Przywódca prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP) zażądał w niedzielę rychłego urzeczywistnienia restrykcji imigracyjnych, za jakimi opowiedzieli się niewielką większością głosów uczestnicy niedawnego referendum, zorganizowanego z inicjatywy tego ugrupowania.

Niezwykle trudne byłoby uzyskanie zgody wszystkich krajów Unii Europejskiej na przyznanie członkostwa nowym krajom, które postanowią oderwać się od istniejącego państwa, należącego do "28" - powiedział w niedzielę szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. - To groteskowe twierdzenie - oceniła wiceszefowa autonomicznego rządu Szkocji Nicola Sturgeon.

Iracki radykalny duchowny szyicki Muktada as-Sadr, który po wejściu wojsk USA do Iraku w 2003 roku prowadził przez szereg lat zbrojną rebelię przeciwko nim, a potem pojednał się z rządem, zadeklarował w niedzielę, że wycofuje się z polityki.

- Rozmawiamy z dzieckiem, a dziecko się zgadza, bo dziecko nam ufa. Ufa w świat dorosłych; ufa, że dorośli nie chcą zrobić mu krzywdy - mówił dyrektor wrocławskiego hospicjum Krzysztof Szmyd, odnosząc się do belgijskiej ustawy rozszerzającej prawo do eutanazji na śmiertelnie chorych małoletnich. - Gdy rodzice, lekarze przyjdą do dziecka z wiadomością: musimy przeprowadzić eutanazję, bo inaczej się nie da, dziecko się zgodzi. Ale czy to jest uczciwe? - zastanawiał się w rozmowie z TVN24.

Chiński kryminał "Bai Ri Yan Huo", opowiadający o byłym policjancie usiłującym wyjaśnić na własną rękę tajemnicę serii morderstw, wygrał 64. festiwal filmowy w Berlinie. "To brutalny, szokujący obraz współczesnych Chin" - ocenili krytycy. W tym roku o nagrody w konkursie głównym ubiegało się 20 filmów, nie było wśród nich tych z Polski.

Studenci, bezrobotni i byli żołnierze; muzułmanie, prawosławni i katolicy; Boszniacy, Chorwaci i Serbowie. Wszyscy wyszli na ulice miast Bośni i Hercegowiny; wszyscy ze wściekłości, niemocy i poczucia opuszczenia przez państwo, polityków, urzędników. Wyszli, by pokazać, jak kraj, w którym żyją, rozpada się. Po ogromnej skali protestów widać, że mają dosyć czekania na zmiany. Co właściwie dzieje się w Bośni?

Samolot linii Nepal Airlines z 18 osobami na pokładzie, który leciał z popularnej wśród turystów Pokhary do miasta Dźumla na zachodzie Nepalu, zniknął w niedzielę z radarów. W miejscu, w którym zaginęła maszyna panują trudne warunki pogodowe.

Władze zoo Jyllands Park w zachodniej Danii zapewniają, że nie planują zabicia samca żyrafy. Kilka dni temu informowały jednak, że być może będą zmuszone do uśpienia samca, aby "zrobić miejsce dla samicy". Te słowa wywołały burzę, bo sytuacja ma miejsce zaledwie kilka dni po tym, jak w innym zoo zastrzelono zdrową 1,5-roczną żyrafę.