Andrzej Duda na poligonie. Drugi dzień wizyty prezydenta w Rumunii

Autor:
akw/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Duda: jesteśmy coraz bardziej kompatybilni z innymi wojskami Sojuszu, w szczególności wojskami USA
Duda: jesteśmy coraz bardziej kompatybilni z innymi wojskami Sojuszu, w szczególności wojskami USATVN24
wideo 2/4
TVN24Duda: jesteśmy coraz bardziej kompatybilni z innymi wojskami Sojuszu, w szczególności wojskami USA

Prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Rumunii Klaus Iohannis biorą we wtorek udział w ćwiczeniach wojskowych "Justice Sword 21" w Smardan. - Jest coraz więcej nowoczesnego sprzętu, coraz bardziej jesteśmy kompatybilni z innymi wojskami Sojuszu, w szczególności wojskami armii Stanów Zjednoczonych - ocenił Duda. To drugi dzień wizyty głowy państwa w Rumunii.

Wizyta prezydentów Polski i Rumunii na poligonie z Smardan rozpoczęła się po godzinie 11 polskiego czasu (godzinie 12 w Rumunii). Przywódcy potem udzielili krótkich wypowiedzi dla mediów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNCIE

Prezydenci Polski i Rumunii na ćwiczeniach wojskowych w SmardanIgor Smirnow/KPRP

Prezydent: jesteśmy coraz bardziej kompatybilni

- Spotkaliśmy się z panem prezydentem tutaj, na poligonie, po to, by w praktyce zobaczyć ćwiczenia naszych żołnierzy. W ćwiczeniach na poligonie brali udział zarówno żołnierze rumuńscy, jak i polscy, którzy w ramach działań misji sojuszniczej stacjonują tutaj w Rumunii, w ramach tailored Forward Presence - opisał Andrzej Duda.

Prezydent przekazał, że z rumuńskim przywódcą rozmawiał także o "zmianach i działaniach modernizacyjnych" prowadzonych w ramach "przezbrajania naszego wojska".

- Realizujemy tę misję cały czas. Jak widać coraz więcej jest tego nowoczesnego sprzętu, coraz bardziej jesteśmy kompatybilni z innymi wojskami Sojuszu, w szczególności wojskami armii Stanów Zjednoczonych. Cieszy to ogromnie. Wczoraj polscy skoczkowie spadochronowi, polskie wojska powietrznodesantowe ćwiczyły razem z amerykańskimi wojskami powietrznodesantowymi także tutaj, w Rumunii - wspomniał Duda. - Dużo się w tej materii dzieje - podsumował.

Prezydent Duda tego dnia spotkał się także z polskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniach.

Andrzej Duda obserwuje ćwiczenia wojskowe "Justice Sword 21" w SmardanIgor Smirnow/KPRP

Szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki jednym z punktów wizyty

Wtorek to drugi dzień oficjalnej wizyty prezydenta Dudy w Rumunii. W poniedziałek rozmawiał między innymi z prezydentem Rumunii, wziął także udział w szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki.

W debacie liderów państw wschodniej flanki NATO - Polski, Rumunii, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Bułgarii i Węgier - uczestniczył też prezydent USA Joe Biden oraz sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

>> Bliższa współpraca, wzmacnianie praworządności. Komunikat Białego Domu po szczycie B-9

Oświadczenie prezydenta USA Joe Bidena po szczycie w Bukareszcie
Oświadczenie prezydenta USA Joe Bidena po szczycie w BukareszcieTVN24

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego podało na Twitterze, że będzie to siódme spotkanie Andrzeja Dudy z Polskimi Kontyngentami Wojskowymi (po Kuwejcie, Afganistanie, Łotwie, Rumunii, Bośni i Sycylii).

Autor:akw/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Igor Smirnow/KPRP

Pozostałe wiadomości