Ciała ofiar katastrofy w tunelu wróciły do Belgii

Dwa samoloty transportowe belgijskiego wojska przewiozły ze Szwajcarii do Belgii ciała 28 ofiar tragicznego wypadku w tunelu. Trumny załadowano do maszyn C-130 Hercules na szwajcarskim lotnisku Sion. Po krótkim locie samoloty wylądowały na lotnisku Maelsbroek. Wcześniej do kraju wrócili pasażerowie, którzy przeżyli wypadek. W piątek w Belgii obowiązuje żałoba narodowa. O godz. 11 cały kraj uczcił minutą ciszy pamięć ofiar katastrofy.

Śmigłowiec runął na domy. 16 zabitych

12 tureckich żołnierzy sił NATO w Afganistanie zginęło w piątek w katastrofie śmigłowca na przedmieściach Kabulu - poinformował turecki sztab generalny. Jak podała afgańska policja, wskutek uderzenia maszyny w domy zginęło także czworo cywilów: dwie kobiety i dwoje dzieci.

Fala zatopiła kuter. Wśród zaginionych 7-latek

Nowozelandzkie służby ratunkowe przeczesują ocean w poszukiwaniu rozbitków z kutra rybackiego, który zatonął w nocy ze środy na czwartek. Na pokładzie było 8 osób, w tym 7-letni chłopiec. Dotychczas znaleziono jednego żywego rozbitka i ciała trzech innych osób. Szanse na znalezienie pozostałych żywych maleją z każdą godziną.

Zginęli. Kierowca włączał DVD?

Śledczy sprawdzają teorię, iż kierowca autobusu, który rozbił się w Szwajcarii tuż przed wypadkiem zajmował się uruchomieniem DVD. Miało to odciągnąć jego uwagę od drogi - twierdzi belgijska gazeta "Het Laatste Nieuws", powołując się na przecieki z przesłuchań ocalałych dzieci. Szwajcarska prokuratura przestrzegła przed takimi spekulacjami. Zeznania tych, którzy przeżyli wypadek, miały nie wnieść nic do ustalenia jego przyczyny.

Phenian chce zdobyć orbitę. Ku chwale Kim Ir Sena

Korea Północna chce hucznie uczcić setną rocznicę urodzin swojego założyciela - Kim Ir Sena. Ku jego czci na orbitę ma zostać wysłany satelita. Phenian zapewnia, że wydarzenie to będzie miało charakter wyłącznie naukowy i symboliczny. Zachodni eksperci są jednak zdania, że zainteresowanie Korei Północnej orbitą okołoziemską jest wywołane chęcią testowania swojej największej rakiety balistycznej, która poza kosmosem może też osiągnąć USA.

Sprawca afgańskiej masakry wstąpił do armii po 9/11

Żołnierz, który dokonał masakry w Afganistanie zabijając 16 cywilów, w większości kobiet i dzieci, wahał się, czy pojechać na swoją czwartą zagraniczną misję - powiedział jego adwokat John Henry Browne. Prawnik znany z bronienia m.in najsłynniejszego seryjnego mordercy USA - Teda Bundy'ego - twierdzi, że jego klient wstąpił do armii pod wpływem zamachu terrorystycznego na World Trade Center sprzed 11 lat.

W USA nie chcą ataku Izraela

Tylko 25 procent Amerykanów popiera ewentualny prewencyjny atak Izraela na Iran w celu zniszczenia jego instalacji atomowych - wynika z sondażu przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Maryland w Waszyngtonie.

Sarkozy do dziennikarza: Ty głupku

Nicolasowi Sarkozy'emu puściły nerwy. Podczas wizyty w Chalons-sur-Marne urzędujący prezydent Francji nazwał jednego z dziennikarzy głupkiem. Próbował wybrnąć z sytuacji z uśmiechem, ale nie ominęła go krytyka rywala w nadchodzących wyborach - Francoisa Hollande'a.

17 godzin na noszach. Wyrok za śmierć Polaka

Sąd w Ostii pod Rzymem skazał trzech lekarzy i pielęgniarkę z tamtejszego szpitala na kary od 2 do 2 i pół roku więzienia w głośnej sprawie śmierci polskiego bezdomnego. Ten, w październiku 2005 roku, leżał przez 17 godzin przed pogotowiem, zanim udzielono mu pomocy. Mimo reanimacji zmarł.

Londyn popiera prawo Falklandów do ropy

Brytyjski MSZ popiera prawo mieszkańców Falklandów do eksploracji rezerw ropy naftowej wokół swoich wysp. Londyn zareagował w ten sposób na oświadczenie Argentyny, która zagroziła postępowaniem sądowym działającym w tym regionie firmom naftowym.

Były gubernator rozpoczął 14 lat odsiadki

Były gubernator stanu Illinois Rod Blagojevich zgłosił się do więzienia w stanie Kolorado i rozpoczął odsiadywanie 14-letniego wyroku za korupcję - podały wieczorem amerykańskie media.

"Zostanie rozwalony w drodze do łagru"

Sąd w Moskwie skazał na pięć lat łagru biznesmena Aleksieja Kozłowa, męża opozycyjnej dziennikarki Olgi Romanowej, należącej do grona organizatorów trwających od grudnia w stolicy Rosji wielotysięcznych protestów przeciwko Władimirowi Putinowi. Romanowa oskarża władze o spisek na życie Kozłowa.

Belgia szykuje się do żałoby. "Lommel zamarło"

W piątek Belgia pogrąży się w żałobie narodowej, a o godzinie 11 uczczona zostanie minutą ciszy pamięć wszystkich zabitych w katastrofie autokaru w Szwajcarii. W sumie w wypadku zginęło 28 osób, w tym 22 uczniów belgijskich szkół. Flagi będą opuszczone do połowy masztu, odwołano imprezy rozrywkowe. To pierwsza żałoba narodowa w Belgii od 1993 r.

Iran "wspiera jemeńską rebelię"

Iran wspomaga bronią i pieniędzmi rebeliantów szyickich w Jemenie - podał "New York Times". Przedstawiciele armii i wywiadu USA, na których powołuje się dziennik, uważają to za dowód dążenia Iranu do rozszerzenia swych wpływów na Bliskim Wschodzie.

Udalcow 10 dni, Nawalny tysiąc rubli, Limonow jeszcze poczeka

Presnieński Sąd Rejonowy w Moskwie skazał lidera radykalnego Frontu Lewicy Siergieja Udalcowa na 10 dni aresztu za próbę zorganizowania nielegalnej manifestacji. Tego samego dnia za udział w manifestacji 5 marca karę grzywny otrzymał Aleksiej Nawalnym, a proces Eduarda Limonowa odroczono.

Przekształcili kościół w "okopy polityczne"

Trzynastu opozycjonistów okupuje od środy bazylikę Matki Bożej Miłosiernej w Hawanie, domagając się "otwarcia politycznego" z okazji zbliżającej się wizyty Benedykta XVI na Kubie. Kościół nazwał inicjatywę "próbą wywołania kryzysu przed wizytą papieża".

"Wycofać NATO z wiosek". NATO nie dowierza

"Afgańskie siły bezpieczeństwa są w stanie same zadbać o bezpieczeństwo w regionach wiejskich i w wioskach" - głosi oświadczenie prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja, skierowane do sekretarza obrony USA Leona Panetty.

Kilkuset Polaków za Orbanem

Ok. 3 tys. osób, według policji, zebrało się w centrum Budapesztu, by uczestniczyć w obchodach święta narodowego na Węgrzech i zademonstrować poparcie dla premiera Viktora Orbana. Wśród nich było co najmniej 700 Polaków. - Węgry są potężne i muszą bronić swej niezależności, a jako naród z tysiącletnią tradycją i zakorzeniony w Europie zasługują na równe traktowanie ze strony UE - oświadczył premier Orban podczas uroczystości.

Trzej żołnierze zginęli przed bankomatem

Trzech umundurowanych francuskich żołnierzy wojsk powietrznodesantowych zostało zabitych, gdy wybierali pieniądze z bankomatu w Montauban na południu Francji - podało ministerstwo obrony.

Mogli przerwać masakrę 16 minut wcześniej

Szef norweskiej policji Oeystein Maeland przeprosił na konferencji prasowej za to, że nie podjęto szybszych działań, by powstrzymać masakrę, jakiej dokonał w czerwcu ubiegłego roku Anders Behring Breivik. Na wyspie Utoya zastrzelił on 69 osób, osiem zmarło po eksplozji w Oslo.

Rebelianci: Będziemy żyć z godnością albo umrzemy

Rok po rozpoczęciu powstania przeciwko reżimowi Baszara el-Asada agencji AP udało się dotrzeć z kamerą do powstańców z Wolnej Armii Syryjskiej (FSA). - Obiecaliśmy Bogu i obiecaliśmy sobie, że dołączyliśmy do FSA żeby kontynuować walkę. Będziemy żyć z godnością albo umrzemy - powiedział jeden z nich, Mustafa.

Partia Julii Tymoszenko oskarża: Chcą ją zgładzić

Opozycyjny, parlamentarny Blok Julii Tymoszenko (BJuT) oskarżył władze Ukrainy o dążenie do fizycznego zgładzenia byłej premier, która odbywa wyrok siedmiu lat pozbawienia wolności w kolonii karnej w Charkowie. Tymczasem polski poseł do Parlamentu Europejskiego Paweł Kowal skierował do Prokuratury Generalnej Ukrainy prośbę o wydanie zgody na widzenie z Tymoszenko, a unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedzkiej Sztefan Fuele dodał, że ocena jesiennych wyborów parlamentarnych na Ukrainie przez UE będzie zależała od tego, czy Tymoszenko zostanie do nich dopuszczona.

Miasto za miastem, wieś za wsią. "Taktyka spalonej ziemi"

W czwartek prodemokratyczni syryjscy bojownicy upamiętnili rocznicę wybuchu rewolty, topionej we krwi przez reżim, który nie chce dostrzec jej rozmiarów i przyrównuje ją do terroryzmu. Podali przy tej okazji najnowszą liczbę ofiar konfliktu. Human Rights Watch poinformowała z kolei, że siły prezydenta Syrii Baszara el-Asada stosują taktykę spalonej ziemi, aby zdusić w kraju rewoltę

Harry chce wrócić na linię frontu

Członek brytyjskiej rodziny królewskiej, książę Harry, podkreślił w udzielonym ostatnio wywiadzie, że wbrew niektórym pojawiającym się ostatnio opiniom, zamierza wrócić do Afganistanu jako pilot helikoptera Apache i służyć swojej ojczyźnie.

Irańczycy odcięci od informacji finansowych

Unia Europejska zaostrza sankcje finansowe wobec Iranu, by wymusić wstrzymanie programu nuklearnego - ogłosiła Rada UE. Jak głosi komunikat, objęte sankcjami osoby i instytucje nie będą mogły korzystać ze specjalistycznych informacji finansowych.

Szykują się na 500 tys. uchodźców. Na granicy miny

Nawet 500 tys. uchodźców z Syrii spodziewa się w najbliższych Turecki Czerwony Półksiężyc. - W ciągu ostatnich 24 godzin granice turecką przekroczyło ok. tysiąca uciekinierów z Syrii - powiedział w czwartek przedstawiciel tureckich władz, a wicepremier Turcji Besir Atalay potwierdził informacje podawane wcześniej przez obrońców człowieka, że rząd w Damaszku rozmieszcza miny na granicy z Turcją, by przeszkodzić uciekającym Syryjczykom w jej przekraczaniu.

Po tragedii na stadionie 75 osób dostało zarzuty

Prokuratura egipska postawiła zarzuty 75 osobom w związku z zamieszkami, które wybuchły 1 lutego między kibicami po meczu piłkarskim w Port Saidzie. Zginęło wtedy co najmniej 74 ludzi, a około tysiąca odniosło obrażenia.

Siedzą za korupcję, chcą się wykupić

Dawni przedstawiciele reżimu obalonego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, którzy są oskarżeni, bądź odsiadują wyroki za korupcję, zaproponowali, że w zamian za wolność przekażą państwu swoje pieniądze i dobra, najprawdopodobniej przejęte nielegalnie.