Ambasadorowie unijnych krajów wyrazili protest z powodu wznowienia przez Gruzję połączeń lotniczych z Rosją

Autor:
asty
/ prpb
Źródło:
PAP
Gruzini protestują przeciwko przywróceniu bezpośrednich lotów z Rosji
Gruzini protestują przeciwko przywróceniu bezpośrednich lotów z Rosji
Reuters
Reuters Gruzini protestują przeciwko przywróceniu bezpośrednich lotów z Rosji

Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej wręczyli w poniedziałek notę protestacyjną wicepremierowi Gruzji Lewanowi Dawitaszwilemu z powodu wznowienia połączeń lotniczych między Gruzją i Rosją - podał portal Civil.ge.

"Zakomunikowaliśmy, że ubolewamy z powodu decyzji rządu gruzińskiego o zgodzie na bezpośrednie połączenia lotnicze z Rosją. Przekazaliśmy, że decyzja ta jest sprzeczna z decyzją 27 państw członkowskich, by nie utrzymywać połączeń lotniczych do Rosji i z Rosji" - poinformował przedstawiciel UE w Gruzji Paweł Herczyński.

Jak dodał, ambasadorowie unijni wyrazili zaniepokojenie z powodu kroku "sprzecznego z naszą decyzją o izolowaniu Rosji i wywieraniu na nią presji, w celu zmiany jej zachowania w kwestii brutalnej i agresywnej wojny, którą Rosja wciąż prowadzi na Ukrainie".

Samolot z Rosji w GruzjiPAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Dyplomata podkreślił, że choć Moskwa sama zadecydowała o wznowieniu rejsów do Gruzji, to decyzja ta wymagała zgody władz w Tbilisi.

Gruzja wznawia połączenia lotnicze z Rosją

Wicepremier Gruzji, informując o spotkaniu oświadczył, że mówiono na nim, iż "sytuacja Gruzji nie może być rozpatrywana w takim samym kontekście jak sytuacja innych krajów".

Gruzja - dodał Dawitaszwili - w związku z sankcjami międzynarodowymi nałożonymi na Rosję wprowadzi dodatkowe kontrole celne na przejściach granicznych na lotniskach w Tbilisi, Kutaisi i Batumi.

Kreml poinformował w maju br. o zniesieniu wiz i przywróceniu bezpośrednich połączeń lotniczych z Gruzją, zlikwidowanych przez Rosję w 2019 roku. MSZ Ukrainy oceniło, że Rosja proponuje Gruzji "pakt z diabłem".

Opozycja gruzińska uważa przywrócenie połączeń i zniesienie wiz za prowokację ze strony Rosji, której faktycznym celem - według opozycji - jest odciągnięcie Gruzji od integracji z UE.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Pozostałe wiadomości