Amerykanin upomina się o prawa Polaków na Litwie

Członek Izby Reprezentantów Kongresu USA z Wirginii, Gerald Connolly, upomniał się w Departamencie Stanu o prawa Polaków na Litwie. W liście do sekretarz stanu Hillary Clinton napisał o skargach naszych rodaków w sprawie pisowni ich nazwisk.

Ulewy uziemiły turystów w Tajlandii

Tysiące turystów utknęły na południu Tajlandii z powodu wyjątkowo złej pogody. Lotnisko na wyspie Ko Samui, 600 km na południe od Bangkoku, było we wtorek zamknięte, ponieważ ulewne deszcze podmyły pasy startowe.

Berlusconi broni się Clooney'em. Ruby: Aktor w bunga-bunga

Premier Włoch Silvio Berlusconi wezwał na świadka obrony w procesie ws. Bungagate George'a Clooney'a. Smaczku sprawie dodaje fakt, że Clooney angażował się w wyborczych kampaniach we Włoszech po stronie zwalczającej Berlusconiego lewicy. Proces dotyczący rzekomych kontaktów seksualnych z nieletnimi prostytutkami zaczyna się w przyszłym miesiącu.

Miniona doba "Świtu Odysei". Pentagon podał liczby

W ciągu minionej doby siły koalicji międzynarodowej wystrzeliły w kierunki Libii 22 pociski typu Tomahawk i przeprowadziły 115 uderzeń w cele lądowe - podał we wtorek wieczorem Pentagon. Po południu świadkowie informowali o eksplozjach w Trypolisie i Tażurze.

"Namawiamy Kaddafiego i jego ludzi do odejścia"

Premier Kataru zaapelował we wtorek do libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego o ustąpienie, aby powstrzymać rozlew krwi. Wyraził przypuszczenie, że Kaddafiemu zostało niewiele dni na negocjowanie odejścia. Wcześniej, na międzynarodowej konferencji w Londynie ustalono, że interwencja w Libii będzie trwała tak długo, aż Muammar Kaddafi podda się zaleceniom rezolucji ONZ dotyczącym ochrony cywilów. Ogłoszono też, że pierwsze spotkanie tzw. grupy kontaktowej ws. Libii odbędzie się w Katarze tak szybko, jak to możliwe.

Doradzimy Libijczykom, "jak skonstruować nowoczesne państwo"

Polska włączy się do udzielania Libii pomocy humanitarnej oraz będzie służyć Libijczykom radą w sprawach budowy demokratycznego państwa - zapowiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Szef polskiej dyplomacji uczestniczył w londyńskiej konferencji międzynarodowej, na której formalnie powołano grupę kontaktową ds. Libii.

Nowy szef izraelskiego kontrwywiadu

Yoram Cohen, były zastępca szefa Agencji Bezpieczeństwa Izraela (Szin Bet), został nominowany na nowego dyrektora służby. Zastąpił Yuvala Diskina, kierującego Szin Bet od 2005 roku.

Masakra w mieście Saddama

Co najmniej 53 osoby zostały zabite przez uzbrojonych napastników, którzy we wtorek zaatakowali budynek rady prowincji Salahuddin w Tikricie na północy Iraku - oświadczył przedstawiciel lokalnej służby zdrowia, cytowany przez agencję Reutera. W ataku rannych zostało prawie 100 osób. W innym incydencie rakietami ostrzelano wejście do hotelu Ambassador w Bagdadzie. Ranne zostały 2 osoby.

Kolonia karna za protest przeciwko prezydentowi

Sąd w Mińsku skazał na karę 3,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze 20-letniego Mikitę Lichawida, działacza opozycyjnego Ruchu "O Wolność", za udział w demonstracji opozycji po wyborach prezydenckich na Białorusi 19 grudnia zeszłego roku.

Gdzie jest prezes od Fukushimy? Plotki o psychicznym załamaniu

W Japonii pojawiły się plotki o samobójstwie lub ucieczce za granicę Masataki Shimizu - szefa Tokyo Electric Power Company (TEPCO), koncernu zarządzającego elektrownią atomową Fukushima I. Prezes nie pojawia się publicznie od dwóch tygodni. Bardziej prawdopodobna jest jednak wersja o psychicznym załamaniu Shimizu. Służby prasowe TEPCO poinformowały, że jest na zwolnieniu lekarskim.

Amerykański admirał: Sygnały o islamistach wśród rebeliantów

Choć przywódcy rebelii przeciwko Kaddafiemu wyglądają na "odpowiedzialnych", to pojawiły się niepotwierdzone sygnały, że wśród powstańców mogą działać ludzie powiązani z Hezbollahem i Al-Kaidą - powiedział przed amerykańskim Senatem Naczelny Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie admirał James Stavridis. Czy Libia po upadku Kaddafiego może stać się drugim Afganistanem? Jak silni są islamscy ekstremiści w Libii?

Sarkozy chce być jak Berlusconi

Jako pierwsi uznali władze rebelii, jako pierwsi odpalili pociski w stronę czołgów Kaddafiego. Francja nie dość, że najgoręcej zachęcała do interwencji w Libii, to wciąż wychodzi przed szereg, jeśli chodzi o działania koalicji. Skąd takie zaangażowanie Paryża? Klęska reżimu Kaddafiego przyniesie Francji same korzyści. Dyplomaci z Paryża od dawna narzekali na władze Libii. - Libijczycy mówią i mówią, a nic od nas nie kupują. Tylko Włosi dostają wszelkie kontrakty - żalił się ponad rok temu wysoki urzędnik MSZ. Depeszę, w której ambasada USA w Paryżu opisuje politykę Francji w Afryce Północnej, ujawnił portal Wikileaks.

Chłosta dla urologa za  sam na sam z kobietą

Karę chłosty - 500 razów pejczem - oraz pięciu lat więzienia orzeczono w Arabii Saudyjskiej wobec egipskiego urologa za złamanie prawa islamskiego. Lekarza przyłapała w pokoju z kobietą policja religijna.

Syria bez rządu, prezydent bez zmian

Prezydent Syrii Baszar Asad, którego dymisji domagają się protestujący w kraju Syryjczycy, przyjął we wtorek dymisję rządu. "Prezydent Asad przyjął rezygnację rządu" - głosi przekazany przez państwową telewizję komunikat. Wcześniej setki tysięcy zwolenników prezydenta Baszara Asada wyszło na ulice Damaszku i co najmniej czterech innych miast w Syrii.

Wyspa jak "bomba, która może wybuchnąć"

Sytuacja na Lampedusie, opanowanej przez imigrantów z północnej Afryki, to "bomba, która może wybuchnąć" - to opinia miejscowego asesora do spraw zdrowia Massimo Russo. Na wyspie przebywa obecnie 6200 uchodźców, więcej niż stałych mieszkańców.

Rosyjska flota nie płaci. Już raz im odcięli wodę

Władze Sewastopola zażądały od stacjonującej tam rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zwrotu ponad 20 milionów hrywien zadłużenia wobec miasta. Włodarze leżącego na Krymie Sewastopola zamierzają zwrócić się w tej sprawie do ministerstwa obrony Rosji. Flota Czarnomorska stacjonuje na ukraińskim terytorium od czasów upadku ZSRS. Aktualnie obowiązująca umowa przewiduje dzierżawę bazy nawet do 2047 roku.

Broń z USA dla rebelii? Rice: Niewykluczone

Susan Rice, ambasador USA przy ONZ, nie wykluczyła, że administracja prezydenta Baracka Obamy dostarczy broń libijskim powstańcom walczącym o obalenie reżimu Muammara Kaddafiego.

Co 10 dziecko "popychadłem" w szkole

Ponad 10 proc. francuskich dzieci w wieku 8-12 lat jest ofiarami nękania w szkole, czyli systematycznej przemocy fizycznej lub słownej. Dzieci stają się "kozłami ofiarnymi" czy "popychadłami" klasy - wynika z opublikowanego badania Międzynarodowego Obserwatorium Przemocy w Szkole dla UNICEF.

Totek zbankrutował. Czesi nie pograją

Sąd okręgowy w Pradze ogłosił upadłość zadłużonego czeskiego totalizatora sportowego Sazka. Wymiar sprawiedliwości nie określił na razie szczegółów spłacenia wierzycieli. Według rejestru dłużników firma zalegała wierzycielom ze spłatą co najmniej 1,37 mld koron (ok. 222 mln złotych).

"W parlamencie siedzą same wykidajły"

Była ukraińska premier w ostrych słowach ostrzegła Unię Europejską przed ukraińskimi politykami, jeśli Bruksela zdecyduje się na wprowadzenie ruchu bezwizowego z Ukrainą.

KGB zabrało komputer i aresztowało mienie

Funkcjonariusze białoruskiego KGB nałożyli we wtorek areszt na część majątku działacza Związku Polaków na Białorusi i korespondenta "Gazety Wyborczej" Andrzeja Poczobuta. Białorusini zabrali też jego komputer. O zdarzeniu poinformował PAP sam Poczobut. Wcześniej gazeta.pl informowała, że dziennikarz został zatrzymany przez KGB.

Gwiazda piosenki oskarżona

Wdowa po gangsterze i przywódcy oddziałów paramilitarnych Żeljko "Arkanie" Rażnatoviciu, a przy tym popularna serbska piosenkarka Ceca została po ośmiu latach śledztwa oskarżona o malwersacje na wielką skalę i nielegalne posiadanie broni.

Ciało bez głowy w Tamizie. Nowy trop

Detektywi zajmujący się sprawą brutalnego zabójstwa pięcio lub sześcio-letniego chłopca, którego ciało bez głowy znaleziono w Tamizie prawie 10 lat temu, znaleźli nowy trop. Prowadzi do Nigerii. Detektywi podejrzewają, że chłopiec mógł został przywieziony do Wielkiej Brytanii "jak niewolnik, który miał zostać złożony w ofierze". Jego zabójstwo mogło być więc morderstwem rytualnym o podłożu religijnym - zakładają śledczy.

Awionetka roztrzaskała się o wodę

W mieście Saint Petersburg na Florydzie podczas próby lądowania roztrzaskała się awionetka. Na amatorskim nagraniu z tej katastrofy widać, że samolot rozbił się dosłownie kilkadziesiąt metrów przed płytą lotniska.

Katyń? "To Niemcy"

Wysokonakładowa, prokremlowska "Komsomolskaja Prawda" znów neguje odpowiedzialność Józefa Stalina za zbrodnię katyńską. "Egzekucje w Katyniu: wątpliwości pozostają", pod takim tytułem gazeta publikuje wywiad z historykiem Jurijem Żukowem.

Armia przeprasza za szokujące zdjęcia

Amerykańska armia przeprosiła za "cierpienie", które mogły sprawić szokujące zdjęcia z Afganistanu opublikowane w ubiegłym tygodniu przez niemiecki "Der Spiegel", a w tym tygodniu amerykański "Rolling Stone".

Miał zginąć, a żyje. Syn Kaddafiego pokazał się tłumom

Libijska telewizja pokazała nagranie - jak twierdzi, na żywo - na którym widać najprawdopodobniej Chamisa Kaddafiego pozdrawiającego zwolenników. Film ten ma zaprzeczać wcześniejszym doniesieniom mediów, które wielokrotnie donosiły o śmierci Chamisa.

Przez pomyłkę zbombardowali kolegów

Do tragicznej pomyłki w szeregach pakistańskich oddziałów doszło w trakcie wymiany ognia z talibami w północno-zachodnim regionie kraju. Trzynastu żołnierzy pakistańskiego korpusu granicznego zginęło w wyniku omyłkowego ostrzelania ich pozycji przez kolegów.

Mowa Obamy ustalana z "Tańcem z gwiazdami"

Wyjaśnienie rodakom i światu celu interwencji w Libii nie może kolidować z "Tańcem z gwiazdami" – uznał Biały Dom i ustalił termin przemowy Baracka Obamy tak, by nie wchodził na popularny program – donosi Huffington Post.