjscy liberałowie", która stanowiła forum debaty społecznej, politycznej i religijnej. Uznano to za obrazę islamu.
W styczniu 2015 bloger otrzymał pierwszą serię 50 batów przed meczetem al‑Jafali w Dżuddzie. Odniósł w jej wyniku tak głębokie rany, że kiedy został przewieziony do klinki więziennej na badanie, lekarze stwierdzili, że nie przetrwa kolejnej serii batów.
Nagroda Sacharowa
Jego sprawa wywołała protesty na całym świecie, organizacje praw człowieka i rządy państw zachodnich apelowały do Rijadu o odstąpienie od surowej kary, a USA wzywały do rewizji procesu. W marcu saudyjskie władze wyraziły "zaskoczenie i konsternację" z powodu krytyki, a ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że odrzuca wszelkie próby ingerowania w wewnętrzne sprawy kraju.
Pod koniec października Badawi został laureatem Nagrody Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski. Nagrodę odebrała 16 grudnia w Strasburgu żona blogera, Ensaf Haidar, która przyjechała do PE z Kanady, gdzie otrzymała azyl.
Autor: //gak / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: wiki (CC BY-SA 3.0) | Ensaf Haidar