Gauck optymistą ws. Tymoszenko

Prezydent Niemiec Joachim Gauck oczekuje postępu w sprawie uwięzionej liderki ukraińskiej opozycji Julii Tymoszenko. - Wierzę, że będziemy świadkami działań, które nas usatysfakcjonują - powiedział polityk w Krakowie. Podczas szczytu państwa grupy Arraiolos rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

Gen. Sisi jednak ma chęć na prezydenturę?

Dowódca sił zbrojnych Egiptu gen. Abd el-Fatah Said es-Sisi nie wyklucza ubiegania się o urząd prezydenta - ocenia agencja dpa, wskazując, że na pytanie egipskiego dziennika o prezydenturę po raz pierwszy nie udzielił on kategorycznej odmowy.

Franciszek modli się za ofiary z Lampedusy. Barroso i Letta wygwizdani

Podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie papież Franciszek zapewnił o swej bliskości z tymi, którzy opłakują ofiary katastrofy statku z uchodźcami koło Lampedusy. Premiera Włoch Enrico Lettę i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, którzy przybyli na wyspę, powitano okrzykami i gwizdami.

Chiński baron złożył apelację. Uniknie dożywocia?

Skazany we wrześniu na dożywotnie więzienie za korupcję były wyższy funkcjonariusz Komunistycznej Partii Chin Bo Xilai odwołał się od wyroku - poinformował na swej stronie internetowej kompetentny w tej sprawie sąd ludowy w mieście Jinan na wschodzie Chin.

Wywiad alarmuje: Wielka Brytania na celowniku islamistów

Brytyjskie społeczeństwo jest celem dla kilku tysięcy islamskich ekstremistów, to pewne - ogłosił dyrektor generalny brytyjskiej Służby Bezpieczeństwa (MI5) Andrew Parker. Jak dodał, zagrożenie nadchodzi z Pakistanu i Jemenu.

Szef Greenpeace oferuje kaucję za aresztowanych - siebie

Szef międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace zaoferował w środę, że pojedzie do Rosji jako poręczenie w celu uzyskania kaucji w zamian za zwolnienie z więzienia 30 aktywistów tej organizacji, którzy zostali zatrzymani pod zarzutem piractwa.

Zastrzyk śmierci. "Pomagamy przejść na tę drugą stronę rzeki"

Pacjent przestaje oddychać i umiera, to wszystko trwa kilka minut - wyjaśniają lekarze, na co dzień przeprowadzający zabiegi eutanazji. Światem wstrząsnęła ostatnio historia 44-latka, który niepogodzony ze swoim ciałem po operacji zmiany płci, poddał się śmierci na życzenie. W Belgii prawo do eutanazji jest bardzo liberalne, a Belgowie chcą pójść jeszcze dalej i dać takie prawo też dzieciom.

Biały Dom dementuje: będzie pomoc finansowa dla Egiptu

- Doniesienia, że wstrzymujemy wszelką pomoc wojskową dla Egiptu, są fałszywe. W najbliższych dniach ogłosimy przyszłość tej pomocy, ale - jak prezydent jasno dał do zrozumienia - taka pomoc będzie nadal udzielania - powiedziała Caitlin Hayden, rzeczniczka Białego Domu.

Kłótnia Moskwy z Pekinem. Jak Chińczycy zdobyli broń atomową

Międzynarodowe Centrum Badań nad Historią Zimnej Wojny publikuje serię dokumentów z archiwów radzieckich, w których zawarte są informacje o początkach programu zbrojeń jądrowych Chin komunistycznych. Pekin przeprowadził pierwszą próbę jądrową w 1964 r. i od tej pory jest jednym z niewielu krajów dysponujących bronią atomową. Ocenia się, że dzisiaj Chińska Republika Ludowa posiada nie więcej niż 500 głowic jądrowych.

Obama ostrzega przed niewypłacalnością. "Magiczna różdżka nic nie wskóra"

- Tu nie ma idealnych rozwiązań czy magicznej różdżki, które zwalczą ten chaos, trzeba rozmawiać - powiedział Barack Obama, odnosząc się do konfliktu demokratów z republikanami w sprawie budżetu i limitu zadłużenia. Podkreślił jednocześnie, że ogłoszenie niewypłacalności przez Stany Zjednoczone byłoby gorsze niż paraliż rządu.

Chcą wprowadzić testy na homoseksualizm

- Zamierzamy wprowadzić obowiązkowe testy, które pomogą nam wykryć emigrantów-homoseksualistów powracających do Zatoki - mówi Yousuf Mindkar, dyrektor ds. zdrowia publicznego w kuwejckim ministerstwie zdrowia. Osoby, u których zostanie stwierdzony homoseksualizm, dostaną zakaz wjazdu do Kuwejtu i pozostałych państw Rady Zatoki Perskiej.

Sakramenty także dla rozwodników. Watykan krytycznie: To może być ryzykowne

W archidiecezji fryburskiej, drugiej co do wielkości w Niemczech, zezwolono osobom po rozwodzie na przystępowanie do sakramentów, m.in. komunii świętej i spowiedzi. Watykanowi ta decyzja się nie spodobała. - Wprowadzanie specjalnych rozwiązań może być ryzykowne i powodować zamieszanie - powiedział rzecznik Stolicy Apostolskiej ksiądz Federico Lombardi.

Poznań jak Kopenhaga? "Urocza pomyłka"

Zdjęcie poznańskiego ratusza znalazło się na okładce magazynu lotniska w Edynburgu. Poznań pięknym miastem jest, więc to, że zdobi pierwsze strony, nie powinno nikogo dziwić. Tyle że tym razem to efekt... pomyłki. Choć może nie ma się co obrażać, skoro stolicę Wielkopolski pomylono z Kopenhagą?

Oficer pogrąża Schettino. "Zrzucił mundur tuż po kolizji"

Zeznania kolejnych świadków pogrążają kapitana statku Costa Concordia Francesco Schettino. We wtorek na jego procesie w Grosseto w Toskanii kartograf ujawnił, że kapitan tuż po kolizji zdjął mundur i założył cywilne ubranie. W takim stroju opuścił pokład.