IED i samobójcze zamachy. Niepokonani od 10 lat

Przed 10 laty wydawało się, że przeszli już do historii. Rozgromieni przez Amerykanów i ich sojuszników talibowie po kilku latach jednak się odrodzili i są coraz groźniejsi. Międzynarodowa koalicja nie potrafi sobie poradzić z partyzancko-terrorystycznymi metodami walki islamistów: zamachami przy użyciu improwizowanych ładunków wybuchowych (IED) czy samobójczymi atakami.

"Jego dzieło zostaje z nami". Odprowadzili Havla na Hrad

Trumna z ciałem ostatniego prezydenta Czechosłowacji i pierwszego przywódcy Czech Vaclava Havla spoczęła w środę na Praskim Zamku. Havla odprowadziły na Hradczany tysiące ludzi. Z najwyższymi honorami pożegnali go przedstawiciele czeskich władz i wojska.

Dwa dożywocia za ludobójstwo w Rwandzie

Międzynarodowy Trybunał Karny dla Rwandy (ICTR) działający pod egidą ONZ skazał w środę w Tanzanii dwóch członków partii Hutu na karę dożywotniego więzienia za ich rolę w ludobójstwie z 1994 roku - podała agencja Reutera.

Były członek władz ZSRR otworzył prace Dumy

W środę rano rozpoczęło się posiedzenie inauguracyjne wybranej 4 grudnia Dumy Państwowej. Obrady otworzył Władimir Dołgich, były zastępca członka Biura Politycznego i sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR).

Litwini wolą Rosjan od Polaków

Litwini bardziej przychylnie oceniają mniejszość rosyjską niż polską w swoim kraju - wynika z sondażu przeprowadzonego przez amerykańską organizację pozarządową Pew Research Center.

Fukushima - problem nawet na 40 lat

Rząd Japonii przedstawił w środę obliczoną nawet na 40 lat "mapę drogową", która ma doprowadzić do zneutralizowania i wyburzenia elektrowni atomowej Fukushima I, uszkodzonej w marcu w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami.

Nowy wirus zabija i deformuje zwierzęta

Farmerzy są "niezwykle zaniepokojeni" nowym wirusem , który atakuje zwierzęta hodowlane - donoszą holenderskie media. Zarażone nim owce, kozy i krowy rodzą zdeformowane lub martwe płody. Wirus nie przenosi się bezpośrednio na ludzi.

Syn Kima podzieli się władzą

Syn Kim Dzong Ila - Kim Dzong Un - będzie musiał podzielić się władzą z wujem i wojskiem po śmierci przywódcy Korei Północnej - donosi agencja Reutera. Według niej oznacza to przejście od silnej dyktatury do rządów kolektywnych.

NASA znalazła pierwsze planety wielkości Ziemi

Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) poinformowała o odkryciu dwóch planet wielkości Ziemi poza Układem Słonecznym. To pierwsze takie odkrycie w historii kosmicznej eksploracji.

Dożywią 810 mln ludzi

Poprzez subsydiowanie żywności dla ponad dwóch trzecich społeczeństwa Indii, liczącego 1,2 mld ludzi, indyjski rząd chce walczyć z powszechnym tam niedożywieniem. Ustawa w tej sprawie może zostać przyjęta przez parlament na początku przyszłego roku.

Strażnik z obozu zagłady nie wróci do USA

Skazany na 5 lat więzienia b. strażnik w hitlerowskim obozie zagłady w Sobiborze John Demjaniuk nie odzyska amerykańskiego obywatelstwa - zadecydował sędzia federalny w amerykańskim stanie Ohio. Oznacza to, że 91-letni Demjaniuk, który w maju został skazany w Niemczech na pięć lat więzienia za udział w zamordowaniu 28 tysięcy Żydów, nie będzie mógł wrócić do Ameryki, do rodziny.

Samolot runął na autostradę

Niewielki prywatny samolot runął we wtorek na autostradę w amerykańskim stanie New Jersey. Jak poinformowały władze, w wypadku zginęło pięć osób - wszyscy lecący samolotem. Na ziemi nikt nie ucierpiał.

Po Kim Dzong Ilu płakać nie będą

Rząd USA odrzucił możliwość przekazania oficjalnych kondolencji po śmierci północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Ila. "W tym przypadku byłoby to niestosowne" - powiedziała we wtorek rzeczniczka Departamentu Stanu Victoria Nuland.

Mord Stalina przed sądem

Moskiewski sąd rozpatrzy w środę pozew wnuka Józefa Stalina, Jewgienija Dżugaszwilego, przeciwko znanemu rosyjskiemu dziennikarzowi Władimirowi Poznerowi i telewizji państwowej Kanał 1 w związku z niedawnym komentarzem dotyczącym Katynia, w którym Pozner napiętnował Stalina jako zbrodniarza odpowiedzialnego za mord na polskich oficerach wiosną 1940 roku.

Gwiazda CNN uchyla się od odpowiedzi

Dziennikarz CNN Piers Morgan, który zeznawał we wtorek przed brytyjską komisją badającą skandal podsłuchowy w "News of the World", odmówił ujawnienia okoliczności, w jakich zapoznał się z wiadomością pozostawioną na automatycznej sekretarce Paula McCartneya.

Znów zginęło ponad 30 cywilów

Syryjskie siły bezpieczeństwa zabiły we wtorek 33 cywilów, a w starciach między zbuntowanymi żołnierzami a wojskiem wiernym prezydentowi Baszarowi el-Asadowi są dziesiątki zabitych i rannych - podało Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie. Jednocześnie szef Ligi Arabskiej poinformował, że zagraniczni obserwatorzy znajdą się w Syrii przed końcem grudnia.

Strasburg ws. Dubrowki. Nie wszyscy zadowoleni

26 października 2002 roku wrył się w pamięć każdego, kto choć raz widział sceny z odbijania przez rosyjskie służby specjalne moskiewskiego teatru na Dubrowce. Trybunał w Strasburgu uznał dziś, że rosyjskie służby w trakcie spartaczonej akcji ratunkowej złamały "prawo do życia" zawarte w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Rosja będzie wetować amerykańskie bazy

Bazy wojskowe krajów trzecich, czyli np. amerykańskie, na terytorium państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB) mogą być rozmieszczane tylko za zgodą wszystkich stron tego paktu - zdecydowali przywódcy krajów ODKB podczas szczytu w Moskwie. W praktyce oznacza to, że o powstaniu baz będzie decydować Rosja.

Włoscy neonaziści publikują listę wrogów

Politycy, sędziowie, dziennikarze, znane postaci Kościoła katolickiego i wspólnoty żydowskiej - wszyscy znajdują się na liście wrogów włoskich neonazistów, opublikowanej w internecie.

Prawa człowieka w Chinach? "Bardzo ważne, bardzo ważne"

Czterema słowami odpowiedział prezydent Polski Bronisław Komorowski na pytanie o przestrzeganie praw człowieka w Chinach: - Bardzo ważne, bardzo ważne - powiedział prezydent Polski, który spotkał się we wtorek w Pekinie z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Hu Jintao. Szefowie państw podpisali wspólne oświadczenie o strategicznym partnerstwie między obu krajami.

Ten wirus może zabić miliony

Holenderscy naukowcy z Erasmus Medical Centre w Rotterdamie stworzyli zmutowany wirus ptasiej grypy H5N1, który potencjalnie może zabić miliony ludzi. Teraz zamierzają opublikować, jak to zrobili - donosi brytyjski dziennik "The Independent".

Kandydat na prezydenta ożenił się w kolonii karnej

Skazany na sześć lat więzienia za udział w ubiegłorocznych, powyborczych protestach na Białorusi kandydat na prezydenta Mikoła Statkiewicz ożenił się w kolonii karnej w Szkłowie - poinformowało Radio Swaboda.

"I'm blind, deaf and stupid. Please go away"

Włoski rząd złożony z ekspertów i profesorów stawia wysokie wymagania dziennikarzom, o czym przedstawiciele mediów przekonali się, gdy chcieli porozmawiać z minister polityki socjalnej, profesor ekonomii Elsą Fornero. Zwróciła się do nich po angielsku, cytując filozofa.

Dziennikarze z zarzutami

Około 40 osób, w większości dziennikarzy, zatrzymała turecka policja pod zarzutem powiązań z organizacją, która rzekomo sprzyja separatystycznemu ugrupowaniu Partia Pracujących Kurdystanu (PKK). Zatrzymania to część toczącego się od dwóch lat śledztwa.

Burza piaskowa pokonała Camerona

Nawet premier Wielkiej Brytanii nie ma władzy nad pogodą. Przekonał się o tym David Cameron, który próbował odwiedzić przez Świętami brytyjskich żołnierzy w Afganistanie. Próbował, bo plany częściowo pokrzyżowała mu szalejąca burza piaskowa.

Tymoszenko apeluje o zjednoczenie

Tylko zjednoczenie "da partiom opozycyjnym szansę uniknięcia wyniszczającej walki oraz zwycięstwa w sprawiedliwym boju 'Ukraina przeciwko mafii'" - napisała w liście do opozycji Julia Tymszoenko.

Tysiące silikonowych implantów do usunięcia

Francuskie władze sanitarne do końca tego tygodnia mają zwrócić się z apelem do 30 000 kobiet z silikonowymi implantami piersi marki PIP o usunięcie protez w związku z podejrzeniami o ich rakotwórcze działanie - informuje francuski dziennik "Liberation".

Rajoy zatwierdzony. Zaprzysiężenie w środę

Lider Partii Ludowej (PP) Mariano Rajoy został zatwierdzony przez hiszpański parlament na stanowisku szefa rządu, które ma piastować przez cztery lata. 56-letni Rajoy, którego ugrupowanie odniosło zwycięstwo w ostatnich wyborach, zostanie zaprzysiężony w środę.