"Polska długo uchodziła za awanturnika"

- Polska długo uchodziła za awanturnika w Unii Europejskiej, teraz chce wykorzystać prezydencję, by dowieść, że jest partnerem - ocenił niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" komentując objęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE. Według gazety dla premiera Donalda Tuska unijna prezydencja rozpoczyna się w dobrym momencie. - Jesienią w Polsce wybrany zostanie nowy parlament, Tusk chce się zaprezentować w kampanii wyborczej jako europejski przywódca i myśliciel - pisze "SZ".

Amerykanie naciskają na dialog z dyktatorem?

Waszyngton naciska na syryjską opozycję, by doszła do porozumienia z prezydentem Baszarem al-Asadem, którego bezpieka i wojsko od miesięcy krwawo rozprawiają się z antyrządowymi protestami - informuje brytyjski "Guardian" powołując się na źródła w Syrii.

Rebelianci w odwrocie. Trypolis obroniony

Libijscy powstańcy, których ofensywa dotarła na początku tygodnia do miejscowości Bir al-Ghanam, w piątek musieli się stamtąd wycofać po silnym ataku wojsk pułkownika Muammara Kaddafiego - podała agencja Reutera.

Zalało wschodnie Czechy. Ofiara nagłej powodzi

Deszcze i burze, które wystąpiły w czwartek wieczorem na wschodzie Polski, w Czechach spowodowały nagły wzrost poziomu wód w dorzeczu Odry. Zalane są drogi i domy, w tym część Ostrawy. Jedna osoba zginęła, a jedna została ranna - poinformowały czeskie media.

Wpadł szef klanu Corleone

Na Sycylii karabinierzy aresztowali Gaetano Rinnę, brata bossa bossów cosa nostry Toto Riiny. 79-letni mężczyzna uważany jest za nowego szefa klanu Corleone. Toto Riina, aresztowany w 1993 roku, odbywa kilka wyroków dożywocia w więzieniu o zaostrzonym rygorze.

Minnesota się wyłącza. Nie ma budżetu

W amerykańskim stanie Minnesota rozpoczyna się największy w jego historii okres zamknięcia sektora państwowego. Politycy nie dogadali się co do uchwalenia budżetu stanowego. Przestaną działać między innymi 84 stacje postojowe przy autostradach, stanowa loteria, tory wyścigowe i uniwersytet.

Zasnął na lotnisku. Zginął pod kołami samolotu

Na niewielkim lotnisku w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji pod kołami samolotu An-2 zginął mężczyzna. Z pierwszych ustaleń śledczych wynika, że pilot nie ponosi żadnej winy za wypadek - nie zauważył leżącego w trawie w niedozwolonym miejscu mężczyzny.

Parlament przywraca kontrole na granicach Danii

Duński parlament zatwierdził rządową propozycję przywrócenia kontroli granicznych. Komisja Europejska groziła uruchomieniem procedury karnej wobec Danii, jeśli wprowadzi w życie to posunięcie. Duńczycy zapewniają, że ich decyzje nie naruszają zasad układu z Schengen.

Chcieli wyrzucić bazę dronów. CIA odmówiła

USA zignorowały wezwanie pakistańskich władz, które domagają się opuszczenia przez Amerykanów jednej z ich baz w Pakistanie - twierdzą anonimowi amerykańscy wojskowi w rozmowie z agencją Reutersa. Shamsi Air Base ma być wykorzystywana głównie przez CIA jako baza dla bezzałogowych samolotów (inaczej dronów) wykonujących naloty na afgańsko-pakistańskie pogranicze.

Polskę czeka budżetowy bój z "wielkimi" UE

Logo polskiej prezydencji to skierowane w górę strzałki. "W istocie strzałki dla Europy skierowane są dziś w dół, a co najmniej w całkowicie różnych kierunkach. Z tym musi zmierzyć się Polska" - pisze niemiecki dziennik "Berliner Zeitung". Zdaniem gazety, bez konfliktów się nie obędzie. A największym ma być spór o kształt przyszłego budżetu UE.

Prezydencja? "Pewien niepokój w Starej Europie"

Informując w piątek o objęciu przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, dziennik "Nowyje Izwiestia" podkreśla, że Polacy obiecują, że nie będą straszyć Europy zbędnymi innowacjami i że reanimują program zbliżenia UE z jej wschodnimi sąsiadami. Według rosyjskiej gazety, "informacja o przejmowaniu prezydencji przez kraj wschodnioeuropejski tradycyjnie wywołuje pewien niepokój w Starej Europie".

"Ambasador Kima w Polsce w areszcie domowym"

Ambasador Korei Północnej w Polsce, Kim Pyong Il, przyrodni brat przywódcy państwa Kim Dzong Ila przebywa w areszcie domowym w Phenianie - twierdzą południowokoreańskie media. Ma to mieć związek z walką o władzę w Phenianie. Przedstawiciel ambasady Korei Północnej w rozmowie z tvn24.pl mówi: "To kłamstwo i propaganda polityczna Korei Południowej". Przyznaje jednak, że Pyong Ila od maja nie ma w Polsce.

Obama mówi jedno, wojsko robi drugie?

Po objęciu przez NATO dowodzenia nad operacją w Libii administracja Baracka Obamy wielokrotnie zapewniała, że amerykańskie lotnictwo zaprzestało ataków na ten kraj i jedynie w ograniczonym stopniu wspomaga sojuszników. Okazuje się, że prawda jest inna. Lotnictwo przyznało, że od 31 marca dokonało 801 lotów bojowych nad Libię, w tym 132 razy zrzucono bomby.

Stabilizacja eurostrefy. Wiodąca rola Rostowskiego?

W ciągu najbliższych dni Parlament Europejski na przyjąć kluczowe decyzje stabilizujące strefę euro i to ja będę w negocjacjach decydującym przedstawicielem Rady UE - powiedział w piątek minister finansów Jacek Rostowski.

Największa partia świata świętuje 90. urodziny

Komunistyczna Partia Chin świętuje swoje 90. urodziny. To największa partia polityczna na świecie z liczbą członków szacowaną na 80 milionów. Wielkie obchody zainaugurował prezydent Chin Hu Jintao, który wygłosił 90-minutowe przemówienie. Sławił w nim osiągnięcia KPCh, ale jednocześnie przestrzegał, że korupcja wśród członków partii może kosztować ją poparcie społeczne.

My mamy strzałki. Co mieli inni?

Logo polskiej prezydencji w UE, w postaci serii kolorowych strzałek i polskiej flagi, wywołało żarliwą dyskusję i mnóstwo ocen, od wybitnie negatywnych do zachwytów. Ale to nie tylko polski problem. W każdym kraju poprzednio sprawującym prezydencję kwestia znaku także budziła kontrowersje.

Dziś książę i pływaczka w aurze skandali wezmą ślub

W piątek od cywilnej ceremonii rozpoczną się uroczystości ślubne księcia Monako Alberta II i południowoafrykańskiej pływaczki Charlene Wittstock. W sobotę młoda para powie sobie "tak" w czasie uroczystości religijnych na dziedzińcu pałacu. Przygotowania do ślubu budzą w maleńkim księstwie wiele emocji i plotek.

Chavez przyznaje się do nowotworu

Hugo Chavez w nadanym przez telewizję wystąpieniu ogłosił, że po kolejnej operacji wygrał walkę z chorobą nowotworową. Tym samym wenezuelski przywódca wraca - po długiej nieobecności - do aktywnej polityki. Nie wiadomo jednak, jakiego rodzaju nowotwór usunięto prezydentowi.

Pociągnął prezydenta. Pójdzie siedzieć?

Do trzech lat więzienia oraz kara w wysokości 45 tysięcy euro grożą mężczyźnie, który w czwartek mocno popchnął prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w miejscowości Brax na południu kraju. Motywy działania dotąd niekaranego mężczyzny nie są znane.

Polska chluba w NATO wróciła do kraju

Polski okręt dowodzenia ORP Kontradmirał Xawery Czernicki po półtorarocznej służbie pod flagą NATO wrócił w czwartek do macierzystego portu w Świnoujściu. Marynarzy w kraju witali przy dźwiękach orkiestry ich dowódcy i stęsknieni bliscy.

CIA ma nowego szefa

Senat USA zatwierdził przez aklamację generała Davida Petraeusa jako nowego dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Swoje nowe stanowisko Petraeus ma objąć we wrześniu. Obecny szef CIA Leon Panetta ma natomiast 1 lipca objąć stanowisko szefa Pentagonu.

Piorun zabił całą klasę. Pożegnali ofiary

W krajach rozwiniętych pioruny najczęściej są najwyżej niedogodnością. Czasem jednak dochodzi do wypadków śmiertelnych. W Ugandzie sprawa jest drastycznie odmienna. Tam 18 dzieci, cała klasa, oraz ich nauczyciel zginęło od uderzenia pioruna w szkołę. Kolejne 38 dzieci trafiło do szpitala.

O jeden sukces polskiej prezydencji mniej

Unia Europejska zamknęła negocjacje akcesyjne z Chorwacją - poinformował komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele. Oznacza to, że Polska straciła jeden z sukcesów, który był już zaliczany na konto polskiej prezydencji. Węgrzy ubiegli Warszawę dosłownie o godziny.

Broń z Libii wzmacnia Al-Kaidę?

Broń jest przemycana z ogarniętej wojną domową Libii i prawdopodobnie sprzedawana Al-Kaidzie w Afryce Północnej. To umożliwi organizacji pogłębienie chaosu na kontynencie - ostrzegł szef MSW Hiszpanii Alfredo Perez Rubalcaba. Na dodatek w ostatnich dniach Francja oświadczyła, że zrzuca nowoczesną broń rebeliantom. Szef rosyjskiego MSZ uznał to za "jaskrawe pogwałcenie" rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ sankcjonującej interwencję w Libii.

Tarcza w Polsce? Rosyjscy wojskowi znajdą "odpowiedź"

Projekt tarczy antyrakietowej ma szanse na sukces wyłącznie, jeśli będzie realizowany z Rosją - oznajmił w Warszawie stały przedstawiciel tego kraju przy NATO Dmitrij Rogozin. Zapowiedział, że w przeciwnym wypadku będzie odpowiedź na rozmieszczenie elementów tarczy w Polsce, a najlepiej żeby tarczy w ogóle nie było. Niemniej polskie MSZ z rozmów z Rogozinem jest zadowolone.

Chcą wyrzucić Polaków z ambasady

Ambasada polska w Mińsku ma kłopoty z wynajmowaną siedzibą, której termin dzierżawy mija pod koniec roku. Według dotychczasowych sygnałów władze białoruskie nie zamierzają przedłużać umowy wynajmu. O nowej siedzibie na razie nic nie wiadomo, tymczasem ewentualna przeprowadzka już powinna się rozpocząć.

Rosyjska flota spuszcza z tonu. Miało być sześć, będzie jeden

Jeszcze w 2007 roku dowódca rosyjskiej floty nakreślił wizję wielkiego rozwoju rosyjskiej marynarki. Do 2025 w służbie miało być 300 okrętów, w tym sześć wielkich lotniskowców, a cała flota miała być porównywalna z amerykańską. Po czterech latach okazuje się, że było to rzucanie słów na wiatr. Teraz Rosjanie zapewniają, że "najdalej w 2023 roku" będzie gotowy "prawdziwy nowoczesny lotniskowiec". Jeden.

Unia zadowolona z greckiej konsekwencji. Pójdą fundusze

Grecki parlament uchwalił drugą ustawę oszczędnościową, zakładającą drakońskie cięcia wydatków. Unia Europejska oświadczyła, że pogrążona w głębokim kryzysie Grecja spełniła tym samym warunki odblokowania nowych funduszy, na ratowanie kraju przed bankructwem. Piąta transza pomocy opiewa ona na 12 miliardów euro.

Kozieradka z Egiptu. Nowy winny EHEC?

Komisja Europejska ostrzegła Hiszpanię i sześć innych państw UE przed nasionami kozieradki importowanymi z Egiptu w 2009 i 2010 roku. Zdaniem KE nasiona mogły mieć związek z groźnym szczepem bakterii EHEC w Niemczech i Francji.

"Rosja jest wielkim mocarstwem arktycznym"

- Rosja będzie bronić w Arktyce swoich interesów strategicznych i rozszerzać tam swoją obecność - powiedział Władimir Putin, zapowiadając odrodzenie północnego szlaku morskiego i budowę na półwyspie Jamał portu oraz zakładu skraplania gazu.