Węgry wyślą żołnierzy na wojnę z dżihadystami

Węgierski parlament zdecydował, że Budapeszt przystąpi do międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim i wyśle 150 żołnierzy do Iraku - poinformował szef węgierskiego resortu obrony Csaba Hende.

Kanada wysyła wojskowych na Ukrainę. Będą szkolić żołnierzy

Kanada - w ślad za USA i Wielką Brytanią - wyśle na Ukrainę ok. 200 instruktorów wojskowych, którzy będą szkolić ukraińskich żołnierzy, walczących ze wspieranymi przez Moskwę separatystami - poinformowała Ottawa. O decyzji wysłania kanadyjskich wojskowych na Ukrainę powiadomili premier Stephen Harper i minister obrony Jason Kenney.

Separatyści mają nową broń, Kijów ostrzega przed ofensywą

Przywódcy samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej ogłosili "jednostronne zawieszenie broni". "Z naszej strony panuje spokój" - cytowała przedstawiciela ługańskich rebeliantów Władysława Dejnego rosyjska agencja Interfax. Jeszcze rano pozycje ukraińskie były ostrzeliwane przez separatystów. Na froncie pojawiają się nowe typy uzbrojenia z Rosji, a dowódcy operacji antyterrorystycznej w Donbasie ostrzegają przed nową ofensywą.

Partia Camerona ledwo przed opozycją

Partia Konserwatywna brytyjskiego premiera Davida Camerona wyprzedza nieznacznie opozycyjną Partię Pracy - wynika z najnowszego, opublikowanego we wtorek sondażu ośrodka TNS. Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii odbędą się 7 maja.

Płyną w ślad za Rosjanami. Brytyjczycy wysłali okręty na kanał La Manche

Brytyjska marynarka wojenna wysłała fregatę HMS Argyll i dwie inne jednostki do śledzenia zespołu rosyjskich okrętów wojennych, który wszedł we wtorek do kanału La Manche - poinformowało ministerstwo obrony w Londynie. Wcześniej agencja Reutera, powołując się na Interfax, podała, że jednostki rosyjskiej Floty Północnej płyną na Atlantyk, by przeprowadzić "obronne manewry przeciwlotnicze" i ćwiczenia w zwalczaniu okrętów podwodnych.

Syberia płonie, ponad 25 ofiar. Pożary spowodowało wypalanie traw

Trzyletnia dziewczynka jest wśród co najmniej 25 ofiar pożarów, które od kilku dni szaleją na Syberii. Bez dachu nad głową zostało ponad pięć tys. osób. Organy śledcze wszczęły kilka dochodzeń w sprawie zaniedbań, ponieważ śmiertelnie groźne pożary wybuchły podczas wypalania traw przez rolników.

Jest jeszcze wiele do zrobienia. 21 kwietnia kolejna runda negocjacji

Kolejna runda negocjacji nt. irańskiego programu atomowego rozpocznie się 21 kwietnia - zapowiedział szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif. Angela Merkel, kanclerz Niemiec - jednego z mocarstw negocjujących z Iranem, oznajmiła tymczasem, że wszystkie mocarstwa powinny trzymać wspólny front podczas rozmów.

"Pobili mnie, skuli i zgwałcili". Dramat jazydzkch kobiet

Dla tysięcy jazydów - mniejszości religijnej żyjącej od setek lat w Iraku - horror rozpoczął się latem ubiegłego roku. Wtedy bojownicy z tzw. Państwa Islamskiego zdobywający kolejne tereny na północy kraju zbliżyli się w okolice masywu Sindżar, u którego podnóża żyli jazydzi. Całe rodziny zaczęły uciekać w góry i tysiące znalazły przejściowe schronienie w obozach dla uchodźców, w których żyją do dziś.

Nie tylko Nocne Wilki. Samochodowy rajd przez Polskę pod patronatem Kremla

Szlakiem wojennego frontu w 70. rocznicę zwycięstwa ZSRR nad Niemcami chcą wyruszyć nie tylko członkowie klubu Nocne Wilki - dowiedział się reporter "Faktów" TVN Andrzej Zaucha. Rajd samochodowy, m.in. przez Warszawę, organizuje DOSAAF. "Drogi Chwały" DOSAAF (Ochotnicze Towarzystwo Służby Armii, Lotnictwu i Flocie) rozpoczną się w Moskwie, zakończą w Torgau. Rajd wspierają m.in. administracja prezydenta i MSZ.

"Nasza klasa" w Nowym Jorku. "Sztuka mieści się w światowej awangardzie"

Amerykańskie gwiazdy filmu i teatru Ellen Burstyn i Kathleen Turner wzięły udział w czytaniu scenicznym sztuki Tadeusza Słobodzianka "Nasza klasa" w Nowym Jorku. Reżyserem czytania był Cosmin Chivu. Sztuka obejmuje lata od 1925 aż po współczesność. Rozgrywa się w klasie, której uczniami są Polacy i Żydzi i demaskuje rezultaty wojny - zdradę, okrucieństwo i represje.