Angara w końcu poleci? Start rosyjskiej rakiety dwukrotnie przekładano

mil.ruAngara to najnowocześniejsza "rodzina" rosyjskich rakiet, nazywanych ekologicznymi

Rakieta klasy lekkiej Angara-1.2 PP została przewieziona na kosmodrom w Plesiecku. Najnowocześniejsza, opracowana przez Rosjan i wykonana wyłącznie z rosyjskich części rakieta ma zostać wystrzelona 9 lipca. Wcześniej dwukrotnie system automatycznie anulował jej start.

Pierwsze wystrzelenie Angary planowano na 27 czerwca. Całość miała trafić w poligon na Kamczatce, zazwyczaj bombardowany przez wojskowe rakiety balistyczne.

15 sekund przed startem system wykrył nieprawidłowości w działaniu rakiety i automatycznie anulował jej start. Wystrzelenie Angary miało odbyć się dzień później, jednak system znowu nie zadziałał. Zdaniem specjalistów, przyczyną anulowania startu był "niehermetyczny zawór drenażu baku z ciekłym tlenem", który jest niezbędny do zmniejszania zbędnego ciśnienia. Usterka została naprawiona.

Stuprocentowo rosyjska Angara

Jak podaje agencja RIA Nowosti, kompleks Angara ze względów strategicznych został całkowicie zaprojektowany i wyprodukowany w rosyjskich przedsiębiorstwach znajdujących się na terytorium Rosji. "Ze względu na ochronę interesów Ministerstwa Obrony i Roskosmosu starty rakiet serii Angara będą wykonywane z kosmodromu w Plesiecku, a w perspektywie - z nowego kosmodromu Wostocznyj".

Angara to nie tylko startujący teraz model "1", ale cała rodzina rakiet. Ich konstrukcja ma się opierać właśnie o URM-1 i URM-2, łączone razem w różnych ilościach i konfiguracjach, w zależności od potrzeb.

Ze względu na problemy finansowe i techniczne w najbliższych latach należy się jednak spodziewać lotów jedynie Angary-1 i ewentualnie -5. W planach, tudzież we wczesnych fazach projektowania, pozostaje Angara-3 i -7 oraz superciężka Angara-100 i jej pochodne.

Pierwszy stopień rakiety Angara 1.2 PP (w rakietach liczy się je od dołu, zgodnie z kolejnością uruchamiania silników) nosi nazwę URM-1, czyli Uniwersalny Moduł Rakietowy 1. Jego sercem jest nowy silnik RD-191, wykorzystujący jako paliwo kerozynę (paliwo lotnicze) i ciekły tlen, które są znacznie bezpieczniejsze niż wybuchowe i trujące paliwo silników rakiety Proton.

Drugi stopień to URM-2, który jest nieco szerszy i nadaje rakiecie charakterystyczny wygląd. Jego sercem jest dość nowy, bo skonstruowany na przełomie wieków, silnik RD-0124, również spalający "ekologiczne" paliwo w postaci kerozyny i ciekłego tlenu.

Tak powstaje Angara
Tak powstaje AngaraChruniczew

Autor: asz\mtom / Źródło: RIA Novosti, Lenta.ru, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru