Świat

Podwyższają liczbę zabitych dżihadystów. "Cywile zostali poinformowani wcześniej i uciekli"

Świat

[object Object]
Bomba została zrzucona w prowincji NangarharDVIDS
wideo 2/7

Co najmniej 90 dżihadystów z tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) zginęło wskutek zrzucenia w czwartek przez USA w Afganistanie najpotężniejszej konwencjonalnej bomby lotniczej - podały lokalne władze. Poprzedni bilans mówił o 36 zabitych, czemu IS zaprzecza.

Bomba została zrzucona z samolotu MC-130 na system tuneli i bunkrów, wykorzystywanych przez bojowników IS w powiecie Achin, w prowincji Nangarhar we wschodnim Afganistanie, przy granicy z Pakistanem.

Rzecznik gubernatora prowincji Nangarhar Attaullah Chogjani powiedział agencji AFP, że w ataku "zginęło 90 bojowników Daesz (arabski akronim IS)" oraz, że kontynuowana w sobotę "operacja oczyszczania terenu z dżihadystów przebiega z powodzeniem".

- Co najmniej 92 bojowników Daesz zostało zabitych w wyniku zrzucenia bomby - oświadczył z kolei przedstawiciel władz w powiecie Achin, Esmail Szinwar. - Trzy tunele, w których bojownicy zajęli stanowisko w momencie ataku, zostały zniszczone - powiedział AFP, zastrzegając, że nie ma ofiar wśród ludności cywilnej i afgańskich żołnierzy. - Cywile zostali poinformowani wcześniej (o ataku) i uciekli (...). W tej chwili afgańscy komandosi i zagraniczni żołnierze przeprowadzają operację oczyszczania w tej strefie - dodał.

Najpotężniejsza konwencjonalna bomba lotnicza

Użyta przez USA w czwartek w Afganistanie bomba lotnicza GBU-43/B stanowi najpotężniejszy element amerykańskiego arsenału konwencjonalnych środków ataku z powietrza. Klasyfikuje się ją oficjalnie jako masywną bombę detonująca w powietrzu (Massive Ordnance Air Blast - MOAB). Jedynym jej nosicielem jest taktyczny samolot transportowy C-130 Hercules.

Według wydanego przez urząd prezydenta Afganistanu Aszrafa Ghaniego komunikatu bomby użyto w ramach wspólnej operacji sił afgańskich i międzynarodowych, które "ściśle koordynowały tę operację i zachowały największą ostrożność, by uniknąć jakichkolwiek ofiar cywilnych".

Związana z dżihadystami agencja prasowa Amaq podawała w piątek, że żaden z bojowników IS nie zginął, ani też nie został ranny w wyniku amerykańskiego bombardowania.

Autor: mw\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: