"Twierdzenie, że Ameryka walczy z Państwem Islamskim, to kłamstwo"


Irański najwyższy przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei obarczył w poniedziałek Stany Zjednoczone odpowiedzialnością za destabilizację Bliskiego Wschodu i oskarżył je o stworzenie terrorystycznej organizacji tak zwanego Państwa Islamskiego.

Z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej ajatollaha wynika, że uważa on, iż Stany Zjednoczone kłamią twierdząc, że prowadzą walkę z dżihadystami z IS. "Wy (USA) i wasi agenci jesteście źródłem niepokoju na Bliskim Wschodzie. Kto stworzył Państwo Islamskie? Ameryka. Twierdzenie, że Ameryka walczy z Państwem Islamskim, to kłamstwo" - oświadczył Chamenei. Iran i USA zerwały stosunki dyplomatyczne krótko po islamskiej rewolucji w 1979 roku i pozostają ze sobą we wrogości.

Zamachy

Uzbrojone grupy przeprowadziły w ubiegłym tygodniu zamachy na parlament Iranu oraz mauzoleum ajatollaha Chomeiniego w Teheranie. Irańskie władze poinformowały o co najmniej 17 ofiarach śmiertelnych oraz ponad 40 rannych. Wszyscy napastnicy zginęli. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie. Irańska Gwardia Rewolucyjna wydała komunikat, w którym twierdzi, że za zamachami stoją Arabia Saudyjska oraz USA.

Autor: js/mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości