Świat

Aleppo odzyskuje wolność. Bojownicy IS opuszczają ostatni zagarnięty obszar

Świat


Bojownicy tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) wycofali się z ostatniego zajmowanego obszaru w muhafazie (prowincji) Aleppo na północnym zachodzie Syrii - poinformowało w piątek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Bojownicy IS wycofali się po tym, gdy syryjska armia rządowa opanowała drogę łączącą Ithriję w prowincji Hama z Al-Resafą w muhafazie Ar-Rakka oraz tereny na wschód od miejscowości Chanasir w prowincji Aleppo.

Według wydziału prasowego syryjskiej armii żołnierze okrążyli pozycje IS na wschód od Chanasir. Nie poinformowano jednak, czy radykałowie je porzucili.

Terroryści ponoszą coraz większe straty

Firma konsultingowa IHS Markit z Londynu opublikowała w czwartek raport na temat strat poniesionych przez tzw. Państwo Islamskie w Syrii i Iraku. W ciągu trzech lat IS utraciło 60 proc. terytorium i 80 proc. dochodów - wynika z raportu.

Ogłoszony w czerwcu 2014 roku "kalifat" zmniejszył się z 90 tys. km kwadratowych w 2015 roku, do 36,2 tys. km kwadratowych w czerwcu 2017 roku.

Załamały się także finanse IS. Podczas gdy w drugim kwartale 2015 roku miesięczne dochody przekraczały 81 mln dol., w drugim kwartale br. wyniosły 16 mln dol., co oznacza spadek o 80 proc.

Autor: arw//plw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości