Czy USA poświęcą miliard dolarów na wzmocnienie obecności wojskowej w Europie Wschodniej, jeszcze nie wiadomo. Pomysł zaproponowany przez Baracka Obamę musi poprzeć Kongres. Jeśli tak się stanie, pieniądze pochodzić będą z budżetu Pentagonu.

25 lat temu Polacy poszli do wyborów, które pomogły zmienić świat. Dzierżący władzę od niemal pół wieku komuniści otrzymali wówczas od społeczeństwa nokautujący cios. Opozycja odniosła totalne zwycięstwo, zdobywając niemal wszystkie mandaty do Sejmu i Senatu, spośród tych, które były dostępne. Po takim "geście Kozakiewicza" ze strony społeczeństwa władza już się nie podniosła. Pół roku później PZPR rozwiązała się sama.

Ukraina, bezpieczeństwo sojuszników i obietnica miliarda dolarów na zwiększenie obecności amerykańskich wojsk w regionie - tak światowe media opisują najważniejsze punkty wizyty Baracka Obamy w Europie. Podkreślają, że amerykański lider rozpoczyna swój "Eurotrip" od Polski, w której spotka się m.in. z prezydentem elektem Ukrainy. - To historyczna wizyta - podkreślają komentatorzy.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel zwróciła się do Francji z pytaniem, czy byłaby skłonna wysunąć kandydaturę szefowej MFW Christine Lagarde na stanowisko przewodniczącego KE - twierdzi Reuters. Doniesienia agencji dementuje rzecznik niemieckiego rządu.

Miliard dolarów, obiecany przez prezydenta USA Baracka Obamę na zwiększenie obecności wojskowej w Europie Wschodniej, to poważna kwota - ocenił minister obrony Tomasz Siemoniak. Zapowiedział, że Polska i USA będą rozmawiać o konkretnych przedsięwzięciach.

Wchodzący w skład dwóch grup obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), którzy znajdują się w rękach separatystów na Ukrainie, są cali i zdrowi - powiedział we wtorek sekretarz generalny OBWE Lamberto Zannier.

Prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter oznajmił we wtorek w Tbilisi, że jego kraj gotów jest pomóc Rosji i Gruzji w normalizacji wzajemnych stosunków, które utknęły w martwym punkcie od czasu wojny w 2008 roku. Szwajcaria przewodniczy obecnie OBWE.

Słowa Obamy o wzmacnianiu wschodniej flanki NATO są tylko deklaracją polityczną i nie przełożą się na decyzje NATO - uważa Witold Waszczykowski, jeden z gości "Faktów po Faktach". Według polityka PiS, amerykański prezydent napotyka opór. - Obama jest jednym z kilku (liderów - red.) i jego zdanie jest nieakceptowane przez znaczną część Europy - powedział.

UE chciałaby podpisać drugą część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą na marginesie unijnego szczytu 27 czerwca w Brukseli - poinformował we wtorek wysoki rangą unijny urzędnik. Tego samego dnia umowy stowarzyszeniowe z UE mają podpisać Gruzja i Mołdawia.

Prezydent Władimir Putin spotka się we Francji z kanclerz Niemiec Angelą Merkel- - poinformował we wtorek doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow. Do spotkania dojdzie przy okazji obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii (D-Day).