Dron MQ-9 przechwycony i uderzony przez Rosjan. Wyjaśniamy, co to za maszyna

Źródło:
PAP
Amerykański dron MQ-9 Reaper
Amerykański dron MQ-9 ReaperUSAF
wideo 2/2
Amerykański dron MQ-9 ReaperUSAF

Rosyjski myśliwiec Su-27 przechwycił i uderzył w amerykańskiego drona MQ-9 Reaper w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, powodując jego zniszczenie - podało we wtorek Dowództwo Europejskie USA (EUCOM). Co wiemy na temat maszyny, która wpadła do Morza Czarnego.

We wtorek wykonujący misję rozpoznawczą i lecący w międzynarodowej przestrzeni powietrznej MQ-9 Reaper został przechwycony przez dwa rosyjskie myśliwce Su-27. Rosyjskie samoloty spuszczały paliwo lotnicze na amerykańską maszynę, następnie jeden z myśliwców uderzył w silnik Reapera.

Amerykańscy operatorzy byli zmuszeni skierować drona do morza, maszyna została bezpowrotnie stracona - przekazano w komunikacie dowództwa europejskiego Sił Zbrojnych USA (EUCOM).

MQ-9 Reaper to dron rozpoznawczy

MQ-9 Reaper to maszyny rozpoznawcze, ale mogą też przenosić uzbrojenie i wykonywać misje bojowe. Posiadają je stacjonujące w Polsce wojska amerykańskie. Reapery są również używane przez Siły Zbrojne RP.

Drony MQ-9 Reaper wprowadzono do służby w 2007 roku. Rozpiętość ich skrzydeł wynosi 20 metrów, długość 11 metrów, wysokość 3,8 metra - informują na swojej stronie internetowej siły powietrzne USA. Maszyna waży 2,2 tony i może zabrać 1,7 tony uzbrojenia. Zasięg Reaperów to w zależności od wersji od 1850 do 2500 kilometrów. Ich maksymalna prędkość to ponad 440 kilometrów na godzinę, a pułap - 15 kilometrów. Drony tego typu mogą unosić się w powietrzu przez ponad 24 godziny.

Pierwszym zadaniem maszyn tego typu są misje rozpoznawcze i zwiadowcze, ale Reapery mogą być też wykorzystywane do precyzyjnych zadań bojowych, również ataków na ruchome cele - zaznacza amerykańskie lotnictwo. Sterowane z ziemi przez dwóch pilotów drony mogą być uzbrojone między innymi w kierowane pociski powietrze-ziemia AGM-114 Hellfire czy bomby lotnicze GBU. Maszynę napędza silnik turbośmigłowy o mocy 900 koni mechanicznych.

MQ-9 Reaper zdolne do prowadzenia misji bojowych

Dowództwo operacji specjalnych amerykańskich sił powietrznych dysponuje 50 takimi maszynami. Część z nich, z 2. Oddziału Wydzielonego 52. Ekspedycyjnej Grupy Operacyjnej amerykańskiego lotnictwa, operuje z 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych Sił Powietrznych RP w Mirosławcu w północno-zachodniej Polsce. Jednostka osiągnęła zdolność operacyjną w marcu 2019 roku.

Również polskie lotnictwo używa Reaperów. Jak informował 12 lutego wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, do Polski trafiły bezzałogowce tego typu wyleasingowane od USA w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Dodał, że zadaniem maszyn jest między innymi prowadzenie misji rozpoznawczych na wschodniej granicy Polski.

Drony MQ-9 były używane przez USA między innymi podczas misji w Iraku i Afganistanie. W atakach przeprowadzonych tymi maszynami zginęli między innymi zabity na lotnisku w Bagdadzie generał Kasem Sulejmani kierujący jednostkami Al Kuds irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji czy jeden z liderów Al-Kaidy Abdul Hamid al-Matar.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP