"Antyklerykał Palikot czyni cuda"

Francuskie dzienniki poświęcają we wtorek wiele miejsca niespodziewanemu sukcesowi Ruchu Palikota w wyborach w Polsce. "Liberation" pisze o "cudzie antyklerykała", katolicki "La Croix" o tym, że wkrótce ze szkół mogą zniknąć krzyże, a "Le Figaro", łącząc dobry wynik tej partii ze zwycięstwem Platformy Obywatelskiej, konstatuje, że Polska w końcu "stała się krajem normalnym".

Skazana na siedem lat więzienia. Ma zapłacić 600 mln zł

Julia Tymoszenko została skazana na 7 lat więzienia. Sąd w Kijowie uznał byłą premier winną stawianych jej zarzutów - nadużycia władzy przy podpisywaniu kontraktu gazowego z Rosją. Była premier ma też wypłacić równowartość ok. 600 mln zł odszkodowania koncernowi Naftohaz. Tymoszenko zapowiada zaskarżenie wyroku do Strasburga. - Dobrze wszyscy wiecie, że nie został napisany przez sędziego Kirjejewa, a przez prezydenta Janukowycza - powiedziała jeszcze przed ogłoszeniem werdyktu liderka opozycji.

Ambasador Białorusi na dywaniku w MSZ

Polskie MSZ wezwało na rozmowę ambasadora Białorusi Wiktora Gajsionoka. Jak podał w wydanym komunikacie resort spraw zagranicznych, "dyplomacie białoruskiemu zwrócono uwagę, że powtarzające się wypowiedzi Aleksandra Łukaszenki, przypisujące władzom polskim intencje rewizji granic państwowych, są pozbawione wszelkich podstaw".

Operacja "Szalony król"

Oferowali im gościnę, a przed odjazdem pożyczali na kilka godzin samochód i ukrywali w nim narkotyki. Włoska policja rozbiła szajkę marokańskich dilerów, którzy posługując się niczego nieświadomymi turystami, przerzucali na Półwysep Apeniński ogromne ilości narkotyków.

Barroso pogratulował Tuskowi

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso pogratulował premierowi Donaldowi Tuskowi zwycięstwa Platformy Obywatelskiej w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Polsce - poinformował we wtorek rzecznik Komisji Europejskiej.

Mladić trafił do szpitala

Były dowódca armii Serbów bośniackich gen. Ratko Mladić, oczekujący na proces w areszcie haskiego trybunału ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii, został przewieziony do szpitala z podejrzeniem zapalenia płuc - poinformował we wtorek jego obrońca.

Nowej Zelandii grozi katastrofa

Z kontenerowca, który wpadł na rafę koralową u wybrzeży Nowej Zelandii 5 października, zaczął wyciekać mazut. Potężna jednostka z niewyjaśnionych przyczyn zboczyła z kursu, uderzyła w rafę i się przechyliła. Sytuacja jest poważna, a minister środowiska Nowej Zelandii stwierdził, że "to największa katastrofa ekologiczna na morzu w historii kraju".

Big Ben zaczął się przechylać

Europa ma drugą krzywą wieżę. Legendarny londyński Big Ben się przechyla i już teraz turyści mogą to zobaczyć "gołym okiem", bo szczyt wieży odstaje 45 cm od pionu.

Ponad 200 ton srebra do wyłowienia

Drugi wrak pełen srebrnych sztabek - takiego spektakularnego odkrycia dokonała amerykańska firma zajmująca się poszukiwaniem statków. Potwierdzono zlokalizowanie brytyjskiego SS Mantola - storpedowanego przez niemiecką łódź podwodną podczas pierwszej wojny światowej. We wrześniu poinformowano o znalezieniu SS Gairsoppa, na którym ma być 198 ton srebra.

Demokraci chcą podłączyć się do okupujących Wall Street?

Amerykańscy Demokraci chcą poprzeć akcję "Okupuj Wall Street" i związać idee głoszone przez protestujących ze stanowiskiem partii - poinformowała sieć ABC News na swych stronach internetowych. Demokraci są zgodni, że nowy ruch wart jest tego, by się do niego "podłączyć", a nawet w niektórych przypadkach uczestniczyć w jego akcjach.

Sarkozy obiecuje Obamie plan dla euro

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy powiedział w poniedziałek prezydentowi USA Barackowi Obamie, że Paryż i Berlin stworzą plan ratowania strefy euro przed szczytem G20 zaplanowanym na początek listopada.

Al-Kaida potwierdza: Amerykanin nie żyje

Al-Kaida na Półwyspie Arabskim (AQAP) potwierdziła w poniedziałek śmierć urodzonego w USA muzułmańskiego duchownego Anwara al-Awlakiego, który zginął 30 września w Jemenie w ataku samolotów bezzałogowych CIA.

Merkel gratuluje Tuskowi. MSZ chwali się na Twitterze

Niemiecka kanclerz Angela Merkel pogratulowała premierowi Donaldowi Tuskowi zwycięstwa w wyborach parlamentarnych - poinformował w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert za pośrednictwem portalu Twitter.

"UE wciąż powtarza te same błędy"

Unia Europejska nie ma racjonalnej polityki wobec Białorusi i powtarza w stosunku do niej wciąż te same błędy - oceniło w poniedziałek MSZ w Mińsku, komentując nałożenie przez Unię w poniedziałek sankcji na 16 kolejnych przedstawicieli Białorusi.

Szczyt UE przełożony. Przez kryzys

By lepiej przygotować odpowiedź na groźbę nowego kryzysu bankowego, szczyty Unii Europejskiej i strefy euro planowane na 17-18 października zostały przeniesione na 23 października - poinformował w poniedziałek przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

"Rezultaty wyborów podkreślają stabilność polityczną Polski"

- Rezultaty wyborów podkreślają stabilność polityczną Polski i jej dążenie do ściślejszej integracji z Unią Europejską oraz lepszych stosunków z sąsiadami, takimi jak Niemcy i Ukraina - powiedział w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski agencji Reutera.

Przechwycili 100 mln dol. w kokainie

Wart 100 mln dolarów ładunek czystej kokainy przechwyciła policja na terenie Republiki Zielonego Przylądka, u zachodnich wybrzeży Afryki. To jedna z największych tegorocznych operacji w regionie - podała w poniedziałek telewizja państwowa.

Ekonomiczny Nobel dla dwóch Amerykanów

Jak decyzje polityków wpłyną na gospodarkę? Jaki skutek będzie miał gwałtowny skok ceny ropy? Za stworzenie sposobów badania i wyjaśniania takich zależności, tegoroczny Nobel w dziedzinie ekonomii trafił do dwóch amerykańskich naukowców, Thomasa Sargenta i Christophera Simsa.

"Miły nudziarz Tusk" wygrał, bo "Kaczyński nie ma odpowiedzi"

- To jest dobra wiadomość dla nas, jako niemieckich sąsiadów - stwierdził szef dyplomacji Niemiec Guido Westerwelle oceniając wyniki wyborów w Polsce. Niektóre niemieckie media wygraną PO określają natomiast jako "mniejsze zło". - Tusk nie może być zadowolony ze swojego wyniku wyborczego. Uchodzi on za miłego nudziarza i wygrał tylko dlatego, że jego rywale także nie mają odpowiedzi na problemy - ocenia "Spiegel Online".

Opróżniają jezioro i "oddają" wodę sąsiadom

Śluza trzymająca wodę z zbiorniku Bonny została szeroko otwarta i jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców stanu Kolorado zaczęło znikać. Cały okoliczny przemysł turystyczny korzystający od dekad z istnienia sztucznego jeziora, najprawdopodobniej będzie musiał się zamknąć. Zbiornik jest opróżniany, bowiem władze Kolorado muszą oddać wodę sąsiednim stanom.

Solarium tylko dla dorosłych

Kalifornijskie nastolatki chcące szybko opalić się w solarium, będą musiały poczekać. Władze stanowe wprowadziły nowe prawo, które zabrania korzystania z solarium osobom poniżej 18 roku życia. - Młodzież musi być chroniona przed "śmiertelnie groźnym" promieniowaniem - stwierdził senator Ted Lieu, który był autorem projektu ustawy.

"Polska wreszcie zrobiła wszystko jak należy"

- Drugie z kolei zwycięstwo PO w wyborach parlamentarnych to znak dojrzałości demokracji w Polsce i normalizacji polityki - podkreśla "New York Times". W podobnym tonie wyniki wyborów w Polsce komentuje "Le Figaro", zdaniem Francuzów przebieg kampanii jest dowodem na to, że "krucjaty antykorupcyjne i antykomunistyczne wyszły z mody". Praktycznie wszystkie zagraniczne media podkreślają, że wygrana PO ma historyczny wymiar, bowiem jako pierwsza partia rządząca zdołała utrzymać władzę.

PiS bierze USA, PO Litwę

Polacy głosujący poza granicami kraju nie opowiedzieli się zdecydowanie za jedną z głównych partii. Polonia w Chicago tradycyjnie zdecydowanie poparła PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła tam niemal 80 procent głosów. W całych USA zwycięstwo PiS było również zdecydowane. Polacy na Białorusi również wybrali PiS. Jednak nie wszędzie partia Kaczyńskiego ma takie poparcie. W Bułgarii zwyciężyła zdecydowanie PO. Podobnie na Litwie. Z mniejszą przewagą wygrała też w Izraelu.

Zamieszki po filmie w telewizji

Młoda tunezyjska demokracja przeżywa trudny okres. Na ulicach doszło do zamieszek z udziałem islamistów, którzy protestowali przeciwko zakazowi przyjmowania na uniwersytet kobiet zasłaniających twarze nikabem oraz emisji w telewizji filmu ukazującego Iran w złym świetle.

Tunezyjczycy w Polsce uczą się demokracji

W przededniu pierwszych wolnych wyborów w Tunezji (23 października), delegacja z tego kraju obserwowała, jak przebiegają wybory w Polsce. - My dopiero zaczynamy drogę, na której wy jesteście już od dawna; wielu rzeczy się tu dowiedzieliśmy - mówili dziennikarzom członkowie delegacji.