Ponad połowa 432-stronnicowej pracy doktorskiej premiera Rumunii Victora Ponty została splagiatowana z pracy dwóch rumuńskich prawoznawców - twierdzi brytyjskie czasopismo naukowe "Nature". Szef rządu zaprzecza i o próbę wywołania skandalu oskarża prezydenta - Traiana Basescu.

Ukazujące się w Europie i USA gazety nazywają niedawne posunięcia Najwyższej Rady Wojskowej w Egipcie "puczem" i wskazując na przejęcie przez egipskich wojskowych kluczowych kompetencji, ostrzegają przed zablokowaniem demokratycznych przemian w kraju.

W starciach z kurdyjskimi separatystami z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) zginęło na południu Turcji co najmniej ośmiu żołnierzy, a 16 zostało rannych - podały tureckie służby bezpieczeństwa. Rebeliantów zginąć miało 10.

David Hemler, dezerter-rekordzista, jeden z 10 najbardziej poszukiwanych zbiegłych żołnierzy, ukrywał się przed amerykańską armią aż przez 28 lat. Teraz ujawnił się dziennikarzom w Szwecji i nawiązał kontakt z rodziną.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla i zarazem twórca terminu "Holokaust" Elie Wiesel zwrócił w poniedziałek najwyższe odznaczenie węgierskie. Uczynił tak w proteście przeciwko "narastającymi przejawami antysemityzmu i rasizmu na Węgrzech".

W Toronto w Kanadzie doszło do krwawej strzelaniny w pełnej kibiców lodziarni, w której oglądano poniedziałkowe mecze Euro 2012. Jeden z kibiców zmarł, drugiego zabrano do szpitala. Zdaniem policji były to gangsterskie porachunki.

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w poniedziałek po spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą w Los Cabos w Meksyku na szczycie G20, że znaleźli "wiele wspólnych punktów" w sprawie metody rozwiązania kryzysu syryjskiego i zakończenia przelewu krwi.

Kandydat Braci Muzułmanów Mohamed Mursi ogłosił w poniedziałek swoje zwycięstwo w egipskich wyborach prezydenckich, ale rządząca Najwyższa Rada Wojskowa (NRW) ogłosiła poprawkę do konstytucji, ograniczającą władzę prezydenta. W sobotę rozwiązano parlament.

Proces byłego dowódcy Serbów bośniackich gen. Ratko Mladicia przed trybunałem haskim został odroczony bezterminowo. Miał być wznowiony 25 czerwca przesłuchaniem pierwszego świadka oskarżenia. Rodziny ofiar obawiają się, że z powodu wieku i zdrowia generała, ucieknie on przed karą.

Jeden z psychologów, którzy stwierdzili, że Anders Breivik jest poczytalny, zaczął się wahać. - Nie wiem jak można siedzieć i słuchać tego wszystkiego nie okazując śladu emocji - powiedział lekarz podczas wystąpienia przed sądem i poprosił o dodatkową rozmowę z mordercą.

Dwie greckie partie opowiadające się za kontynuowaniem reform, których domaga się UE, porozumiały się w sprawie utworzenia rządu. Jak powiedział szef prawicowej Nowej Demokracji (ND), która zwyciężyła w ostatnich wyborach parlamentarnych w Grecji, razem z socjalistami z PASOK zostanie stworzony "rząd ocalenia narodowego".

U wybrzeży włoskiej wyspy Giglio rozpoczęła się skomplikowana i długa operacja usunięcia wraku statku Costa Concordia. Nigdy wcześniej nie próbowano przeprowadzić takiej akcji. Statek rozbił się o podmorskie skały w styczniu. W katastrofie zginęły 32 osoby.

- Wielu dziennikarzy zabawia się próbując imitować Dana Browna - stwierdził sekretarz stanu Watykanu, kardynał Tarcisio Bertone, komentując aferę związaną z wykradaniem ze Stolicy Apostolskiej tajnych dokumentów. Zdaniem drugiego najważniejszego człowieka w Kościele katolickim, afera "Vatileaks" to "dzieło Szatana".

W niedzielę w Bydgoszczy zaginął irlandzki kibic. 21-latek ostatnio widziany był w okolicach Starego Rynku. Poszukuje go polska policja oraz przyjaciele, z którymi przebywał w Polsce.

Wysoka Komisarz ONZ ds. praw człowieka oskarżyła reżim syryjski o popełnianie zbrodni przeciwko ludzkości. Navi Pillay zażądała, by władze w Damaszku "natychmiast przestały używać broni ciężkiej i zakończyły ostrzał terenów zamieszkanych".