Pentagon: Chiny ukrywają miliardy wydawane na wojsko

Pekin wydaje na wojsko około 20 procent więcej, niż podaje oficjalnie - twierdzi Pentagon. Według raportu amerykańskich analityków, prawdziwy budżet chińskich sił zbrojnych wynosi 145 miliardów dolarów, podczas gdy oficjalnie jest to 120 miliardów. Pekin stanowczo odrzuca krytykę.

Korea Północna zatrzymała kolejnego Amerykanina

Władze Korei Płn. zatrzymały w połowie maja kolejnego obywatela USA - poinformowała w piątek japońska agencja prasowa Kyodo powołując się na źródła dyplomatyczne. Mężczyzna miał dopuścić "bezprawnych działań" w czasie wycieczki do tego kraju.

Wjechali ciężarówką do wsi i wymordowali mieszkańców

Islamscy terroryści z Boko Haram, tym razem przebrani w mundury żołnierzy wojsk rządowych, wjechali na początku tygodnia wojskowymi ciężarówkami do trzech wsi w północnej Nigerii i atakując z zaskoczenia, wymordowali ponad dwustu ich mieszkańców.

Uwolniony sierżant zdezerterował? Wojskowy raport: już wcześniej oddalał się od baz

Coraz więcej niejasności ws. wymienionego na pięciu talibów amerykańskiego sierżanta Bowe Bergdahla. Według wojskowego raportu, do którego dotarł "New York Times", sierżant już w przeszłości - zanim porwali go talibowie - oddalał się od baz, ignorując rozkazy. Raport nie przesądza wprost, czy Bergdahl zdezerterował i potem wpadł w ręce terrorystów, ale też nie wyklucza takiej możliwości.

Pogoda "przesunęła" desant. 70 lat od D-Day

Rankiem 6 czerwca 1944 r. siły zbrojne alianckich państw zachodnich rozpoczęły największą w czasie II wojny światowej operację desantową - lądowanie w Normandii. Była ona częścią operacji "Overlord", otwierającej drugi front w Europie.

19 światowych przywódców w Normandii. Bez spotkania Obama-Putin

Dziewiętnastu liderów państw weźmie udział w Normandii w dzisiejszych obchodach 70. rocznicy D-Day, największej operacji desantowej aliantów podczas II wojnie światowej. Oddadzą hołd poległym, a także żyjącym żołnierzom. Będzie to również okazja do dwustronnych rozmów na tematy międzynarodowe, m.in. na temat kryzysu na Ukrainie, także z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Posłowie Bundestagu pojadą do Moskwy. Przesłuchają Snowdena

Komisja śledcza Bundestagu, powołana do wyjaśnienia działalności wywiadu USA podejrzewanego o inwigilowanie obywateli Niemiec, przesłucha Edwarda Snowdena, który ujawnił amerykańskie programy inwigilacji. Odbędzie się to jednak nie w Berlinie, lecz w Moskwie.

Cameron spotkał się z Putinem. Uścisku ręki nie było

Brytyjski premier David Cameron powiedział w czwartek prezydentowi Władimirowi Putinowi, że Moskwa powinna przestać ingerować na Ukrainie i powinna współpracować z prezydentem elektem Petro Poroszenką. Cameron z Putinem spotkali się na lotnisku w Paryżu. Spotkanie rozpoczęło się bez zwykłego w takich sytuacjach uścisku ręki - donoszą rosyjskie media.

"Reżim odegrał wczoraj ostatni akt farsy"

Główna koalicja opozycji syryjskiej skrytykowała jako "nieprawomocną" reelekcję prezydenta Baszara el-Asada, zapowiadając kontynuację powszechnej rewolty przeciw jego reżimowi. Asad zwyciężył w wyborach na terenach, które ma pod kontrolą.

Sikorski: nie spodziewam się, by Putin oddał Krym

- Ukrainie nie grozi zniknięcie zagrożenia zewnętrznego, bo nie spodziewam się, aby prezydent Władimir Putin, dopóki jest prezydentem, oddał Krym - powiedział w czwartek szef MSZ Radosław Sikorski podczas debaty inaugurującej Festiwal im. Jacka Kuronia. Jak podkreślił, Unia Europejska znalazła się w poważnych tarapatach geopolitycznych.

Unia Europejska bez Wielkiej Brytanii? Obama: miałoby to negatywne konsekwencje

- Gdyby Unia Europejska miała kontynuować działania bez Wielkiej Brytanii, gdyby kraj ten nie mógł uczestniczyć w decyzjach politycznych, niewątpliwie miałoby to negatywne konsekwencje - powiedział Barack Obama na wspólnej konferencji z Davidem Cameronem. Brytyjski premier podkreślał wcześniej, że chce, by Wielka Brytania była częścią UE, ale instytucja ta musi zostać zreformowana, a ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą w referendum Brytyjczycy.

Witalij Kliczko oficjalnie merem Kijowa. "Zero tolerancji dla korupcji"

Lider frakcji parlamentarnej UDAR Witalij Kliczko złożył przysięgę i objął urząd mera Kijowa. Zapowiedział m.in. walkę z korupcją, przejrzysty budżet miasta i przemianowanie ulicy Instytuckiej, na której w lutym zginęło niemal stu aktywistów Majdanu, na ul. Niebiańskiej Sotni.

Sikorski wybiera się do Sankt Petersburga

Szefowie dyplomacji Polski, Niemiec i Rosji spotkają się 10 czerwca w Sankt Petersburgu, by omówić bieżące problemy międzynarodowe - informuje rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. Polskie MSZ potwierdza, że trwają przygotowania do spotkania.

Ramzan Kadyrow dostał order "za dobroć"

Szef Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow został nagrodzony "Orderem Dobroci" przyznawanym przez Narodowy Fundusz "Społeczne Uznanie". Nagroda została mu wręczona "za dobroć i człowieczeństwo" oraz "efektywną działalność związaną z zapewnianiem pomocy socjalnej i duchowej dla dzieci i wdów poległych obrońców Ojczyzny, weteranów II wojny światowej i działań bojowych oraz aktywną moralną pozycję obywatelską".

O Rosji i Ukrainie na szczycie G7. "Być może Putina zaskoczył stopień naszego zjednoczenia"

- Od początku kryzysu na Ukrainie kraje G7 działały wspólnie, zdecydowanie wspierając władze tego kraju i prawo obywateli do wyboru własnej drogi - powiedział David Cameron na wspólnej konferencji z Barackiem Obamą, na której podsumowano czwartkowe rozmowy przywódców G7. - Ostrzegaliśmy też prezydenta Putina, że dalsze działania przeciwko Ukrainie są nie do przyjęcia. I dlatego Rosja nie zasiada z nami na tym szczycie - dodał premier Wielkiej Brytanii.

Moskwa chwali syryjskie wybory: sprawiedliwe, wolne i przejrzyste

Rosyjskie MSZ uznało wybory prezydenckie w Syrii za sprawiedliwe, wolne i przejrzyste. Skrytykowano państwa, które zapowiedziały, że nie uznają wyników głosowania. Obserwatorzy z Rosji monitorowali przebieg wyborów, w których zwyciężył Baszar el-Asad.