Niespotykaną od czasów zimnej wojny aktywność wojskową Rosji na Bałtyku tłumaczyć można kilkoma przyczynami. Od strategicznych (militaryzacja polityki państwa, nasilenie konfrontacji z Zachodem) po taktyczne (zastraszanie krajów nadbałtyckich, testowanie obrony potencjalnych przeciwników).

W przypadku lotów w kosmos, próby odrywania się od ziemskiej grawitacji, niewiele trzeba, by doszło do tragedii - stwierdził na antenie TVN24 Tomasz Rożek, fizyk, publicysta "Gościa Niedzielnego". Jak dodał, jeśli próbujemy przekroczyć granicę, która cały czas jest nieprzekraczalna, musimy być gotowi do poniesienia pewnych ofiar. - Nie tylko finansowo i technologicznie, ale także psychicznie - powiedział Rożek.

- Wykonując loty testowe, mamy gdzieś z tyłu głowy świadomość, że odrywanie się od ziemi nie jest czymś, do czego człowiek został stworzony. A latać chce - przyznała w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Paulina Różyło, pierwsza kobieta - pilot testowy w Polsce.

Paolo Gentiloni został nowym ministrem spraw zagranicznych Włoch. 59-letni polityk centrolewicy, były minister łączności w rządzie Romano Prodiego zastąpił Federikę Mogherini, która w sobotę obejmie stanowisko szefowej unijnej dyplomacji. W Pałacu Prezydenckim w Rzymie odbyła się w piątek ceremonia zaprzysiężenia ministra Gentiloniego.

Sytuacja na wschodzie Ukrainy w kontekście wyznaczonych na 2 listopada wyborów w samozwańczych republikach w Donbasie była jednym z tematów narady prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina z członkami Rady Bezpieczeństwa FR. Poinformował o tym rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

Rosyjskie ciężarówki, które dostarczyły pomoc humanitarną do Ługańska w południowo-wschodniej Ukrainie, rozładowały ładunek i kierują się w stronę przejścia granicznego - podaje rosyjska agencja RIA Nowosti, powołując się na relację swojego korespondenta.

Prezydent Burkina Faso Blaise Compaore po 27 latach ustąpił ze stanowiska. Wcześniej zamierzał przedłużyć swoje rządy o kolejne lata, jednak planowana poprawka do konstytucji znoszącej limity prezydenckich kadencji. Wywołało to gwałtowne protesty społeczne i choć Compaore zapowiadał początkowo, że nie zamierza odchodzić ze stanowiska, w piątek zmienił zdanie.

Po zamachach z 11 września nie odpowiadające na polecenia z ziemi samoloty są traktowane wyjątkowo podejrzliwie. Dobitnie przekonali się o tym piloci łotewskiego transportowca, którzy w milczeniu wlecieli nad Wielką Brytanię. Radioamatorzy nagrali głos jednego z pilotów myśliwskich wysłanych im na spotkanie. Spokojnym tonem wzywa on do posłuszeństwa i grozi, że w przeciwnym wypadku otworzy ogień.

Kiedy stało się jasne, że jest problem ze startem rakiety, firma operująca lotem nacisnęła przycisk "autodestrukcja", który uruchomił proces wybuchu - powiedział rzecznik NASA. Informacje podaje CNN.