Uczyli zumby, zostali zatrzymani

[object Object]
Zumba łączy w sobie elementy tańców latynoamerykańskich i fitnessu Google Earth
wideo 2/2

Strażnicy Rewolucji Islamskiej zatrzymali sześcioro młodych ludzi, którzy uczyli niedozwolonej w Iranie zumby. Postawiono im zarzut promowania zachodniego stylu życia - podały w czwartek irańskie media.

Do zatrzymań doszło w mieście Szahrud, około 400 kilometrów na wschód od Teheranu. Strażnicy Rewolucji Islamskiej wtargnęli na lekcję zumby i zatrzymali sześcioro młodych ludzi, którzy prowadzili zajęcia. Czterem mężczyznom i dwóm kobietom zarzucono promowanie będącej połączeniem tańców latynoamerykańskich i fitnessu zumby, a także innych rodzajów ćwiczeń, które w czerwcu zostały uznane przez władze za niezgodne z prawem islamskim i oficjalnie zakazane.

Zatrzymani mieli także publikować na portalach społecznościowych filmy, w których zachęcali młode Iranki do uprawiania zumby oraz do zdejmowania tradycyjnych islamskich nakryć głowy. Kobiety w Iranie są zobowiązane do noszenia hidżabów w miejscach publicznych. - Promowanie i nauczanie tańca na zajęciach gimnastycznych dla kobiet, prowadzonych pod pretekstem uprawiania sportu, jest poważnym wykroczeniem - powiedział Hamid Damghani, przedstawiciel Strażników Rewolucji Islamskiej, potwierdzając zatrzymania.

"Uczyliśmy zumby przez 13 lat"

Tymczasem kierownik szkoły, w której nauczano zumby zapowiedział, że będzie kontynuował prowadzenie zajęć, niezależnie od działań władz. - Uczyliśmy zumby przez 13 lat. Jeśli nam tego zakażą, będziemy kontynuować zajęcia pod inną nazwą - powiedział w rozmowie z irańską gazetą "Aftab-e-Yazd".

Nie po raz pierwszy władze Iranu mówią stanowcze "nie" publicznym tańcom. W 2014 roku w Teheranie stanęło przed sądem siedmiu młodych Irańczyków, którzy nagrali swoją wersję wideoklipu piosenki Pharrella Williamsa "Happy", a następnie zamieścili ją w internecie. Sąd skazał ich wtedy na kary od sześciu miesięcy do roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Reżyser teledysku otrzymał dodatkowo karę 91 batów, które zostaną wymierzone, jeśli kiedykolwiek trafi do więzienia.

Pharrell Williams zaprowadził ich do więzienia. Za "Happy" za kratki
Pharrell Williams zaprowadził ich do więzienia. Za "Happy" za kratkiSol Productions/YouTube

Autor: kg/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock