"Na polskiej ziemi Putin nogi nie postawi, ale Kijowa nie odpuści"

Na razie nie ma "racjonalnych przesłanek", które wskazywałyby na to, iż Władimir Putin szykuje się do konfliktu z NATO - stwierdził w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Jan Rokita. - Są natomiast przesłanki, by myśleć, że skoro prezydent Rosji tak bardzo zaostrza sytuację w ostatnich dniach, nie zamierza odpuścić w sprawie Ukrainy - ocenił były poseł PO.

"W razie kryzysu alianci w Bułgarii w ciągu kilku dni"

Gen. Adrian Bradshaw przestrzegł w Sofii, że działania Rosji wskazują na prawdopodobieństwo zapoczątkowania procesu zmian granic siłą, co stwarza zagrożenie dla wszystkich państw NATO. Zastępca dowódcy sił NATO w Europie zapewnił przy tym, że w razie kryzysu alianci będą w Bułgarii w ciągu kilku dni.

"Franciszek ustąpi za pięć lat"

Włoski biskup, który przewidział dymisję Benedykta XVI, wyraził we wtorek opinię, że Franciszek ustąpi z urzędu za pięć lat. Odniósł się w ten sposób do niedawnych słów papieża, który w rocznicę swego wyboru mówił, że czuje, iż jego pontyfikat potrwa krótko.

Dlaczego iskandery są tak groźne?

W najbliższych dniach w Kaliningradzie Rosja po raz kolejny ma rozmieścić systemy rakietowe Iskander-M. Dlaczego te rakiety są uważane za niebezpieczne i jakie są szanse obrony przed nimi? Jeśli zostaną rozmieszczone w obwodzie kaliningradzkim, swoim zasięgiem obejmą niemal całą Polskę.

Akta Stasi nadal interesują Niemców

Ćwierć wieku po upadku NRD zainteresowanie teczkami wschodnioniemieckiej tajnej policji Stasi jest nadal duże. W zeszłym roku do urzędu ds. akt Stasi wpłynęło 67 800 wniosków o dostęp do dokumentów - poinformował szef tej placówki Roland Jahn.

Seks, narkotyki i atomowe tajemnice. Sensacyjne doniesienia byłych urzędników

Tajemnicza walizka z dolarami, program atomowy Iranu i romans na szczytach władzy. Sensacyjne doniesienia trzech wenezuelskich dysydentów, którzy rozmawiali z brazylijskim magazynem "Veja", przyprawiają o zawrót głowy. To jednak kolejne informacje, które sugeują, że między rządem Argentyny i Iranu mógł istnieć tajny układ. Zdaniem Wenezuelczyków pośrednikiem miał być w nim Hugo Chavez.

Rada Najwyższa zmienia ustawę o Donbasie, zaprasza siły pokojowe

Parlament Ukrainy zmienił ustawę o specjalnym statusie Donbasu, gdzie trwa konflikt ze wspieranymi przez Rosję separatystami. Samorządy w tym regionie otrzymają taki status dopiero po wyborach samorządowych, które muszą się odbyć zgodnie z ukraińskim prawem.

Porozumienie "w 90 proc. kwestii". "Tylko jedna bardzo ważna sprawa, w której są rozbieżności"

Iran i negocjujące z nim ws. programu atomowego mocarstwa posunęły się podczas rozmów naprzód, ale nadal pozostały sprawy do wyjaśnienia - podaje agencja Reutera, powołując się na przedstawiciela amerykańskiej administracji. Szef Irańskiej Agencji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi idzie dalej, mówiąc, że porozumienie osiągnięto w 90. proc. kwestii i jest tylko jedna "bardzo ważna sprawa", w której są rozbieżności.

A gdyby do Polski przyjechało 10 milionów uchodźców?

W czteromilionowym Libanie mieszka ponad milion uchodźców z Syrii. Ich sytuacja jest bardzo trudna, a Liban wielokrotnie apelował do społeczności międzynarodowej o pomoc. Na granicy syryjsko-libańskiej działa m.in. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Wolontariuszka Rana Gabi tłumaczyła w rozmowie z TVN24, jak ogromne są potrzeby tych, których krwawa wojna domowa zmusiła do ucieczki.

Kopacz: nadaktywność Rosji to nie powód, żeby podnosić larum

- Rosja wykonuje tego rodzaju gesty, żeby wpłynąć trochę na decyzję Rady Europejskiej, która będzie dotyczyła przedłużenia sankcji - powiedziała premier Ewa Kopacz, komentując niezapowiedziany sprawdzian gotowości bojowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. W jego ramach do obwodu kaliningradzkiego w kolejnych dniach zostaną przerzucone wraz z żołnierzami rakiety balistyczne Iskander-M. U granic Polski pojawią się też myśliwce i bombowce.

Kim Dzong Un ruszy do Moskwy?

Liderzy Chin i Korei Północnej będą wśród zagranicznych gości, którzy przyjadą do Moskwy na uroczystości z okazji 70. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej w Europie - oświadczył szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Sąd w Petersburgu nakazał eksmisję polskiego konsulatu

Rosyjski Sąd Arbitrażowy wydał list wykonawczy w sprawie eksmisji polskiego konsulatu z budynku przy ul. Sowietskiej 12 w Petersburgu. Oznacza to, że do akcji mogą wkroczyć komornicy, chociaż przedsiębiorstwo Inpredserwis, które skierowało sprawę do sądu, zapowiada, że "chce kontynuować rozmowy dotyczące polubownego załatwienia sprawy". - Polska nie uznaje tego wyroku - powiedział rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Iskandery u granic Polski. Rosja przerzuca rakiety balistyczne

W ramach niezapowiedzianego sprawdzianu gotowości bojowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej do obwodu kaliningradzkiego w kolejnych dniach zostaną przerzucone wraz z żołnierzami rakiety balistyczne Iskander-M (w kodzie NATO - SS-26 Stone). U granic Polski pojawią się też myśliwce i bombowce.

"Bitwa o Tikrit będzie trudna". Islamiści zaminowali miasto

Zawieszono ofensywę irackich sił rządowych mającą na celu odbicie z rąk Państwa Islamskiego (IS) strategicznego Tikritu z powodu rozmieszczenia przez dżihadystów w całym mieście licznych ładunków wybuchowych - oświadczył we wtorek przedstawiciel milicji.

W Madrycie znaleziono szczątki Cervantesa

W krypcie kościoła trynitarzy w centrum Madrytu znaleziono szczątki autora jednego z arcydzieł literatury światowej "Don Kichota" Miguela de Cervantesa, który zmarł w 1616 roku - poinformował we wtorek szef zespołu badawczego Francisco Etxebarria.

Kreml: Nie zwrócimy Krymu. Nie ma tam żadnej okupacji

Rosja nie zwróci Ukrainie Krymu mimo gróźb USA i Unii Europejskiej dotyczących przedłużenia, a nawet zaostrzenia sankcji wobec Moskwy - poinformował we wtorek, dzień przed rocznicą aneksji półwyspu podpisanej przez Władimira Putina rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. - Tam nie ma żadnej okupacji - dodał.

"W Mosulu nie zniszczono oryginałów. To były kopie"

Propagandowe filmy, na których dżihadyści młotami niszczą starożytne posągi w muzeum w Mosulu, wzbudziły ogromne kontrowersje na całym świecie. Irackie władze uspokajają jednak i twierdzą, że w większości islamiści zniszczyli duplikaty. Oryginalne posągi są bezpieczne.

Smiercze, grady i czołgi. "Pięść pancerna" rebeliantów pod Gorłówką

W ciągu ostatniej doby rebelianci złamali porozumienie o zawieszeniu broni 30 razy, ostrzeliwując pozycje ukraińskie z moździerzy, granatników i broni strzeleckiej - informuje sztab operacji antyterrorystycznej w Donbasie. Analityk Dmytro Tymczuk pisze o "kompletowaniu oddziałów separatystów i ściąganiu ciężkiego sprzętu w pobliże pozycji frontowych".

Państwo Islamskie ma obóz w Afganistanie. Rosja podnosi alarm

Specjalny przedstawiciel ONZ w Afganistanie poinformował w poniedziałkowy wieczór, że dżihadyści z Państwa Islamskiego tworzą na północy tego kraju obóz szkoleniowy i rekrutują bojowników. Informacje te wyraźnie zdenerwowały rosyjską delegację przy Narodach Zjednoczonych. Zastępca ambasadora Rosji wezwał Radę Bezpieczeństwa do "powstrzymania ekspansji" dżihadystów - pisze amerykański portal wojskowy stripes.com.