Nawalny zatrzymany za wzywanie do "nielegalnych" wieców

[object Object]
Nawalny poinformował o zatrzymaniu go przez policję za pośrednictwem Instagrama Navalny | Instagram
wideo 2/6

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został zatrzymany w piątek w Moskwie, gdy udawał się na wiec zaplanowany w Niżnym Nowogrodzie. Policja oświadczyła, że zatrzymano go, bo wzywał do udziału w zgromadzeniach publicznych odbywających się bez zgody władz.

Zdaniem służb, Nawalny miał zostać zatrzymany "za wielokrotne wezwania do udziału w zgromadzeniach publicznych bez zgody władz". Według źródła w rosyjskiej policji cytowanego przez agencję TASS, władze lokalne wyraziły zgodę na spotkania zwoływane przez opozycjonistę w dziewięciu innych miastach. Zdaniem informatora, mimo to polityk kontynuował zachęcanie swoich zwolenników, by wychodzili na "nieuzgodnione (z władzami) zgromadzenia".

Z kolei według rzeczniczki Nawalnego, Kiry Jarmysz, chodziło o wiec, na który wcześniej władze wyraziły zgodę. Jak poinformowała, polityk został aresztowany na klatce schodowej, kiedy wybierał się na wiec w Niżnym Nowogrodzie. O swoim zatrzymaniu powiadomił również sam Nawalny na swoim koncie na Instagramie. "Wiozą mnie gdzieś w celu "złożenia wyjaśnień" - napisał. Później dodał, że przewieziono go na komisariat rejonu daniłowskiego w Moskwie.

Opozycjonista informował wcześniej, że zgromadzenie ma się odbyć na Placu Markina, na co władze miejskie wyraziły zgodę. Następnie - według opozycjonisty - wycofały tę zgodę, jednak Nawalny ogłosił, iż mimo to wiec się odbędzie.

Wszystko zgodnie z planem

Koordynatorka sztabu Nawalnego w Niżnym Nowogrodzie Anna Judina powiedziała portalowi RBK, że rankiem w piątek służby zdemontowały scenę przygotowaną na wiec, a nauczyciele i wykładowcy namawiają młodzież, by nie przychodziła na spotkanie z opozycjonistą. Mimo to, zadeklarowała, że mityng, zaplanowany na godz. 18 czasu lokalnego (godz. 17 w Polsce) odbędzie się zgodnie z planem.

Twarz rosyjskiej opozycji

Polityk, który w ostatnim czasie stał się główną twarzą rosyjskiej opozycji, od miesięcy jeździ po Rosji, otwierając w miastach w całym kraju swoje sztaby i spotykając się z ludźmi. Celem tych działań jest mobilizacja poparcia na rzecz udziału Nawalnego w przyszłorocznych wyborach prezydenckich i dopuszczenia go do kampanii wyborczej jako kandydata. Jak informowali w ostatnich dniach współpracownicy Nawalnego, coraz częściej władze lokalne odmawiają zgody na przeprowadzenie przez niego wieców.

Autor: momo/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Instagram/Navalny

Pozostałe wiadomości