6 rzeczy, które warto wiedzieć 4 maja: matury, operacja Eureka, strzelanina w Belgradzie

Źródło:
PAP

Pentagon ogłosił kolejny pakiet uzbrojenia dla Ukrainy. Włoska policja w kilku europejskich krajach zatrzymała ponad sto osób podejrzanych o współpracę z mafią. W Belgradzie uzbrojony 14-latek wszedł do szkoły podstawowej i zabił dziewięć osób. Oto sześć rzeczy, które warto dzisiaj wiedzieć.

1. Świątek wygrała w wielkim stylu

Przyzwyczaiła wszystkich do łatwych zwycięstw, ale tym razem mogła zaskoczyć nawet samą siebie. W ćwierćfinale turnieju WTA w Madrycie rozgromiła Petrę Martić 6:0, 6:3. Pojedynek trwał godzinę z minutami.

Dla Świątek to ósme zwycięstwo z rzędu, z czego czwarte w tym turnieju. Wcześniej cztery pojedynki wygrała także w drodze po tytuł w Stuttgarcie, skąd bezpośrednio przeniosła się do Madrytu.

Iga Świątek pewnie pokonała Petrę Martić w ćwierćfinale w Madrycie
Iga Świątek pewnie pokonała Petrę Martić w ćwierćfinale w MadrycieGetty Images

2. Pentagon ogłosił kolejny pakiet uzbrojenia dla Ukrainy

W tym dodatkowe haubice, rakiety lotnicze i amunicję artyleryjską. Wartość 37. pakietu broni dla Ukrainy to 300 milionów dolarów.

"Stany Zjednoczone będą dalej współpracować z sojusznikami i partnerami, by zapewniać Ukrainie zdolności bojowe, by sprostać jej bezpośrednim potrzebom na polu bitwy oraz długoterminowym wymogom" - zapowiedział Pentagon.

3. Masakra w szkole podstawowej w Belgradzie

Uzbrojony nastolatek wszedł w środę rano do szkoły podstawowej w Belgradzie i zaczął strzelać. Został zatrzymany - poinformowała serbska policja. Nie żyje dziewięć osób, w tym ośmioro uczniów.

Prokuratura przekazała, że sprawca nie będzie podlegać odpowiedzialności karnej, gdyż w momencie popełnienia przestępstwa nie miał ukończonych 14 lat. Zdecydowała o zatrzymaniu ojca nastolatka.

4. Operacja Eureka przeciwko włoskiej mafii

Włoska policja poinformowała, że w kilku europejskich krajach zatrzymano ponad sto osób podejrzanych o współpracę z mafią 'Ndrangheta. Naloty i aresztowania były częścią operacji Eureka - jednego z największych dochodzeń przeciwko przestępczości zorganizowanej.

Śledczy z Belgii i Włoch byli w stanie prześledzić przewóz i handel prawie 25 ton kokainy między październikiem 2019 a styczniem 2022, ponadto odkryli przepływy pieniężne w wysokości ponad 22 milionów euro z Kalabrii do Belgii, Holandii i Ameryki Południowej - podał "Bild".

Włoscy funkcjonariusze w operacji Eureka

5. Egzekucja kary śmierci na Florydzie

Na Florydzie w USA odbyła się egzekucja kary śmierci na 56-letnim Darrylu B. Barwicku, który w 1986 roku został skazany za zamordowanie w Panama City 24-letniej Rebeki Wendt w jej domu. Wyrok został wykonany poprzez podanie śmiertelnego zastrzyku.

Była to trzecia egzekucja zaplanowana na Florydzie w tym roku po wznowieniu w tym stanie wykonywania kary śmierci, którą zawieszono w 2019 roku. Była to również 102. egzekucja w tym stanie od czasu przywrócenia tam kary śmierci w 1976 roku.

6. Matury 2023

Dziś rano egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczną się matury. Przystąpi do nich około 272,4 tysiąca tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Wraz z nimi egzaminy będą zdawać też abiturienci z wcześniejszych roczników.

CZYTAJ TEŻ: Czy w tym roku uda się bez przecieków?

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia. Wyniki maturzyści poznają 7 lipca.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP