Prezydent Barack Obama mianuje w sobotę Lorettę Lynch na stanowisko prokuratora generalnego, który w USA jednocześnie stoi na czele Departamentu Sprawiedliwości. Jeśli Lynch uzyska poparcie Senatu, będzie pierwszą Afroamerykanką na tym stanowisku.
Informację o nominacji Lynch potwierdził w piątek wieczorem czasu lokalnego rzecznik Białego Domu Josh Earnest.
55-letnia Lynch, dotychczas szefowa prokuratury federalnej wschodniego okręgu Nowego Jorku, ma zastąpić na stanowisku prokuratora generalnego Erica Holdera, który po sześciu latach w administracji Obamy ogłosił swą rezygnację w pod koniec września. Tak jak Holder, który był pierwszym czarnoskórym prokuratorem generalnym w historii USA, Lynch jest przedstawicielką mniejszości afroamerykańskiej.
- Pani Lynch jest silną i niezależną prokurator, która już dwa razy kierowała jednymi z najważniejszych prokuratur federalnych w kraju. Zastąpi Erica Holdera, który podczas swego urzędowania osiągnął historyczny postęp w obszarze reformy organów wymiaru sprawiedliwości karnej oraz wzmacniania praw obywatelskich - oświadczył Earnest w komunikacie prasowym. Poinformował, że prezydent ogłosił nominację w sobotę w Białym Domu w towarzystwie Lynch oraz Holdera.
Nominację Lynch poparł Sojusz na rzecz Sprawiedliwości (Alliance for Justice), organizacja zajmująca się "prześwietlaniem" nominacji w wymiarze sprawiedliwości. Szef tej organizacji Nan Aron podkreślił, że Lynch zajmowała się szerokim zakresem spraw, od brutalność policji po przestępstwa w cyberprzestrzeni. - Była kluczowym politycznym doradcą Holdera, jesteśmy pewni, że Lynch będzie kontynuować jego duży dorobek w dziedzinie praw obywatelskich oraz wymiaru sprawiedliwości, równego dla wszystkich Amerykanów - powiedział Nan Aron.
Awans doradcy
Ponadto Biały Dom ogłosił w piątek, że dotychczasowy zastępca doradcy bezpieczeństwa narodowego Tony Blinken i jeden z najbliższych współpracowników Obamy, został mianowany na zastępcę sekretarza generalnego.
- Będzie mi szczerze brakować jego porad, ale wiem, że jeśli zostanie zatwierdzony przez Senat, to z jego niezwykłych talentów skorzysta Departament Stanu i będzie on dalej odgrywał wiodącą rolę w reprezentowaniu USA za granicą i kształtowaniu naszej polityki zagranicznej, tak, by sprostała obecnym wyznaniom - oświadczył Obama.
Potrzebna zgoda Senatu
Obie nominacje wymagają zatwierdzenia przez Senat. Tymczasem w rezultacie wtorkowych wyborów do Kongresu Demokraci utracili większość w wyższej izbie parlamentu. Od stycznia, czyli pierwszej sesji nowego Kongresu, kontrolę nad Senatem (i nad Izbą Reprezentantów) będzie sprawować opozycyjna Partia Republikańska.
Według źródeł, na które powołuje się Associated Press, Obama - wbrew sugestiom niektórych doradców, by przeforsować kandydaturę nowego prokuratora generalnego, gdy Demokraci jeszcze kontrolują Senat, chce wysłać senatorom wniosek o zatwierdzenie Lynch dopiero na początku 2015 roku.
Zdaniem "Washington Post" obecny lider demokratycznej większości w Senacie Harry Reid będzie próbował poddać pod głosowanie na najbliższej sesji tej izby jak najwięcej różnych nominacji sędziów i członków rządu, by zapewnić ich przyjęcie póki Demokraci mają w niej większość.
Autor: kło\mtom / Źródło: PAP