Islamiści z IS dokonują w Syrii i Iraku zbrodni wojennych
Źródło: Internet
65 proc. Amerykanów uważa, że zagrożenie ze strony Państwa Islamskiego jest sprawą bardzo lub nawet wyjątkowo ważną. Prawie połowa zaś ocenia, że reakcja wojskowa USA w Iraku i Syrii nie poszła wystarczająco daleko - wynika z sondażu Associated Press i GfK.
Jak podała w piątek AP, większość ankietowanych oczekuje zwiększenia wkładu krajów-partnerów USA w walce z Państwem Islamskim. Mniej niż połowa - 43 procent - zgadza się z działaniami prezydenta Baracka Obamy w odpowiedzi na zagrożenie ze strony ekstremistów.66 procent respondentów popiera ataki lotnicze przeciwko Państwu Islamskiemu prowadzone przez siły USA. Zarazem, 65 procent pytanych oceniło, że Obama niewystarczająco jasno powiedział o celach Stanów Zjednoczonych w walce z tym ugrupowaniem. Tylko 32 procent uznało, że prezydent wyraźnie określił politykę przeciwko dżihadystom.
Niewystarczające reakcja
Ponad połowa Amerykanów - 56 procent - uznało, że reakcja wojskowa ze strony krajów, które dołączyły do kierowanej przez USA koalicji, jest niewystarczająca. Ataki na pozycje Państwa Islamskiego prowadzą razem z Amerykanami kraje arabskie, jak Katar, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
37 proc. uczestników sondażu powiedziało, że sprzeciwia się wysłaniu sił lądowych USA przeciwko Państwu Islamskiemu. Poparcie dla tej idei wyraziło zaś 33 procent badanych, a 28 proc. nie było ani za, ani przeciw.Choć Obama powiedział kilkakrotnie, że nie planuje wysłania sił lądowych do Iraku czy Syrii, jedynie 24 procent ankietowanych uznało, że taki krok jest nieprawdopodobny. Według 28 procent respondentów jest bardzo prawdopodobne, że prezydent wyśle siły lądowe, zaś 45 proc. ocenia, że jest to dość prawdopodobne.Sondaż przeprowadzono w dniach 16-20 października metodą wywiadu online na próbie 1608 dorosłych osób. Margines błędu wynosi 2,8 proc.
Irak. Wojna z dżihadystami
Źródło: Reuters
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar IS
Teraz oglądasz
Tereny kontrolowane przez dżihadystów znacznie się zmniejszyły
Teraz oglądasz
Wywiad z byłym szefem Mosadu (2015 rok)
Teraz oglądasz
Francuska artyleria ostrzeliwuje dżihadystów w Iraku
Teraz oglądasz
Naloty przy pomocy dronów
Teraz oglądasz
Atak drona dżihadystów w Iraku
Teraz oglądasz
Ramadi odbite z rąk dżihadystów. To może być przełomowy moment w walce z ISIS
Teraz oglądasz
Ekspansja, stagnacja i regres tak zwanego państwa dżihadu
Teraz oglądasz
Nowa taktyka w walce z IS. Likwidacja celów "wysokiego znaczenia"
Teraz oglądasz
29 czerwca 2014 roku Bagdadi ogłosił w meczecie kalifat
Teraz oglądasz
Ostatnie znane nagranie z Abu Bakrem al-Bagdadim z 2014 roku
Teraz oglądasz
Francuskie wojsko walczy z dżihadystami
Teraz oglądasz
Amerykanie zrzucają bomby na IS w Iraku
Teraz oglądasz
Szyici mszczą się na sunnitach. Zdjęcia satelitarne to potwierdzają