Andrij Negrycz: ludzie z wyzwolonych terenów mówią nam o okropnych rzeczach, przez które przeszli

Autor:
akw,
mjz
//now
Źródło:
TVN24 BiS
Andrij Negrycz, dyrektor GEM Ukraine, o pomocy ludziom, którzy znajdowali sie pod rosyjską okupacją
Andrij Negrycz, dyrektor GEM Ukraine, o pomocy ludziom, którzy znajdowali sie pod rosyjską okupacją TVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiSAndrij Negrycz, dyrektor GEM Ukraine, o pomocy ludziom, którzy znajdowali sie pod rosyjską okupacją

Andrij Negrycz, dyrektor organizacji GEM (Global Empowerment Mission) Ukraine, zajmującej się pomocą ludziom, którzy znajdowali się pod rosyjską okupacją, w rozmowie z TVN24 BiS opowiedział o swojej misji. - Oni żyli w ciągłym strachu, że ktoś ich zabije, zgwałci. Niektóre z miast, miasteczek i wsi były okupowane przez ponad sześć miesięcy - dodał. Pytany, czy takie osoby chcą, aby Ukraina nadal walczyła, potwierdził krótko: - Aż do samego końca.

- Kiedy nas widzą, ci ludzie cieszą się, że znów są częścią Ukrainy, że są wyzwoleni spod rosyjskiej okupacji - mówił w rozmowie z TVN24 BiS Andrij Negrycz, dyrektor organizacji GEM (Global Empowerment Mission) Ukraine.

- Ludzie z wyzwolonych terenów mówią nam o okropnych rzeczach, przez które przeszli. Naprawdę obłęd. Niektóre z miast, miasteczek i wsi były okupowane przez ponad sześć miesięcy. Ci ludzie żyli w ciągłym strachu, że ktoś ich zabije, zgwałci. Niestety wielu z nich naprawdę zostało zabitych lub zgwałconych - dodał.

Negrycz pytany, czy takie osoby chcą, aby Ukraina nadal walczyła, potwierdził krótko: - Aż do samego końca.

- Wszyscy chcemy być wyzwoleni, chcemy walczyć o ziemię, którą nam odebrali. Wszyscy ci ludzie, z którymi rozmawiałem, wierzą, że Ukraina wygra i wyjdzie zwycięsko z tego konfliktu - tłumaczył.

Andrij NegryczTVN24

Jakie są największe potrzeby ludzi, którzy wyzwolili się spod rosyjskiej okupacji?

Pytany z kolei o potrzeby ludzi z wyzwolonych terenów, Negrycz odparł, że nie ma tam sklepów. - Wszystko jest pozamykane, rzeczy, które im przynosimy, są bardzo ważne, ale moim zdaniem najważniejszą rzeczą jest uwaga, jaką im poświęcamy, że jesteśmy z nimi w tej sytuacji. Pokazujemy im, że świat o nich pamięta - opisał.

Zwracając się do społeczeństw i polityków Zachodu, Negrycz zaapelował: - Walczymy o prawa człowieka. Proszę, pozostańcie dobrymi ludźmi, nie przechodźcie na drugą stronę.

Co najbardziej przyda się organizacji? - Nadchodzi zima, więc ogrzewacze, koce, żywność - wyliczał. - Ale najważniejsze jest, abyście o nas pamiętali. To pomaga i wspiera Ukrainę w jej demokratycznych aspiracjach - powiedział.

CAŁOŚĆ ROZMOWY W JĘZYKU ANGIELSKIM:

Cała rozmowa po angielsku z Andrijem Negryczem z organizacji GEM Ukraine
Cała rozmowa z Andrijem Negryczem z organizacji GEM na UkrainęTVN24 BiS

Autor:akw, mjz //now

Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości