Irackie dowództwo wiedziało, że nadchodzi dżihad. Obrona i tak się rozsypała

Rozpoczęta wczesnym latem wielka ofensywa bojówkarzy z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu zdruzgotała opór irackiego wojska. W ciągu tygodnia w rozsypkę poszły cztery dywizje, a fanatycy zajęli drugie największe miasto Iraku. Obwiniany o tę wielką klęskę generał twierdzi, że wiedział o spodziewanej ofensywie znacznie wcześniej, ale władze centralne nie reagowały i nie przysłały wsparcia. Wysłani wyżsi rangą dowódcy mieli natomiast uciec z pola walki.

Planował atak na Blaira? Proces częściowo tajny

Oskarżony o terroryzm 26-letni Erol Incedal, którego proces ze względu na bezpieczeństwo państwa zostanie częściowo utajniony, mógł planować zamach na byłego premiera Tony'ego Blaira - usłyszał we wtorek sąd.

Starcia podczas "Marszu UPA". Prowokacja rosyjskich służb?

Około 50 osób zatrzymała ukraińska milicja po przepychankach przed parlamentem w Kijowie, do których doszło we wtorek, w trakcie demonstracji na rzecz uznania Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) za bojowników o niepodległość kraju.

Szanse na pokój pogrzebane? Turcy "zbombardowali Kurdów"

Tureckie lotnictwo atakowało w poniedziałek cele Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) na południowym wschodzie Turcji - podał militarny odłam tej organizacji na swojej stronie internetowej. Gazeta "Hurriyet" wcześniej informowała o nalotach już w weekend.

Pojedynek na kruczki prawne. Katalonia dalej chce głosować

Władze centralne w Madrycie i lokalne w Katalonii walczą na wybiegi prawne starając się zorganizować lub uniemożliwić organizację referendum niepodległościowego. Pierwotnie zapowiadane głosowanie odwołano, ale ma ono zostać zorganizowane w nowej formie.

Arcynajemnik ma pomysł na walkę z dżihadystami: spuścić ze smyczy sektor prywatny

Twórca pierwszej dużej współczesnej firmy z najemnikami, niesławnego Blackwater, zasugerował, jak można rozwiązać problem Państwa Islamskiego. - "Skoro USA nie chcą wysłać sił lądowych, to niech sektor prywatny skończy robotę" - napisał Erik Prince, były komandos elitarnej jednostki SEALs. Jego zdaniem same naloty problemu nie rozwiążą.

"Symboliczne wsparcie" Kurdów irackich dla Kobane

Władze irackiego autonomicznego Kurdystanu wysłały pomoc wojskową dla obrońców obleganego przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) syryjskiego miasta Kobane - poinformował przedstawiciel tych władz.

Pielęgniarka-morderczyni? 38 niepokojących zgonów

W Lugo (północne Włochy) policja zatrzymała 42-letnią pielęgniarkę Danielę Poggiali. Postawiono jej zarzut morderstwa jednego z pacjentów. Policja sprawdza jeszcze okoliczności 37 innych zgonów, do których doszło na jej dyżurach.

Rosyjskie okręty w rejsie "pokoju i przyjaźni"

Dwa rosyjskie okręty ze składu Flotylli Kaspijskiej po raz pierwszy od wielu lat złożyły oficjalną wizytę w irańskim porcie. Niosąc przekaz "pokoju i przyjaźni", poza Iranem odwiedzą też Azerbejdżan i Kazachstan. Ominą za to Turkmenistan, dając tym samym wyraz niezadowolenia Rosji z postawy władz tego kraju, które starają się konkurować na rynku gazu.

W Lipsku umarł pracownik ONZ z ebolą

Pracownik ONZ zarażony wirusem ebola zmarł w szpitalu w Lipsku - poinformowała agencja Reutera. Mężczyzna trafił do Niemiec w czwartek. Już wtedy jego stan niemieccy lekarze określili jako "wysoce krytyczny, choć stabilny".

Zmarł na ebolę w USA. "Żyłby, gdyby miał skórę innego koloru"

Rodzina czarnoskórego Thomasa Duncana, który zmarł na ebolę w Teksasie w ubiegłym tygodniu, twierdzi, że jego śmierci można było uniknąć, gdyby "w USA ludzi traktowano równo, bez względu na kolor skóry". - Był jedyną osobą, która zmarła w USA na ebolę. Gdyby miał skórę innego koloru, pewnie dzisiaj by żył - mówi Josephus Weeks, bratanek Thomasa Duncana.

Skala śmiertelnego żniwa, czyli ebola w liczbach

Europa i USA drżą przed epidemią gorączki krwotocznej, jednak to w krajach Afryki Zachodniej wirus zbiera śmiertelne żniwo. Choć w Sierra Leone, Gwinei czy Liberii na ebolę wciąż umiera dziennie mniej osób niż np. na malarię czy AIDS, liczba ofiar rośnie w zatrważającym tempie. Eksperci nie mają wątpliwości: mamy do czynienia z najbardziej zabójczą epidemią eboli w historii. Oto pięć faktów, które pomogą zrozumieć skalę tragedii.

Zamiast Dnia Obrońcy Ojczyzny będzie Dzień Obrońcy Ukrainy

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zlikwidował znany z czasów sowieckich Dzień Obrońcy Ojczyzny i ustanowił Dzień Obrońcy Ukrainy - święto wojska, które będzie odtąd obchodzone 14 października. Jest to dzień religijnego święta Opieki Matki Boskiej, zwanego w tym kraju Pokrową.