Bliższa współpraca, wzmacnianie praworządności. Komunikat Białego Domu po szczycie B-9

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP
Oświadczenie prezydenta USA Joe Bidena po szczycie w Bukareszcie
Oświadczenie prezydenta USA Joe Bidena po szczycie w BukareszcieTVN24
wideo 2/7
TVN24Oświadczenie prezydenta USA Joe Bidena po szczycie w Bukareszcie

Joe Biden "podkreślił swoje zaangażowanie na rzecz odbudowy sojuszy i wzmocnienia stosunków transatlantyckich" – czytamy w komunikacie Białego Domu wydanym po wirtualnym szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki. Amerykański prezydent podkreślił też "znaczenie wzmacniania demokratycznych rządów i praworządności – u siebie, w Sojuszu i na całym świecie".

Gospodarzami wirtualnego szczytu państw Bukareszteńskiej Dziewiątki (B9) byli prezydenci Rumunii Klaus Iohannis i Polski Andrzej Duda.

"Prezydent Biden podkreślił swoje zaangażowanie na rzecz odbudowy sojuszy i wzmocnienia stosunków transatlantyckich"

W komunikacie wydanym po spotkaniu Waszyngton przekazał również, że prezydent Biden "wyraził pragnienie bliższej współpracy z naszymi dziewięcioma sojusznikami w Europie Środkowej oraz w regionie Morza Bałtyckiego i Czarnego w odniesieniu do pełnego zakresu wyzwań, w tym globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego, zmian klimatycznych, bezpieczeństwa energetycznego oraz globalnego ożywienia gospodarczego".

Biały Dom zwrócił uwagę, że prezydent zademonstrował poparcie dla wzmocnienia zdolności odstraszania i obrony NATO oraz wzmocnienia odporności sojuszników na szkodliwe działania gospodarcze i polityczne strategicznych konkurentów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Ponadto, z zadowoleniem przyjął możliwość rozmowy z tymi sojusznikami - jak również z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, który był tam obecny - na temat wysiłków Sojuszu w celu sprostania przyszłym zagrożeniom, które będą omawiane na szczycie NATO 14 czerwca" – głosi komunikat Białego Domu.

W poniedziałkowym oświadczeniu wskazano, że Joe Biden "podkreślił znaczenie wzmacniania demokratycznych rządów i praworządności – u siebie, w Sojuszu i na całym świecie".

W szczycie B-9 uczestniczyli prezydenci Polski i Rumunii oraz przywódcy Czech, Estonii, Węgier, Bułgarii, Litwy, Łotwy i Słowacji (online). Poza prezydentem Bidenem wirtualnie w spotkaniu wziął udział także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości