Etiopia ułaskawia szwedzkich dziennikarzy

Dwóch szwedzkich dziennikarzy skazanych w grudniu 2011 r. na 11 lat za wspieranie terroryzmu, nielegalne przekroczenie granicy i członkostwo w grupie rebelianckiej zostało ułaskawionych przez etiopski sąd. Reporterzy mają być wkrótce uwolnieni.

Ciało zaginionej Polki znalazł gruziński wędkarz

Odnaleziono ciało 24-letniej Polki, która zaginęła 18 sierpnia w górzystym regionie Gruzji. Na zwłoki natrafił wędkarz, osiem kilometrów od miejsca, w którym po raz ostatni kobietę widziano żywą.

Powódź uczy Phenian pokory. Przyjmą pomoc od Seulu

Korea Północna przyjęła ofertę pomocy od Korei Południowej po serii gwałtownych i niszczycielskich powodzi pod koniec lata - poinformował Seul. Phenian nie odniósł się do tych informacji, ale jeśli są prawdziwe, to będzie to pierwsza taka sytuacja od przejęcia władzy przez Kim Dzong-Una.

Karykaturzysta aresztowany. "Obraził konstytucję"

Indyjski rysownik, Aseem Trivedi, został aresztowany po tym, jak jego rysunki zostały uznane za wyśmiewające konstytucję. Mężczyźnie postawiono też zarzuty znieważenia flagi i oskarżono o działalność wywrotową.

"Frustrujący" brak postępów w dialogu. Apel Amano

Szef ONZ-owskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) zaapelował do Iranu, by zagwarantował inspektorom agencji niezwłoczny dostęp do miejsca, w którym Teheran może prowadzić doświadczenia związane z rozwojem broni nuklearnej.

Mandaty za przejście na czerwonym po koncercie dla Pussy Riot

Mimo nacisków ze strony władz, w Petersburgu odbył się koncert rockowy na znak poparcia dla skazanych na karę więzienia członkiń grupy Pussy Riot. W koncercie według różnych źródeł uczestniczyło od 400 do 1000 osób - piszą w poniedziałek rosyjskie media.

Prowadzili - zginęli. Ponad połowa była "pod wpływem"

U ponad połowy kierowców, którzy zginęli w wypadkach w USA, wykryto w organizmie obecność alkoholu lub narkotyków - pisze amerykańskie czasopismo "Addiction", na podstawie danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla 14 stanów USA.

Nowe dokumenty o Katyniu. Co wiedzieli i co ukrywali Amerykanie?

Amerykańskie Archiwa Narodowe opublikują dzisiaj dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej, zebrane przez lata przez różne instytucje władz USA. Większość z nich była już wcześniej znana i eksperci nie przewidują, aby zawierały rewelacje. Dokumenty mogą jednak ukazać, jak bardzo niewygodna dla prezydenta F.D. Roosvelta była sprawa Katynia i jak przez lata ukrywano ją przed opinią publiczną w USA.

Rachunki za paliwo warte miliardy "zostały zniszczone"

Rachunki i dokumentacja dotycząca finansowanych przez USA zakupów paliwa dla armii Afgańskiej zaginęły. Amerykańscy śledczy badają, co właściwie stało się z paliwem, na zakup którego wydaje się 475 milionów dolarów rocznie.

Amerykanie oddali Afgańczykom ponad trzy tysiące więźniów

Zgodnie z marcowym porozumieniem Stany Zjednoczone przekazały władzom afgańskim ponad 3,1 tys. więźniów z więzienia w podkabulskim Bagramie - poinformował wysoki przedstawiciel afgańskiej policji. To największe amerykańskie więzienie w kraju. Nazywane jest ono afgańskim Guantanamo.

Kosowo staje się w pełni niepodległym państwem

Dziś w Kosowie odbędzie się ostatnie posiedzenie Międzynarodowej Grupy Sterującej (ISG) - ciała, które nadzorowało niepodległość Kosowa. Oznacza to, że oficjalnie Kosowo będzie samodzielnym państwem.

Lider Al-Kaidy zginął w wypadku

Algierczyk Nabil Sahrawi, jeden z ważniejszych dowódców Al-Kaidy w Afryce Północnej, zginął w niedzielę w wypadku samochodowym w Mali - poinformowały algierskie służby bezpieczeństwa.

Cyryl: Nie można w nieskończoność posypywać historycznych ran solą

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl oświadczył, że jest głęboko przekonany, iż przesłanie do narodów Rosji i Polski stwarza światopoglądowe i psychologiczne przesłanki do otwarcia nowego rozdziału w stosunkach między nimi. - Wszak dwa nasze narody historycznie zawsze żyją razem - stwierdził kapłan.

Romney krytykuje Obamę powołując się na Wałęsę

Republikański kandydat na prezydenta Mitt Romney ponownie skrytykował politykę zagraniczną prezydenta Baracka Obamy. Powiedział, że przyczynia się ona do osłabienia Ameryki i powołał się przy tym na opinię Lecha Wałęsy.

Dwie eksplozje w pobliżu koszar. Winni "terroryści"

Co najmniej 17 osób zginęło i 40 zostało rannych w dwóch eksplozjach, które niemal jednocześnie wstrząsnęły w niedzielę Aleppo, największym miastem Syrii - podała syryjska państwowa agencja informacyjna SANA.

Hawana pogrążyła się w ciemnościach. Prądu brak

Ojczyznę socjalizmu na Karaibach nawiedziła wielka awaria prądu. W nocy z niedzieli na poniedziałek Hawana oraz jej przedmieścia niemal całkowicie były pogrążone w ciemnościach. Ostatni raz takie awarie widziano dekadę temu.

Talibowie skłonni do negocjacji?

Część afgańskich talibów jest skłonna negocjować porozumienie pokojowe, obejmujące długoterminową obecność sił USA w Afganistanie, nie zgodzi się jednak na rządy Hamida Karzaja - donosi brytyjski "Guardian".

Były premier zaczął głodować. "Spektakularny gest"

Były lewicowy premier Węgier, skompromitowany wydarzeniami z 2006 roku, Ferenc Gyurcsany w nocy rozpoczął tygodniową głodówkę w namiocie ustawionym przed parlamentem w Budapeszcie. Chce w ten sposób protestować przeciw rządowym planom zmiany ordynacji wyborczej.

Izrael użyje bomby elektromagnetycznej?

W razie konfliktu militarnego Izrael mógłby zniszczyć irańską sieć elektryczną, używając specjalnie zaprojektowanej bomby elektromagnetycznej - napisał w niedzielę "Sunday Times". Materiał brytyjskiej gazety natychmiast obszernie omówiły media izraelskie.

Patriarcha Cyryl o wygnaniu Napoleona: To lekcja dla Europy

- To, co wydarzyło się 200 lat temu, jest wielkim przykładem i lekcją dla nas wszystkich. Nie tylko dla nas - dla całej Europy - oświadczył patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl w rocznicę zwycięstwa Rosjan nad wojskami Napoleona.

Wiceprezydent Iraku skazany na śmierć

Sąd w Bagdadzie skazał zaocznie na śmierć wiceprezydenta Iraku Tarika Haszimiego. Sędziowie uznali, że powinien on zostać powieszony za kierowanie szwadronami śmierci.

Okręt flagowy Royal Navy idzie na żyletki

Smutny koniec czeka niegdysiejszą dumę brytyjskiej floty i jej okręt flagowy - HMS Ark Royal zostanie sprzedany na złom. Ministerstwo obrony określiło ten ruch jako "trudny, lecz konieczny" - donosi brytyjska prasa.