Holenderska skrajna prawica ostatecznie z czterema mandatami

Eurosceptyczna Partia na rzecz Wolności (PVV) zajęła trzecie miejsce w czwartkowych wyborach do Parlamentu Europejskiego w Holandii. Z rezultatów opublikowanych w niedzielę wieczorem wynika, że zdobyła 13,2 proc. głosów i cztery mandaty do PE.

Chorwacja: niska frekwencja, zdecydowana wygrana opozycji

W niedzielnych wyborach do europarlamentu w Chorwacji zwyciężyła opozycyjna Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ), na którą zagłosowało 41 proc. wyborców - poinformowano po przeliczeniu 90 proc. głosów. Frekwencja wyniosła zaledwie 25 proc.

Wygrali, ale stracili. Chadecy tracą pięciu europosłów, socjaldemokraci - 16

Europejska Partia Ludowa (EPL) wygrywa wybory i zgarnia 212 mandatów w Parlamencie Europejskim - wynika z sondaży. Okazuje się jednak, że to zwycięstwo pozorne, bo w porównaniu do trwającej kadencji traci pięciu deputowanych. Traci także "numer 2" w PE, czyli socjaldemokraci. Zyskują za to liberałowie i Zieloni.

P.o. prezydenta Ukrainy: wybory były otwarte i przejrzyste

Przewodniczący Rady Najwyższej i p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow oświadczył w niedzielę po zakończeniu niedzielnych wyborów prezydenckich, że przebiegły one w sposób otwarty i przejrzysty. Podkreślił też, że odbyły się we wszystkich regionach.

"Te wybory to wielkie zwycięstwo narodu Ukrainy"

Nowy prezydent Ukrainy powinien zrobić wszystko, bo powstrzymać przelew krwi na Ukrainie - oświadczyła kandydatka na prezydenta Julia Tymoszenko po ogłoszeniu wyników sondaży powyborczych, które przewidują zwycięstwo Petra Poroszenki już w I turze.

Skrajna prawica wzięła Danię

Skrajnie prawicowa i ksenofobiczna Duńska Partia Ludowa (DF) zwyciężyła w wyborach do europarlamentu w Danii, zdobywając 23,1 proc. głosów - podała publiczna telewizja DR, powołując się na swoje sondaże po zamknięciu lokali wyborczych.

Skrajna prawica wygrała we Francji. Wielka porażka socjalistów

Skrajnie prawicowy, ksenofobiczny i nacjonalistyczny Front Narodowy zwyciężył w wyborach do Parlamentu Europejskiego we Francji. Partia pod wodzą Marine Le Pen zdobyła 25 proc. głosów - wynika z sondażowych wyników głosowania. Na drugim miejscu uplasowała się centroprawicowa, opozycyjna Unia na rzecz Ruchu Ludowego (UMP), a na trzecim rządząca Partia Socjalistyczna.

Zachodnie media: kazał strzelać do robotników. Interfax: To jemu Polska zawdzięcza pokojowe przejście

Dla brytyjskich i hiszpańskich mediów ten, który uwięził Lecha Wałęsę i ten, który wydawał rozkazy strzelania do opozycji. Dla Niemców ten, który z nimi walczył i ten, który został odznaczony za walki z polskim podziemiem niepodległościowym. Śmierć Wojciecha Jaruzelskiego odnotowały w niedzielę wszystkie najważniejsze media na Zachodzie. Rosyjski Interfax napisał z kolei, że to jemu Polska zawdzięczała pokojowe przejście z ustroju komunistycznego do demokracji w 1989 roku.

W Niemczech triumfuje wielka koalicja. W Austrii skrajna prawica z 20 proc. poparciem

Niemieckie partie chadeckie CDU/CSU wygrały pomimo utraty głosów wybory do Parlamentu Europejskiego. SPD zajęła drugie miejsce z wynikiem znacznie lepszym niż w 2009 roku. Istniejąca zaledwie od ponad roku eurosceptyczna AfD uzyskała 6,5 proc. W Austrii bardzo dobry wynik uzyskała skrajnie prawicowa Austriacka Partia Wolności (FPOe), na którą głos oddał co piąty uprawniony do głosowania obywatel.

Separatyści "przejmują kontrolę" nad rezydencją Rinata Achmetowa w Doniecku

W Doniecku separatyści zablokowali wybory prezydenta Ukrainy i poinformowali, że przejmują kontrolę nad rezydencją Rinata Achmetowa, jednego z najbogatszych biznesmenów na Ukrainie. Zażądali, by poparł samozwańczą Doniecką Republikę Ludową, a jego przedsiębiorstwa pracowały na rzecz DRL. Kilka dni temu Achmetow opowiedział się niedawno przeciwko separatystom.

Przywódca Tatarów: Krym w Rosji "tymczasowo"

Legendarny przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew, którego władze Krymu nie wpuszczają na półwysep, zagłosował w ukraińskich wyborach prezydenckich w Kijowie. Wyraził przy tym przekonanie, że aneksja Krymu przez Rosję jest zjawiskiem tymczasowym.

Papież w Izraelu: niech rozwiązanie "dwa państwa" stanie się rzeczywistością

Prezydent Szimon Peres i premier Benjamin Netanjahu powitali w niedzielę w Izraelu Franciszka na lotnisku Ben Guriona, po zakończeniu wizyty papieża w Autonomii Palestyńskiej. Papież przyleciał do Tel Awiwu wojskowym śmigłowcem. - Pragnę zatem, aby ta błogosławiona ziemia była miejscem, gdzie nie byłoby przestrzeni dla tych, którzy (...) stosują przemoc wobec innych - powiedział papież w przemówieniu.

"Bez hełmu umrę!" Nie dali Darthowi Vaderowi zagłosować

- Nie pozwolili zagłosować jedynemu kandydatowi z ludzką twarzą! – grzmiał w lokalu wyborczym w Kijowie Darth Aleksiejewicz Vader, oficjalny kandydat na mera Kijowa i Odessy. Członkowie komisji wyborczej nie wydali mu karty do głosowania, ponieważ Vader nie zgodził się zdjąć hełmu, który zakrywa mu twarz.

Chińskie myśliwce nigdy nie podleciały tak blisko japońskich

Japońskie wojsko poinformowało, że jego samoloty patrolowe i zwiadowcze miały bardzo bliskie spotkanie z chińskimi myśliwcami. Jeden z nich przeleciał nawet 30 metrów od maszyn japońskich, co ma być rekordowym zbliżeniem się. Chińczycy w ten sposób "odpychali" Japończyków z obszaru, gdzie trwają ćwiczenia flot Chin i Rosji.

Wybrać prezydenta Ukrainy już w I turze. Cel Poroszenki, nadzieja Kliczki

Dla stabilizacji kraju rozstrzygnięcie walki o fotel prezydenta Ukrainy już dzisiaj byłoby optymalnym rozwiązaniem. Druga tura oznaczać będzie kolejne dwa tygodnie niepewności i słabszej władzy centralnej. Nic dziwnego, że na zwycięstwo już w I turze ma nadzieję faworyt Poroszenko. Rozstrzygnięcia już dziś chciałby też Witalij Kliczko.

Petro Poroszenko: Polska może być celem pierwszej wizyty międzynarodowej

Zwycięzca niedzielnych wyborów prezydenckich na Ukrainie Petro Poroszenko nie wykluczył, że swoją pierwszą wizytę zagraniczną złoży w Polsce. Powiedział o tym dziennikarzom po ogłoszeniu exit-polls, według których otrzymał w wyborach 56-57 proc. głosów. Prezydent RP Bronisław Komorowski w rozmowie telefonicznej pogratulował Poroszence.

Znikający uchodźcy i 15 innych "faktów" rosyjskiej propagandy

Ukrainą rządzą faszyści, Janukowycz stracił władzę w wyniku zachodniego spisku, a przyłączenia Krymu i Donbasu chcieli i chcą wyłącznie ich mieszkańcy. To tylko część kłamstw powtarzanych przez rosyjskich polityków i mediów. Kreml rozpętał informacyjną wojnę na skalę niewidzianą od sowieckich czasów.

Papież Franciszek w Betlejem. Przyleciał wojskowym śmigłowcem

Papież Franciszek, odbywający pielgrzymkę do Ziemi Świętej, przybył w niedzielę do Betlejem w Autonomii Palestyńskiej. - Jestem wdzięczny Bogu, że mogę być dziś z wami w miejscu, gdzie urodził się Jezus, Książę Pokoju - powiedział Ojciec Święty.

Syn reżysera strzelał do przechodniów z samochodu. Nazwał to "dniem kary"

22-letni Elliot Rodger został zidentyfikowany jako sprawca tragicznej strzelaniny w kalifornijskim Santa Barabara. Syn reżysera Petera Rodgera, który pracował m.in. przy "Igrzyskach śmierci", zabił sześć osób. Wcześniej umieścił w sieci nagrania, z których wynika, że chciał "zemścić" się na ludzkości. - To wyraźnie dzieło osoby zaburzonej - ocenił szef miejscowej policji Bill Brown.

Zamiast Rosjanom - do Brazylii albo dla UE? Francuzi myślą, jak nie sprzedać Mistrala

Francuskie ministerstwo obrony szuka sposobu, aby bez poważnych strat wycofać się ze sprzedaży Rosjanom drugiego okrętu typu Mistral - twierdzi branżowy portal "Defense News". W Paryżu mają trwać "analizy" co do budowanego właśnie "Sewastopola". Na wycofanie się z kontraktu ma silnie nalegać Waszyngton, ale Francuzi boją się utraty reputacji i pieniędzy.