Na Wyspach nie będzie "otyłych"

"Bardzo mi przykro, ale pana zdrowa waga zagraża pańskiemu życiu." Czy tak będzie wyglądała diagnoza, którą brytyjski lekarz przedstawi pacjentowi cierpiącemu na otyłość? Najprawdopodobniej, bo telewizja Sky dotarła do dyrektyw ministerstwa zdrowia, które stwierdziło, że wyrażenie "otyły" wprowadza pacjentów w kompleksy i powinno być używane tylko w gronie lekarzy i pielęgniarek, z dala od ich ucha. Ci mają za to słyszeć o "zdrowej wadze", której polskim odpowiednikiem jest waga "słuszna".

Zwolnić Tymoszenko? Ukraina odpowiada Polsce: Będzie chaos

"Europa powinna zrozumieć, że Julia Tymoszenko nie została skazana za politykę, a depenalizacja dokonanych przez nią przestępstw doprowadziłaby do chaosu prawnego" - oświadczył w środę przedstawiciel rządzącej na Ukrainie prezydenckiej Partii Regionów, Wołodymir Olijnyk, który jako pierwszy odniósł się do apelu Bronisława Komorowskiego. Polski prezydent wezwał ukraińskie władze do zmian prawnych uniemożliwiających karanie za decyzje polityczne na podstawie prawa karnego.

Gauck wydał kolację na cześć Bartoszewskiego

Prezydent Niemiec Joachim Gauck wydał wieczorem w swojej siedzibie Zamku Bellevue w Berlinie uroczystą kolację na cześć Władysława Bartoszewskiego, który w lutym skończył 90 lat. Na kolację zaproszono około 60 gości. - Zawsze twierdził pan, że opłaca się być przyzwoitym (...) i wyjaśniał, że jest to bardzo cenne, gdy z czystym sumieniem można sobie spojrzeć w twarz rankiem, w lustrze, podczas golenia - mówił m.in. polityk.

15 dni aresztu dla Nawalnego

Sąd Rejonowy w Moskwie skazał Aleksieja Nawalnego, jednego z przywódców protestów przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml, na 15 dni aresztu za "niepodporządkowanie się poleceniom policji". Nawalny, opozycyjny adwokat, bojownik z korupcją i bloger, został zatrzymany w środę nad ranem podczas rozpędzania przez siły specjalne policji OMON opozycjonistów, którzy demonstrowali na placu Kudrińskim w centrum Moskwy.

Wielka koalicja w Izraelu

Izraelski parlament zatwierdził 71 głosami przy 23 głosach sprzeciwu rząd jedności narodowej. Nowy gabinet będzie tworzyć rządzący do tej pory prawicowy Likud premiera Benjamina Netanjahu i największa do tej pory partia opozycyjna, centrowa Kadima.

"Po celnych strzałach wydawał okrzyki radości"

Jestem pewna, że słyszałam, jak Breivik wydawał po celnych strzałach okrzyki radości - zeznała w kolejnym dniu procesu Andersa Breivika 24-letnia Tonje Brenna, sekretarz generalna młodzieżowej organizacji norweskich socjaldemokratów AUF przeżyła terrorystyczny atak na wyspie Utoya dzięki temu, że ukryła się wraz z innymi ciężko rannymi nastolatkami w szczelinie skalnej i udawała nieżywą. Breivik 22 lipca ub. roku zabił na wyspie Utoya 69 osób, a kolejne 8 stało się ofiarami bomby podłożonej przez niego w Oslo.

Dostęp do maili, niejawne procesy. Cameron chce ustawy

Większa inwigilacja internetu, pełny dostęp do poczty elektronicznej i historii odwiedzanych stron oraz brak jawności w postępowaniu sądowym, gdy w grę będzie wchodzić bezpieczeństwo narodowe - to plan wielkich zmian zaproponowanych przez rząd Davida Camerona, który ma wejść w życie w Wielkiej Brytanii jeszcze w najbliższych miesiącach.

Superjet porwany? "Dwie komórki działają"

Przynajmniej dwa telefony komórkowe pasażerów samolotu Suchoj Superjet 100 rosyjskich linii Aerofłot, który zaginął nad Indonezją, działają - podał portal internetowy telewizji Russia Today, cytując miejscowego eksperta lotnictwa, który próbował nawiązać kontakt z przebywającymi na pokładzie pracownikami jednej z gazet. Maszyna, która zniknęła z radarów w czasie pokazowego lotu w okolicach stolicy kraju, Dżakarty, wciąż nie została odnaleziona. Indonezyjskie władze nie wykluczają jej porwania, bo - jak stwierdzono - w wypadku katastrofy "od razu zostałby włączony sygnalizator alarmowy". To się jednak nie stało.

Królowa przemówiła. Reforma Izby Lordów wisi w powietrzu

Królowa Elżbieta II wygłaszając tradycyjną mowę na otwarcie posiedzenia brytyjskiego parlamentu, obok zapowiedzi walki jej rządu o wprowadzenie mechanizmu stabilności finansowej i zapewnienie rozwoju gospodarki narodowej w najbliższych miesiącach, zapowiedziała też reformę Izby Lordów. Ustami królowej rząd zapowiedział, że chce zmniejszyć izbę, a nawet 80 proc. miejsc w niej miałoby być wybieranych w wyborach bezpośrednich.

Tymoszenko najpierw "dostanie wodę i soki"

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko przerwała trwający od 20 kwietnia strajk głodowy - poinformował w Charkowie niemiecki lekarz Lutz Harms, który nadzoruje leczenie skazanej na siedem lat więzienia opozycjonistki. W środę Tymoszenko została przewieziona z charkowskiego więzienia do miejscowego szpitala, gdzie pod opieką niemieckiego lekarza ma przejść kurację kręgosłupa.

Serbskie partie przeciw nacjonalistom

Prozachodnia Partia Demokratyczna (DS) i Socjalistyczna Partia Serbii (SPS) uzgodniły, że odnowią przedwyborczą koalicję, uniemożliwiając tym sposobem próbę stworzenia rządu przez nacjonalistyczną Serbską Partię Postępową (SNS), która wygrała niedzielne wybory parlamentarne.

"Nie jesteśmy w stanie czekać, gdy trwa zabijanie"

Przywódca jednej z największych zbrojnych grup rebelianckich w Syrii zagroził zerwaniem rozejmu twierdząc, że nie może pozostać bezczynny, gdy siły reżimu Baszara el-Asada wciąż rozprawiają się z protestującymi. De facto obie strony syryjskiej wojny domowej już wiele dni temu przestały przestrzegać jego zapisów. Walki i zamachy mają miejsce w wielu syryjskich miastach. Bomba wybuchła nawet przed konwojem obserwatorów ONZ.

Matkom najlepiej w Skandynawii. Polska w tyle

Norwegia, Islandia oraz Szwecja zapewniają matkom najlepsze warunki do życia i wychowywania dzieci - wynika z raportu "Mama Indeks" szwedzkiej organizacji Raedda Barnen. Polska wśród 44 państw rozwiniętych zajęła 28. miejsce.

Łapanka w cieniu Dnia Zwycięstwa

W cieniu wielkich obchodów 67. rocznicy zwycięstwa nad III Rzeszą na ulicach Moskwy trwa akcja wyłapywania manifestujących w różnych częściach miasta opozycjonistów. W ciągu ostatniej doby policja zatrzymała ponad 200 z nich.

Amerykanie mają dość wojny w Afganistanie

Poparcie dla wojny w Afganistanie spadło w USA do rekordowo niskiego poziomu 27 proc. - Około połowy przeciwników wojny uważa, że obecność sił USA w Afganistanie przynosi więcej szkody niż pożytku - wynika z sondażu AP-GfK.

Rosyjski Mig-31 podrażnił norweskie lotnictwo

Rosyjski myśliwiec przechwytujący Mig-31 był bliski doprowadzenia do zderzenia w powietrzu z norweskim samolotem patrolowym P-3 - ujawniły norweskie media. Incydent miał być na tyle poważny, iż norweskie wojsko zwróciło się z oficjalnym protestem i prośbą o wyjaśnienia do Rosjan.

Senator-legenda przegrał z populistą

Republikańskie prawybory, które odbyły się w Indianie, Karolinie Północnej i Zachodniej Virginii, przebiegły głównie zgodnie z oczekiwaniami. Mitt Romney zdobył kolejnych delegatów, których potrzebuje do uzyskania oficjalnego poparcia swojej partii w wyborach prezydenckich. Zaskoczyła natomiast przegrana wieloletniego i zasłużonego senatora Richarda Lugara w prawyborach republikańskich do senatu. Przegrał on z politykiem popieranym przez populistyczną, skrajnie konserwatywną Tea Party.

Marine skazany za gwałt na nastolatce w Korei

Południowokoreański sąd skazał na sześć lat więzienia amerykańskiego żołnierza, który w ubiegłym roku zgwałcił nastoletnią Koreankę. Sąd w Seulu zdecydował także o ujawnieniu personaliów skazanego. To rzadki przypadek osądzenia żołnierza USA poza granicami ojczyzny.

"Uraaa!" na Placu Czerwonym

- Nasz kraj przyniósł wolność narodom świata - powiedział Władimir Putin, przemawiając na Placu Czerwonym z okazji 67. rocznicy zwycięstwa nad III Rzeszą. Prezydent wystąpił na początku wielkiej Parady Zwycięstwa, w której wzięło udział 14 tysięcy żołnierzy i setki pojazdów rosyjskiego wojska.

Uderzenie samochodu, salto w powietrzu. Przeżył

Dramatycznie wyglądający wypadek w Buffalo w USA. Kierowca potrącił pieszego, a ten wyleciał w powietrze na dobrych kilka metrów. Choć trudno w to uwierzyć, mężczyźnie nic poważnego się nie stało.

Prezydent Putin na lodzie

Kilka godzin po wielkiej ceremonii ponownego zaprzysiężenia na stanowisku prezydenta Rosji, Władimir Putin po raz kolejny dał rosyjskiemu społeczeństwu pokaz swojej sprawności fizycznej. Tym razem na hokejowym lodowisku. Z trybun przyglądali się dobrzy znajomi, Silvio Berlusconi i Gerhard Schroeder.

"Kazali mu tak powiedzieć i tak powiedział"

- Moim zdaniem tę operację przeprowadziły służby specjalne - stwierdza krótko w rozmowie z "Superwizjerem" TVN Włodimir Borodacz, były pułkownik GRU, komentując zamach w metrze w Mińsku z 2011 roku. Podejrzani zostali odnalezieni w błyskawicznym tempie, po całonocnym przesłuchaniu obaj przyznali się do zarzucanych im czynów. Dźmitryj Kanawałau i Uładzisław Kawaliou zostali skazani na śmierć. Wątpliwości co do ich winy, po wykonanym wyroku, pozostają.

Niedoszły zamachowiec Al-Kaidy był informatorem CIA

Przedstawiciele władz USA i Jemenu ujawnili, zastrzegając sobie anonimowość, że rzekomy zamachowiec samobójca, któremu Al-Kaida zleciła dokonanie zamachu na samolot lecący do USA pod koniec kwietnia, w rzeczywistości był informatorem CIA - informuje Associated Press.

Obama ucieka Romneyowi

Barack Obama powiększył przewagę do siedmiu procent nad Mittem Romneyem, z którym pod koniec roku stoczy walkę o reelekcję - wynika z najnowszego, opublikowanego we wtorek sondażu Reuters/Ipsos.

"Ostatnia szansa uniknięcia wojny domowej"

Plan pokojowy dla Syrii jest "bez wątpienia ostatnią szansą na uniknięcie wojny domowej" w tym kraju - poinformowali dyplomaci, przytaczając słowa Kofiego Annana. Mediator ONZ i Ligi Arabskiej wystąpił dziś na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

"Chcą, bym złożył podpis pod planem zniszczenia Grecji"

Antonis Samaras, przywódca greckiej prawicowej Nowej Demokracji (ND), któremu nie udało się w poniedziałek utworzyć rządu koalicyjnego, zapowiedział we wtorek, że nie poprze rządu, który odrzuci zobowiązania Aten wobec kredytodawców, czyli UE i MFW.

Inspektor MAEA zginął w Iranie

Pochodzący z Korei Południowej inspektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej zginął w wypadku samochodowym w Iranie - podały tamtejsze media. Drugi inspektor - ze Słowenii - został ranny.

Tymoszenko przerwie głodówkę. "Grozi jej inwalidztwo"

Skazana na siedem lat kolonii karnej b. premier Ukrainy Julia Tymoszenko zamierza jutro zakończyć głodówkę - podała we wtorek jej córka, Jewhenija. Ukraińska opozycjonistka głoduje 19 dni. Córka b. premier powiedziała, że jeśli leczenie schorzeń kręgosłupa jej matki nie zacznie się natychmiast, Tymoszenko grozi inwalidztwo.

Noblistka dostała paszport po 24 latach

We wtorek, po 24 latach birmańska opozycjonistka i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi otrzymała od władz paszport - poinformował jej współpracownik Htin Kyaw. Wkrótce Suu Kyi ma się udać do Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Zaginiona reklamuje wakacje w Portugalii

Portal VoucherDigg.co.uk użył fotografii zaginionej od wielu lat Madeleine McCann by promować wakacje w Portugalii. To właśnie w tym kraju, w kurorcie Algarve, zaginęła przed pięcioma laty dziewczynka.