Najpierw dywersanci, potem armia? "100 tys. rosyjskich żołnierzy wzdłuż granicy z Ukrainą"

Rosja zgromadziła ok. 100 tys. żołnierzy wzdłuż swojej granicy z Ukrainą - oświadczył w czwartek sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Andrij Parubij. Według byłego ministra obrony i byłego sekretarza RBNiO Jewhena Marczuka, "najbliższe dwa dni mogą być najtrudniejsze w historii niepodległej Ukrainy". Marczuk nakreślił również możliwy scenariusz inwazji: na początku ludzie bez mundurów, potem rosyjskie wojska.

15 tys. euro dla "sekretnej miłości prezydenta"

Francuski magazyn "Closer" ma zapłacić Julie Gayet 15 tys. euro za opublikowanie serii zdjęć aktorki i Francoisa Hollande'a, które miały sugerować ich intymną relację. Styczniowa publikacja wywołała burzę, a Gayet trafiła na czołówki światowych mediów. Aktorka oskarżyła magazyn o naruszenie prywatności i domagała się 50 tys. euro odszkodowania.

Zadźgał sześć osób w sporze o majątek

Chińska policja poinformowała o zatrzymaniu 34-letniego mężczyzny, który zabił nożem sześć osób z powodu sporu o rodzinny majątek. Zatrzymany był w przeszłości leczony z powodu choroby psychicznej.

Turczynow: Większość zabitych na Majdanie zginęła z rąk milicji

Większość zabitych na Majdanie Niepodległości zginęło z broni milicyjnej - powiedział w Brukseli przewodniczący parlamentu i pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Ukraiński polityk wystąpił w czwartek na posiedzeniu Komitetu Integracji Europejskiej.

Muzułmanie z Filipin dostaną autonomię

Prezydent Filipin Benigno Aquino podpisał w czwartek z przywódcami muzułmańskich rebeliantów z Narodowego Frontu Wyzwolenia Moro (MNLF) porozumienie pokojowe, kończące wieloletni konflikt. Negocjacje pokojowe między walczącymi stronami trwały od 2001 roku.

"Putin ma coraz mniej czasu". Atak na Ukrainę do połowy maja?

Jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, zrobi to w kwietniu lub w pierwszej połowie maja - twierdzi znany rosyjski analityk wojskowości Paweł Felgenhauer. Na łamach "Foreign Policy" przekonuje, że "okno możliwości" dla inwazji otworzy się wraz z początkiem wiosennego poboru w rosyjskim wojsku (1 kwietnia), a zamknie tuż przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie (25 maja). Czas gra na niekorzyść Rosji, a ta ma na tyle ważne powody, że może pójść na wojnę nawet licząc się z dalszym pogłębieniem konfliktu z Zachodem.

Kim Dotcom chce wejść do parlamentu. Nie przeszkadza mu wniosek o ekstradycję

Kim Dotcom, którego serwis internetowy MegaUpload w 2012 roku został zamknięty przez amerykańskie władze, wkroczył w świat polityki. W czwartek Dotcom zarejestrował w Nowej Zelandii partię polityczną, która powalczy w wyborach parlamentarnych we wrześniu. W robieniu kariery politycznej jak dotąd nie przeszkadzał mu wniosek rządu USA o ekstradycję m.in. za piractwo.

Poszukiwania wraku boeinga tylko z okrętów. 300 nowych obiektów na zdjęciach

Tajlandzkie satelity wykryły około 300 obiektów unoszących się na wodach Oceanu Indyjskiego w rejonie poszukiwań zaginionego 8 marca malezyjskiego Boeinga 777. Zdjęcia zostały przekazane władzom w Kuala Lumpur. Tymczasem z powodu złej pogody samoloty uczestniczące w poszukiwaniach wróciły do baz. Akcja trwa już tylko z poziomu oceanu: z okrętów i łodzi.

Jak Flota Czarnomorska "uratowała" bojowe delfiny z Krymu

"Przejście Krymu z Ukrainy do Rosji okazało się zbawiennym nie tylko dla dwóch milionów jego mieszkańców, ale i dla niedużej grupy wojskowych delfinów i lwów morskich, mieszkających w Eksperymentalnym Oceanarium Sewastopolskim" - pisze "Moskowskij Komsomolec". W środę dotychczas ukraińskie butlonosy przeszły oficjalnie na służbę rosyjską.

Huragan, Su-24, desant. Ukraiński admirał: Cała Ukraina w zasięgu Rosjan

Rosja dzięki zgromadzonemu na Krymie i ukraińskiej granicy sprzętowi wojskowemu jest w stanie prowadzić działania wojenne nawet na 500 km w głąb Ukrainy - uważa admirał Ihor Kabanenko, były pierwszy zastępca dowódcy Sztabu Generalnego Ukrainy. Według niego rząd w Kijowie powinien porzucić "strategię nieprowokowania" strony rosyjskiej na rzecz zbrojenia się i przygotowań na ewentualny atak.

"Zachód musi zrezygnować z cięć wydatków na zbrojenia"

W obliczu kryzysu ukraińskiego Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy powinni wzmocnić swoje zaangażowanie w funkcjonowanie NATO. Zachód musi też zrezygnować z cięć wydatków na zbrojenia - zauważa w czwartek "Financial Times" w artykule redakcyjnym.

Literówka w nazwisku, brak współpracy. Raport: Zamachu w Bostonie można było uniknąć

"Poważne luki" w działaniach antyterrorystycznych, brak współpracy pomiędzy agencjami, zbagatelizowanie jasnych sygnałów zarzuca amerykańskim służbom raport Kongresu po zamachu bombowym na mecie Maratonu Bostońskiego w kwietniu ubiegłego roku. Podejrzani o jego przeprowadzenie są dwaj bracia Carnajewowie, z których jeden nie żyje, a drugi czeka na proces. "Większa wymiana informacji mogła zmienić bieg wydarzeń" - napisano w dokumencie.

50 ataków na cele naziemne. Ćwiczy lotnictwo na południu Rosji

Siły powietrzne rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego rozpoczęły ćwiczenia, podczas których na poligonie w Kraju Krasnodarskim ostrzelają z rakiet i zbombardują cele naziemne - podała w czwartek agencja Interfax, powołując się na służbę prasową Okręgu.

Rosjanie uderzą także z północy? "Ściągają nowe jednostki do obwodu briańskiego"

Potencjał rosyjskich wojsk nad granicą z Ukrainą wzrósł po sprowadzeniu dodatkowych jednostek do obwodu briańskiego - pisze portal "Lewy Biereg", cytując Dmytro Tymczuka, szefa Centrum Badań Wojskowo-Politycznych. Stamtąd wiedzie najkrótsza droga na Kijów. Takie ruchy mogą oznaczać, że Putin gotuje się do ofensywy na całym "wschodnim froncie", od Czernihowa na północy Ukrainy, po Donieck na południu - twierdzi wojskowy analityk, na którego ukraińskie media często powołują się od początku konfliktu z Rosją.

Raport wywiadu USA: Inwazja rosyjska prawdopodobna jak nigdy. Możliwa wielka ofensywa lądowa

Wtargnięcie rosyjskich wojsk na teren wschodniej Ukrainy jest prawdopodobne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - wynika z najnowszych analiz amerykańskiego wywiadu, do których dotarła telewizja CNN. Według nich, Rosja zgromadziła wystarczające siły, aby planować szybkie zajęcie terenów sięgających aż po Naddniestrze. Amerykanie mówią też o zagrożeniu dla krajów bałtyckich, które są przecież w UE i NATO. Wywiad zauważa, że Stany Zjednoczone mogą nie być w stanie przewidzieć, kiedy to nastąpi.