Dymisja przyjęta. Czechy znów nie mają rządu

Prezydent Czech Milosz Zeman przyjął dymisję rządu premiera Jirziego Rusnoka, po tym jak rząd w zeszłym tygodniu nie uzyskał wotum zaufania w parlamencie. Izba Poselska, niższa izba parlamentu, zagłosuje w przyszłym tygodniu ws. samorozwiązania.

Urodziła dziecko na pokładzie samolotu

39-letnia pasażerka z Maroka urodziła chłopca na pokładzie samolotu linii lotniczych Royal Air Maroc w czasie lotu z Casablanki do Bolonii, we Włoszech - poinformowała we wtorek marokańska agencja prasowa MAP.

Najwyższy mieszkalny wieżowiec Europy. "Symbol niekompetencji i nieudolności"

Budowany w hiszpańskim Benidormie wieżowiec InTempo miał być symbolem ery wielkiego budownictwa w Hiszpanii. Opisywany jako najwyższy budynek mieszkalny w Unii Europejskiej stał się jednak symbolem niekompetencji i porażki deweloperów - pisze "El Pais". W wieżowcu, w którym najtańsze mieszkanie kosztuje 350 tys. euro "zapomniano" m.in. zamontować dodatkowe szyby dla wind.

Hyperloop. Stalowa rura, a w niej kapsuła z ludźmi pędząca 1200 km/h

W pół godziny pokonać dystans ponad 600 km? Chce tego dokonać Elon Musk, miliarder, biznesmen i wizjoner, który zaprezentował ze szczegółami swój pomysł na superszybki transport. Hybryda pociągu i samolotu o nazwie Hyperloop ma przewozić ludzi w stalowej rurze, w której specjalne kapsuły rozpędzać się będą niemal do prędkości dźwięku.

Żelazna Kopuła przechwyciła pocisk nad izraelskim kurortem

Izrael we wtorek rano zestrzelił rakietę wymierzoną w miasto Ejlat na południu kraju - podały izraelskie źródła wojskowe. Do incydentu doszło w pobliżu należącego do Egiptu półwyspu Synaj, zamieszkanego przez grupy radykalnych islamskich bojowników.

Nowy prezydent pod skrzydłami Legii Cudzoziemskiej

W Mali, utrzymywanym w spokoju przez francuskie wojska, zakończyły się wybory prezydenckie. Były minister finansów Mali Soumaila Cisse uznał swą przegraną w drugiej turze i pogratulował zwycięstwa rywalowi, byłemu premierowi Ibrahimowi Boubacarowi Keicie. Oficjalne wyniki będą znane najwcześniej w środę.

Poddani Kima dostaną smartfony

Korea Płn. poinformowała o istnieniu własnego modelu wielofunkcyjnego telefonu komórkowego. Jak podała państwowa agencja KCNA, przywódca kraju Kim Dzong Un zapoznał się z aparatem o nazwie Arirang podczas wizyty w fabryce w miniony weekend.

Piloci Ryanaira zaniepokojeni. Chcą kontroli procedur bezpieczeństwa

Z badania przeprowadzonego pośród pilotów linii Ryanair wynika, że większość z nich uważa, iż w ich pracy nie ma "otwartej i przejrzystej kultury bezpieczeństwa". Nie czują się też pewnie raportując problemy i uważają, że ktoś z zewnątrz powinien zbadać standardy linii.

Premier taksówkarzem, a pasażerowie... z castingu

Na rozpoczynającym kampanię wyborczą filmie wideo premier Norwegii Jens Stoltenberg jako taksówkarz jeździ po Oslo i prowadzi z pasażerami spontaniczne rozmowy. Tabloid "Verdens Gang" ujawnił w poniedziałek, że część pasażerów pochodziła z castingu.

Przechwycono blisko tonę kokainy

Straż przybrzeżna USA przejęła w niedzielę 963 kg kokainy na wodach międzynarodowych w pobliżu wysp Galapagos. Narkotyki były transportowane na pokładzie łodzi pod banderą Kostaryki - podał w poniedziałek kostarykański resort bezpieczeństwa publicznego.

Gorąco wokół Gibraltaru: UE wysyła misję, Brytyjczycy okręty

Z bazy Royal Navy w Portsmouth wyruszył na Morze Śródziemne zespół brytyjskich okrętów, które mają po drodze zawinąć do portu w Gibraltarze. Emocje wokół sporu o ten skalisty kawałek ziemi podgrzała też zapowiedź premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, który zasygnalizował możliwość podjęcia działań prawnych przeciwko Hiszpanii. W reakcji Hiszpania oświadczyła, że nie zrezygnuje z kontroli na przejściach granicznych. Sprawę zbadają eksperci Komisji Europejskiej.

Pokojowy Nobel dla Manninga? 100 tys. podpisów już jest

Wniosek o przyznanie Bradley'owi Manningowi Pokojowej Narody Nobla podpisany przez ponad 100 tys. osób przekazano Komitetowi Noblowskiemu. Amerykaninowi grozi do 90 lat więzienia za ujawnienie portalowi WikiLeaks tajnych informacji wywiadowczych.

"Polski obóz zagłady" na amerykańskiej stronie

Kolejny przypadek nazwania nazistowskiego obozu "polskim obozem śmierci". Tym razem pomyłkę popełniła amerykańska strona The Christian Science Monitor. - Nie chcemy nikogo ranić, ale błogosławić całą ludzkość - chwali się portal.

Kłótnia w obecności dyplomatów. "Pan nie kocha Gruzji". "A pan rozpętał wojnę"

Wojny pomiędzy prezydentem a premierem Gruzji ciąg dalszy. Podczas wspólnego spotkania na amerykańskim okręcie Micheil Saakaszwili stwierdził wprost, że premier "nie kocha Gruzji". Szef rządu nie pozostał mu dłużny odpowiadając, że prezydent jest odpowiedzialny za wojnę z Rosją w Osetii Płd z sierpnia 2008 roku, a gdy Saakaszwili przemawiał, ironicznie się uśmiechał i machał rękami.

Partia Zielonych chciała zalegalizować seks z dziećmi

Niemiecka partia Zieloni domagała się w początkowym okresie swej działalności w latach 80. legalizacji seksu dorosłych z nieletnimi - wynika z raportu opublikowanego na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Podobne tendencje występowały też w FDP.

Gabinet cieni krytykuje sieci handlowe. "Faworyzują cudzoziemców"

Brytyjscy labourzyści wdali się w spór z dwoma wielkimi sieciami handlowymi - Tesco i Next - zarzucając im, że faworyzują pracowników z Europy Wschodniej kosztem Brytyjczyków. - To niesprawiedliwe zatrudniać zagranicznych pracowników zamiast rodzimych - powiedział minister ds. imigracji w labourzystowskim gabinecie cieni Chris Bryant.

Zmarł książę Friso. Przez rok był w śpiączce po zasypaniu lawiną

Nie żyje holenderski książę Johan Friso, który od przeszło roku był w śpiączce. W lutym 2012 r. zasypała go lawina w Alpach. "Książę Friso zmarł z powodu komplikacji, które powstały w wyniku uszkodzenia mózgu spowodowanego przez niedotlenienie. Miał 44 lata" - oświadczył rząd Holandii.

CDU i FDP przeciwne opłatom za autostrady dla cudzoziemców

Proponując wprowadzenie myta dla kierowców samochodów osobowych z zagranicy za korzystanie z autostrad w Niemczech, szef bawarskiej CSU Horst Seehofer wywołał spór w szeregach koalicji rządowej Angeli Merkel. Koalicjanci - CDU i FDP - są opłatom przeciwni.