Sensacyjny wyrok włoskiego Sądu Najwyższego. Amanda Knox oczyszczona z zarzutu morderstwa


Włoski Sąd Najwyższy oczyścił z zarzutu morderstwa Amandę Knox oraz jej byłego partnera Raffaele Sollecito - informuje Reuters. Para została skazana za zabicie 8 lat temu Meredith Kercher we włoskiej Perugii.

Piątkowe posiedzenie sądu przed ogłoszeniem wyroku trwało cały dzień. Adwokat Amandy Knox, David Marriott powiedział, że jest zadowolony z uniewinnienia Amerykanki.

- Jestem przepełniony radością - stwierdził, dodając, że werdykt Sądu Najwyższego w Rzymie, zaskoczył go. - Zwyciężyła prawda.

Knox z kolei powiedziała, że odczuła ogromną ulgę. Przed domem swojej matki w Seattle powiedziała, że po uniewinnieniu była pełna radości. - Meredith była moją przyjaciółką. Zasłużyła na to, by żyć - mówiła.

Droga sądowa

Młoda Amerykanka i jej były włoski narzeczony zawsze odpierali zarzuty zabicia koleżanki. Proces, który toczył się dwukrotnie, miał charakter poszlakowy.

Po raz pierwszy Amandę Knox i Raffaele Sollecito skazano w 2009 roku. Sąd w Perugii uznał ich wtedy winnymi współudziału w mordzie Meredith Kercher. Prokuratura dowodziła, że Knox i Sollecito, którzy byli wówczas parą, zamordowali Brytyjkę podczas "seksualnej gry" wspomaganej alkoholem i narkotykami. W zabójstwie miał też uczestniczyć Ruby Guede, imigrant, znajomy studentów.

Dwa lata później sąd apelacyjny uniewinnił Knox i Sollecito. Natychmiast po opuszczeniu więzienia Knox wyjechała do Stanów Zjednoczonych i już nie wróciła do Włoch. Po odwołaniu prokuratury, Sąd Najwyższy nakazał ponowny proces, który znowu zakończył się wyrokiem skazującym.

W styczniu tego roku sąd apelacyjny we Florencji skazał Knox na ponad 28 lat więzienia, a Sollecito na 25 lat. Amerykanka nie trafiła jednak za kratki, bo wciąż przebywa w rodzinnym Seattle.

Proces na skalę międzynarodową

Knox i Sollecito zawsze twierdzili, że są niewinni. Stali się jednak szybko celem szeregu krytycznych publikacji, zwłaszcza w brytyjskich i włoskich tabloidach. Wokół procesu rozgorzała wojna medialna.

Amerykanie bronili swojej obywatelki, którą określali "ofiarą średniowiecznego systemu prawnego". Brytyjczycy widzieli w niej manipulatorkę i wyrachowaną morderczynię. Określano ją jako "opętaną seksem". Atakowani przez Amerykanów Włosi bronili swoich służb i również zajmowali pozycję wrogą Knox.

Uniewinniona i skazana

W piątek Sąd Najwyższy skazał natomiast Knox na 3 lata więzienia za pomówienie właściciela baru w Perugii, którego oskarżyła o udział w zbrodni.

Autor: js//plw / Źródło: reuters, pap