Kuba zmienia politykę

- Kuba powinna "raz na zawsze" skończyć z ingerencją państwa w pracę przedsiębiorstw i pozostawić im autonomię w działaniu - napisała w środę "Granma", dziennik Komunistycznej Partii Kuby, która 16 kwietnia rozpoczyna swój VI Zjazd. Jak pisze gazeta, to właśnie na nim Raul Castro zamierza zaprezentować zmianę swojej polityki w podejściu do prywatnych przedsiębiorców.

"Warren Buffett nie potrzebuje obniżki podatków"

Zmniejszenie deficytu budżetowego o 4 biliony dolarów w ciągu 12 lat przez cięcie wydatków i podnoszenie podatków - to plan Baracka Obamy na redukcję ogromnego deficytu budżetowego USA. Projekt prezydenta to odpowiedź na propozycję przedstawioną niedawno Republikanów w Kongresie.

Zmarł właściciel "Newsweeka"

Zmarł Sidney Harman, potentat w dziedzinie handlu sprzętem stereo, który zadziwił świat mediów, gdy kupił w 2010 roku magazyn "Newsweek" za jednego dolara. - Zadaniem tego pisma powinno być spoglądanie na ten skomplikowany świat i tłumaczyć go raz w tygodniu - mówił milioner po zakupie tytułu.

Samolot z chorym lądował sam. Kontroler spał

Latająca karetka transportująca chorą osobę musiała lądować nocą bez pomocy kontrolera lotów na lotnisku pod Las Vegas. Załoga samolotu nie mogła nawiązać kontaktu z wieżą, bo samotny kontroler zapadł ze zmęczenia w drzemkę.

Egipt chce zmienić umowę z Izraelem

Chociaż nowe władze Egiptu po obaleniu Hosniego Mubaraka zapewniały o podtrzymaniu obowiązujących umów z Izraelem, to najwyraźniej zapewnienie te nie dotyczyło umów gospodarczych. Premier Essam Szaraf zlecił właśnie rewizję kontraktów gazowych z Izraelem i Jordanią.

Z wojska kradną tyle, że "starczy na mały przewrót"

Brytyjskie Ministerstwo Obrony przyznało, że w wyniku kradzieży traci każdego rocznie znaczną ilość wyposażenia. - Skradzionego sprzętu jest tyle, że wystarczy na przeprowadzenie małego przewrotu - mówi posłanka Partii Pracy Luciana Berger, która wystosowała interpelację w tej sprawie.

Omerta złamana, mafioso współpracuje

Szef mafijnej rodziny Bonanno w Nowym Jorku, Joseph Massino, złożył zeznania jako świadek na procesie swojego wspólnika. Jest to pierwszy przypadek współpracy z władzami oficjalnego szefa mafii.

Zdjęty z Facebooka za nagiego klasyka

Czy umieszczenie XIX-wiecznego obrazu w zdjęciu profilowym na Facebooku może zaszkodzić? Okazuje się, że tak. Pewien Francuz jako swoje zdjęcie ustawił słynny obraz Gustawa Coubeta "Pochodzenie Świata" ukazujący roznegliżowaną kobietę. Administracja portalu społecznościowego zablokowała jego konto.

Szefowi MSZ Izraela grozi więzienie

Izraelski prokurator generalny poinformował ministra spraw zagranicznych Izraela Awigdora Liebermana, że grozi mu oskarżenie o oszustwa, nadużycie zaufania, pranie pieniędzy i nękanie świadka. Są to zarzuty, które mogą doprowadzić do jego dymisji.

Muzea biją się o wahadłowce

Wraz z zbliżaniem się końca aktywnej służby promów kosmicznych w barwach NASA, rozgorzała walka pomiędzy amerykańskimi muzeami. Wiele placówek chce mieć w swoich zbiorach jeden z trzech promów, które przetrwały loty w kosmos. NASA ogłosiła już, które muzea dostaną pojazdy, ale przegrani nie składają broni.

Dożywocie za artykuł?

W swoim artykule zakwestionował zdolność Burundi do obrony przed atakiem muzułmańskich terrorystów. Teraz Jeanowi Claude'owi Kavumbagu grozi za to dożywocie.

Sprawca zamachu z Mińska "chory"

- Potwierdziła się jedna z wersji zamachu w mińskim metrze. Przeprowadził go człowiek chory, być może w celu realizacji własnych ambicji - powiedział szef białoruskiego KGB, Wadzim Zajcau. Służby bezpieczeństwa zatrzymały już w związku ze sprawą trzy osoby. Jak twierdzi MSW, zebrano dowody potwierdzające ich związek z zamachem, a podejrzani przyznali się do winy.

Putin czy Miedwiediew? "Jest jeszcze rok"

Dmitrij Miedwiediew zostanie na kolejną kadencję czy też może wróci Władimir Putin? Tym pytaniem Rosja i nie tylko fascynuje się coraz bardziej. Jeden z zainteresowanych, Putin, nie pomaga znaleźć odpowiedzi na to pytanie.

"Japonia wyolbrzymia kryzys"

Japończycy wyolbrzymiają kryzys związany z awarią elektrowni atomowej Fukushima I - stwierdził szef Rosatomu, korporacji zarządzającej energetyką nuklearną w Rosji. Siergiej Kirijenko zasugerował, że Japończycy robią to ze względów finansowych.

Odbili statek z polskim kapitanem

Po trzech miesiącach udało się odbić z rąk somalijskich piratów statek, którym dowodził polski kapitan. Mężczyźnie nic się nie stało, ale jest wycieńczony.

Kobiety i studenci przeciwko reżimowi

Tysiące syryjskich kobiet w Baidzie i setki studentów w Halabie protestowały przeciwko reżimowi Baszara Asada, domagając się swobód politycznych i zwolnienia aresztowanych podczas tygodni antyrządowych protestów.

Rosjanie na Marsie po 2035 r.?

Szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos ocenia, że załogowy lot na Marsa będzie możliwy po 2035 roku - podała agencja ITAR-TASS. Anatolij Pierminow dodał, że na potrzeby tego przedsięwzięcia potrzeba zupełnie nowej generacji statków kosmicznych z napędem atomowym.

Pierwszy lotniskowiec popłynie już latem?

- Pierwszy chiński lotniskowiec, były sowiecki Wariag, rozpocznie próby morskie najprawdopodobniej już latem - stwierdził admirał US Navy Robert Willard, podczas wystąpienia przed komisją Kongresu. Zdaniem oficera, nie stanowi to powodów do zaniepokojenia dla floty USA, ale w znaczący sposób wpłynie na sposób postrzegania Chin przez inne państwa w regionie.

"Piątej kolumny w kraju nie będzie". Łukaszenka grozi

"Piąta kolumna" opozycjonistów oraz "dyscyplina, porządek i organizacja" zamiast demokracji - prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka nie przebierał w słowach informując o zatrzymaniach w związku z zamachem w mińskim metrze. Zatrzymani rzekomo przyznali się do winy.

Biskup żonaty z rozwódką. Królowa aprobuje

Tradycjonaliści w Kościele anglikańskim dostali kolejny oręż do walki z kościelnymi liberałami. Biskupem Salisbury został właśnie wikary Nicholas Holtam. Królowa Elżbieta II, głowa Kościoła, zaaprobowała jego nominację, mimo że duchowny jest żonaty z rozwódką. Jest to precedensowa nominacja.

Terror w Mińsku. Kto zyska, kto straci?

Mimo tego że Alaksandr Łukaszenka poinformował już, że sprawców poniedziałkowego zamachu w metrze już ma, choć jeszcze we wtorek szukał ich za granicą, to nadal wokół zamachu pozostaje wiele wątpliwości. Kto stoi za zamachem w mińskim metrze? Teorii jest kilka. Kim są zatrzymani, którzy rzekomo do winy się już przyznali, nie wiadomo. Nieoficjalnie często mówi się, że zamach to przejaw walki między klanami z otoczenia prezydenta. Mniej wątpliwości jest, jeśli chodzi o ocenę skutku zamachu. To cios dla reżimu i złowróżbny znak dla Łukaszenki.

Wystawa "nie leży w kompetencji" Buzka

"Jerzy Buzek interweniował w sprawie wystawy, aby załagodzić spór. Przewodniczącemu Parlamentu zależało na tym, aby odbyła się ona w atmosferze godności i refleksji" - napisało biuro prasowe Buzka w sprawie wystawy zdjęć w Parlamencie Europejskim przedstawiających katastrofę smoleńską. Posłowie PiS zarzucili wcześniej przewodniczącemu PE, iż może być odpowiedzialny za ocenzurowanie wystawy.

Tusk: Popieramy unijne aspiracje Ukrainy

Polska popiera unijne aspiracje Ukrainy - zadeklarował premier Donald Tusk po spotkaniu z szefem ukraińskiego rządu Mykołą Azarowem. Jednak, jak przyznał, mało prawdopodobne jest, by reżim wizowy wobec Ukrainy został zniesiony.

Tablica ze Smoleńska przekazana Polakom

Tablica, którą zdemontowali Rosjanie z pamiątkowego kamienia na miejscu smoleńskiej katastrofy została przekazana Polakom - potwierdził doniesienia TVN24 rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Tablica za kilka dni ma trafić do ambasady polskiej w Moskwie, a następnie do Warszawy. Tam zostanie przekazana jej właścicielom, czyli stowarzyszeniu Katyń 2010.

Bloger oskarżony o próbę obalenia rządu

Władze Azerbejdżanu nie tolerują krytyki. Szczególnie, gdy ma ona szansę dotrzeć do większej ilości osób dzięki internetowi. Dlatego też azerbejdżańskie MSW wydało międzynarodowy nakaz aresztowania francuskiego blogera, podejrzewanego o rozpowszechnianie w internecie nawoływań do obalenia rządu tej byłej republiki radzieckiej.

W szpitalu zamiast w więzeniu. Stan "niestabilny"

Stan zdrowia byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, który mimo nakazu aresztowania trafił nie do aresztu, ale do szpitala jest "niestabilny" - ujawnili agencji Reutera lekarze ze szpitala w Szarm al-Szejk. W środę rano do więzienia Tora w południowej części Kairu zostali przewiezieni synowie prezydenta, Alaa i Gamal. Wcześniej wydano nakaz aresztowania obu mężczyzn na 15 dni.

Izraelski atak za sprzedaż broni chemicznej z Libii?

Tajemniczy atak rakietowy w Sudanie mógł mieć związek z transakcją libijskich rebeliantów z terrorystami. 5 kwietnia w zamachu miał zginąć jeden z liderów Hamasu, odpowiedzialny za zakup broni. Według izraelskiego portalu Debka.com, to była akcja sił specjalnych Izraela, której celem było udaremnienie transportu broni chemicznej z Libii do Palestyny i Libanu.

Niemcy wyrzucają libijskich dyplomatów

Niemieckie MSZ poinformowało w środę, że pięciu libijskich dyplomatów zostanie wydalonych z RFN za wywieranie presji na obywateli Libii, zamieszkałych w Niemczech.

"Ojciec demokracji" Wałęsa uleczy Tunezję?

Polska misja z byłym prezydentem Lechem Wałęsą na czele pojedzie do Tunezji w dniach 28-30 kwietnia - podało w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Celem misji jest wsparcie demokratycznych przemian w tym kraju.