Soros ofiarą "rosyjskich hakerów". Do kogo popłynęły pieniądze miliardera?


Miliarder, filantrop i spekulant finansowy Georg Soros padł ofiarą hakerów - informują amerykańskie służby bezpieczeństwa. Tysiące dokumentów zostało wykradzionych i opublikowanych w internecie. Jak podaje „The Independent”, strona, na której ukazały się wykradzione dane, może mieć powiązania z rosyjskimi grupami sponsorowanymi przez Kreml. Soros zasłynął wspieraniem organizacji pozarządowych na całym świecie, także w Polsce.

Z organizacji założonych przez Sorosa wypłynęło ponad 2,5 tys. dokumentów - m.in. strategii, planów oraz próśb o finansowanie. Wszystkie wykradzione informacje zostały umieszczone na stronie DCLeaks.com. Głównym poszkodowanym okazał się think-tank The Open Society Foundation.

Antyizraelski Żyd?

Fundacja Open Society zajmuje się promocją demokracji oraz polityki wolnego rynku na całym świecie. "The Independent" sugeruje, że jej działania mogły przysporzyć jej wrogów w byłych krajach komunistycznych. Organizacja ujawniała bowiem strategie, priorytety oraz raporty dotyczące europejskich wyborów, a także kwestii migracji i azylu w Europie.

Z dokumentów wynika, że Open Society wpompowało miliony w organizacje wspierające palestyńskie organizacje społeczne, m.in. Adalah - Centrum Prawne dla Praw Arabskiej Mniejszości w Izraelu. Proizraelskie grupy dzięki wyciekowi zyskały dowód na to, że Soros - filantrop węgiersko-żydowskiego pochodzenia, który przetrwał Holocaust, w rzeczywistości ma antyizraelskie poglądy - pisze "The Independent".

Wróg Rosji?

Na należącym do DCLeaks.com koncie na Twitterze, 3 sierpnia pojawił się wpis „Sprawdź, jak należąca do George’a Sorosa OSF planuje zwalczać rosyjską politykę oraz tradycyjne wartości”. Wpis został opatrzony także zdjęciem, na którym przedstawiono fragment prośby o 500 tys. dol. na jeden z programów, który ma zwalczać rosyjskie wpływy w europejskich demokracjach.

Amerykańskie służby bezpieczeństwa za wyciek obwiniają sponsorowanych przez państwo rosyjskich hakerów. Twierdzą, że ta sama grupa jest odpowiedzialna za publikację w czerwcu 20 tys. wewnętrznych e-maili partii Demokratów.

"Absurd"

Założyciel Wikileaks Julian Assange uważa zaś, że „nie ma absolutnie żadnego dowodu” na to, że Moskwa została w to zaangażowana. Insynuacje, jakoby to Rosja stała za tym atakiem Kreml skomentował krótko - „absurd”. Wcześniej fundacja Sorosa została zhakowana w czerwcu. Wówczas, włamanie dotyczyło systemu intranet, z którego korzystali członkowie zarządu, personel oraz fundacyjni partnerzy. Atak został zgłoszony do FBI. Śledztwo przeprowadzała dodatkowo prywatna firma.

Rok dostępu?

„The Independent” cytuje wypowiedź osoby, która jest związana ze śledztwem. Według niej, hakerzy mogli mieć dostęp do fundacyjnej sieci przez blisko rok. Choć Open Society ma blisko 800 pełnoetatowych pracowników, to dostępem do intranetu dysponuje nawet 7 tys. osób. System ten służy do przesyłu propozycji programów, szkiców budżetowych i innych dokumentów wewnętrznych. Strona The DCLeaks ujawniła wcześniej e-maile byłego generała NATO Philipa Breedlove’a. Z korespondencji wynika, że próbował on nakłonić Baracka Obamę, by rozpoczął konflikt z Rosją z powodu działań na Ukrainie w 2014 roku.

George Soros: globalne rynki stoją w obliczu kryzysu [wideo z początku roku]:

George Soros: globalne rynki stoją w obliczu kryzysu
George Soros: globalne rynki stoją w obliczu kryzysuTVN24 Biznes i Świat

Autor: ag//km / Źródło: The Independent

Pozostałe wiadomości

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP