TVN24 | Świat

Dwa tysiące talibów uwolnionych "w geście dobrej woli"

TVN24 | Świat

Autor:
pqv/kab
Źródło:
PAP

Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani nakazał uwolnić blisko dwa tysiące więźniów w "geście dobrej woli". To odpowiedź na decyzję talibów o wprowadzeniu trzydniowego rozejmu na święto zakończenia ramadanu Id al-Fitr.

"Prezydent Ghani uruchomił procedurę uwolnienia aż do dwóch tysięcy uwięzionych talibów w geście dobrej woli w odpowiedzi na decyzję talibów dotyczącą zawieszenia broni" - napisał na Twitterze rzecznik Ghana Sedik Sedikki. Afgańscy talibowie ogłosili w sobotę, że wprowadzają trzydniowe zawieszenie broni na Id al-Fitr, czyli święto zakończenia ramadanu.

Rozejm obowiązuje od niedzieli.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>>>

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w wydanym w niedzielę komunikacie wyraził zadowolenie z zapowiedzi zawieszenia broni i nadzieję, że przywódcy talibów "nie będą eskalować przemocy po Id al-Fitr".

Nasilenie walk

Walki w Afganistanie nasiliły się ostatnio, mimo apelu władz o rozejm na czas ramadanu. W kwietniu talibowie odrzucili wezwanie rządu do rozejmu na czas świąt, nazywając ten apel "nieracjonalnym". Walki trwały przez cały święty miesiąc muzułmanów. Co najmniej 146 cywilów zostało w tym okresie zabitych przez talibów, a 430 - rannych.

Id al-Fitr - Święto Przerwania Postu - czyli koniec ramadanu rozpoczyna się, w zależności od kraju, a nawet rejonu, od oficjalnego potwierdzenia, że już ukazał się księżyc w jego pierwszej fazie, dlatego też część krajów obchodzi je w tym roku w piątek, inne w sobotę lub niedzielę. Czasem trwa ono dwa lub trzy dni.

Autor:pqv/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: State Department photo/ Public Domain