W niedzielę, po raz trzeci, obchodzony jest Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku wyrazy solidarności Kościół kieruje do chrześcijan w Sudanie. - Często chrześcijanie sprzedawani są tam jako niewolnicy. Cena to jest często 15 dol. za dziecko - mówił w TVN24 dyrektor sekcji polskiej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie i misjonarz, ks. Waldemar Cisło.

Sąd w Befaście przypieczętował bankructwo Seana Quinna - do niedawna najbogatszego człowieka w Irlandii. Ten "self-made man" skończył szkołę w wieku 14 lat nie umiejąc czytać ani pisać, biznes zaczynał od pożyczki w wysokości równej 500 zł, a dorobił się majątku 4,7 mld euro. Zbankrutował na spekulacjach akcjami z dźwignią.

Izraelczycy i Palestyńczycy spierają się o nowy kawałek ziemi - odsłonięty przez cofające się Morze Martwe. Na niektórych odcinkach najbardziej słony akwen ziemi oddał prawie pół kilometra gruntów, które mogą przynieść wielkie zyski z turystyki.

Co do tarczy antyrakietowej Rosja i USA są zgodne tylko w jednym względzie - nadal trzeba szukać rozwiązań możliwych do zaakceptowania przez obie strony. - Nasze stanowiska pozostają wciąż bardzo rozbieżne - oświadczył po rozmowach z Barackiem Obamą Dmitrij Miedwiediew. Oprócz tego prezydenci rozmawiali o irańskim programie atomowym.

- Libia nie stanie się ekstremistycznym krajem islamskim - zapewnił przewodniczący Narodowej Rady Libijskiej Mustafa Dżalil szefową dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton, która przyjechał z wizytą do Trypolisu.

Specjalne metody tłumienia zamieszek, rozbudowany system prewencji, wreszcie szybkie wyroki. Jak pokazują wydarzenia ostatnich lat na zachodzie Europy, nie zawsze są to skuteczne metody. Policja jest tam często krytykowana za zbytnią pobłażliwość wobec chuliganów, czasem wręcz o nieudolność. Jak z problemem tłumów demolujących ulice radzą sobie w W. Brytanii, Niemczech czy Francji?

Przez całą noc przed prywatną rzymską rezydencją Silvio Berlusconiego setki młodych ludzi świętowały odejście szefa rządu. Prezydent Włoch Giorgio Napolitano będzie dzisiaj prowadził konsultacje ze wszystkimi siłami dotychczasowej koalicji i opozycji na temat powołania nowego rządu, bez konieczności przeprowadzenia przedterminowych wyborów. Kandydatem na premiera jest 68-letni Mario Monti.

Silvio Berlusconi nie jest już premierem Włoch. Złożył rezygnację na ręce prezydenta Giorgio Napolitano, a ten ją przyjął. W sobotę wieczorem tłumy przeciwników premiera, czekając na jego dymisję, zgromadziły się w kilku punktach Rzymu.

Do 37 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w środę prowincję Wan na wschodzie Turcji - podały w sobotę wieczorem tureckie media. Z ruin wydobyto od środy 30 osób, które ocalały.

W elitarnej formacji sił specjalnych Bundeswehry - KSK (Kommando Spezialkraefte) - będą mogły służyć także kobiety. Rzecznik resortu obrony potwierdził w sobotę informacje tygodnika "Der Spiegel" na ten temat.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec zaapelowali w liście do szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton o europejską strategię w relacjach z Rosją - informuje w sobotę niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". W opinii dziennikarzy taka inicjatywa jest znacząca, bo Niemcy były do tej pory "adwokatem Rosji w Europie", a Polska wytykała krajom Wspólnoty naiwność w ich podejściu do Moskwy.

Do dwóch eksplozji doszło w sobotę przed południem w bazie wojskowej Strażników Rewolucji (elitarnej formacji wojskowej- red.) pod Teheranem - podały irańskie władze. Eksplozje były tak silne, że szyby powypadały z okien w samej stolicy. Zginęło co najmniej 27 osób, a 16 zostało rannych. Początkowe doniesienia mówiły tylko o 12 zabitych.

Za swoiste nieformalne, symboliczne przekazanie rządów we Włoszech komentatorzy uznali sobotni obiad, na którym spotkali się ustępujący wkrótce ze stanowiska premier Silvio Berlusconi i nieoficjalny jeszcze kandydat na szefa rządu Mario Monti.

Rdzewiejące ściany reaktorów, rumowiska nietkniętego od marca sprzętu, powywracane ciężarówki. Tak wygląda Fukushima z bliska, sfotografowana po raz pierwszy od marcowego tsunami, które nawiedziło Japonię. Władze tego kraju w końcu pozwoliły dziennikarzom na wejście na skażony teren. Ci - uzbrojeni w maski, stroje ochronne i w obstawie żołnierzy udokumentowali zniszczenia, jakich dokonała w elektrowni niszczycielska fala.

Syria zostanie zawieszona w prawach członka Ligi Arabskiej, najważniejszej międzynarodowej organizacji krajów muzułmańskich - zdecydowali w sobotę jej przedstawiciele obradujący w Kairze. Spotkanie zostało zwołane w reakcji na kolejne krwawe ataki armii syryjskiej na miasta, w których wciąż odbywają się protesty przeciwko rządzącemu żelazną ręką prezydentowi Baszarowi el-Assadowi.

USA planują sprzedaż Zjednoczonym Emiratom Arabskim tysięcy nowoczesnych bomb do niszczenia podziemnych celów (tzw. bunkres busters) - podał "Wall Street Journal". Ma to być ostrzeżeniem dla Iranu.

Jeszcze w sobotę możliwa jest dymisja premiera Włoch Silvio Berlusconiego. Taki scenariusz wydarzeń przedstawiają włoskie media, według których będzie to przełomowy dzień w historii politycznej Włoch, przypieczętowujący koniec epoki "berlusconizmu", kojarzonej właściwie tylko i wyłącznie z kolejnymi skandalami korupcyjnymi i seksualnymi z premierem w roli głównej.

Lek przeciwzakrzepowy i zmniejszający ryzyko udaru o nazwie Pradaxa, używany w szpitalach na całym świecie, a od ub. roku dostępny w aptekach spowodował zgon przynajmniej 256 osób - przyznał jego producent, koncern farmaceutyczny Boehringer. Wewnętrzne śledztwo w tej sprawie firma przeprowadziła po tym, jak w ostatnim czasie 4 osoby w Niemczech zmarły z powodu krwotoku wewnętrznego po zażyciu specyfiku.