Państwa członkowskie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zgodziły się w czwartek przedłużyć o trzy miesiące - do 23 marca - misję obserwatorów na rosyjskich punktach kontrolnych Gukowo i Donieck na granicy z Ukrainą.

W Brukseli trwa szczyt UE, któremu po raz pierwszy przewodniczy Donald Tusk. Unijny przywódcy mają m.in. dyskutować na temat polityki wobec Rosji. - Nie znajdziemy długofalowego rozwiązania dla Ukrainy bez adekwatnej i spójnej strategii wobec Rosji - mówił jeszcze przed spotkaniem były polski premier.

Napastnik, który w poniedziałek przez 16 godzin przetrzymywał zakładników w kawiarni w Sydney, miał nielegalną broń - oświadczyła w czwartek australijska policja. Nie wiadomo, w jaki sposób wszedł w jej posiadanie. Mężczyzna nie miał też pozwolenia na broń.

- Niezadowolenie naszych partnerów polega na tym, że robimy to, a nie na tym, że że prowokujemy napięcie - powiedział Władimir Putin podczas dorocznej konferencji, na którą akredytowanych zostało 1,2 tys. dziennikarzy rosyjskich i zagranicznych. Prezydent Rosji zaczął od omawiania sytuacji ekonomicznej kraju, ale mówi też o sytuacji międzynarodowej. Transmisja konferencji w TVN24 Biznes i Świat.

Negocjacje z przedstawicielami mocarstw w Genewie były "bardzo intensywne, pożyteczne i pomocne" - ocenił w środę wieczorem wiceszef MSZ Iranu Abbas Aragczi, który jest głównym irańskim negocjatorem w rozmowach. Następna runda odbędzie się w styczniu.

"Zwyczajna optymizacja kosztów" - tak redaktor naczelny telewizji LifeNews Anatolij Sulejmanow skomentował doniesienia opozycyjnych rosyjskich mediów o fali zwolnień, jaka ma przetoczyć się przez prokremlowski kanał. Dziennikarze stacji na portalach społecznościowych ubolewają, że odwołano tradycyjną świąteczną imprezę korporacyjną.

Szef holdingu AFK Sistema, rosyjski oligarcha Władimir Jewtuszenkow został zwolniony z aresztu domowego - potwierdził w środę wieczorem Komitet Śledczy. Pierwotnie w areszcie Jewtuszenkow miał przebywać do 16 marca roku 2015.