Departament Stanu USA zalecił dokładniejszy nadzór nad działalnością firm ochraniających amerykańskich dyplomatów w Iraku. Blackwater - najważniejsza z nich, jednocześnie sprawczyni głośnego incydentu w Bagdadzie - poparła te zalecenia.

Spodziewane straty po pożarach w samym tylko hrabstwie San Diego w Kalifornii mogą przekroczyć miliard dolarów - podały w środę źródła oficjalne. Około pół miliona ludzi musi opuścić swoje domy - tak dużej ewakuacji nie było w USA od czasu uderzenia huraganu Katrina. Walka z żywiołem ciągle trwa.

Do nerwowej sytuacji doszło w amerykańskim Kongresie. Wystąpienie sekretarz stanu Condoleezzy Rice przerwała kobieta wymachując jej przed twarzą rękoma pomalowanymi czerwoną farbą, przypominającą krew.

Trzęsienie ziemi o sile 7,1 w skali Richtera nawiedziło północno-wschodnią część Oceanu Indyjskiego, w okolicach indonezyjskiej wyspy Sumatra. Nie ma niebezpieczeństwa wystąpienia tsunami.

"Kwa kwa kwa kwa". Co to takiego? Przemówienie. Czyje? Donalda... Francuscy satyrycy ze znanego humorystycznego programu "On va s'gener!" krótkim, ale wymownym dźwiękowo "kwakwakwa" relacjonowali powyborcze przemówienie Donalda Tuska. Platforma z żartu się śmieje i nie zamierza protestować.

Prezydent Rosji Władimir Putin zachowa swoje wpływy po zakończeniu drugiej kadencji w roku 2008, lecz nie będzie kierował państwem - wyznał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Miliona złotych zadośćuczynienia od rządu niemieckiego będzie domagał się 69-letni Gnicjusz Natoniewski, mieszkaniec Lublewa w województwie pomorskim, który w czasie wojny jako małe dziecko był ofiarą pacyfikacji wsi przez hitlerowców.

Prezydent Iraku Dżalal Talabani zdementował informacje, że władze w Bagdadzie mogą zgodzić się na przekazanie Turcji kurdyjskich rebeliantów. O takiej możliwości informowały anonimowe źródła w tureckim MSZ.

Wielka Brytania przeznaczyła dwa więzienia wyłącznie dla cudzoziemców - ogłosił brytyjski minister sprawiedliwości David Hanson. Jest to element pilotażowego projektu mającego ułatwić ich deportację po odbyciu przez nich kary lub jeszcze wcześniej.

Niemiecki rząd uznał doniesienia mediów o porozumieniu w sprawie budowy ośrodka dokumentacyjnego poświęconego Niemcom wysiedlonym po II wojnie światowej za przedwczesne.

W Nowym Jorku, w wieku 103 lat zmarła Ewa Curie. Była drugą, młodszą córką Marii i Piotra Curie. Przed śmiercią napisała głośną biografię swojej matki. W czasie wojny pisała reportaże. Potem była asystentką sekretarza generalnego NATO.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, na polecenie prezydenta Wiktora Juszczenki, tworzy specjalny wydział do walki z ksenofobią i konfliktami na tle narodowościowym - poinformowała rzeczniczka SBU, Maryna Ostapenko.

- Według wstępnych szacunków, koszty wynikające tylko z uszkodzeń domów mogą przekroczyć miliard dolarów - oświadczył Ron Lane, koordynator ds. sytuacji kryzysowych.

Parlament Białorusi przyjął w środę ustawę o amnestii, dzięki której nawet 2,5 tysiąca skazanych i przebywających w więzieniu lub areszcie może mieć darowane kary. Wejście ustawy w życie zapowiedziano na początek przyszłego roku - poinformował w środę portal internetowy Telegraf.by.

Chińczycy podjęli "marsz" na księżyc. W ciągu dziesięciu lat chcą zbudować pojazd, który dotrze na "Srebrny Glob" i wróci z próbkami gruntu.

Aleksandr Piczuszkin, seryjny morderca z Rosji, został uznany przez ławę przysięgłych sądu w Moskwie za winnego 48 zabójstw i trzech prób zabójstwa - informują rosyjskie media.

Zdaniem niemieckiej gazety "Sueddeutsche Zeitung" Donald Tusk będzie mógł zaakceptować niemiecką ofertę dotyczącą Centrum Przeciwko Wypędzeniom tylko wtedy, jeśli będzie to korzystne dla Polski.