Zamach na Snowdena w Hongkongu? Depesza i szybkie dementi

Władze Makau zaprzeczyły doniesieniom, jakoby chińskie siły specjalne uniemożliwiły agentom CIA zabicie lub porwanie Edwarda Snowdena. Informacje o domniemanej strzelaninie pomiędzy chińskimi i amerykańskimi agentami, która wywiązała się w 2013 roku, od miesięcy krążą wśród internautów w Chinach. Niedawno przekazała je również chińska agencja informacyjna.

Śmierć za mieszkanie. Plaga zabójstw w Rosji

Nie ma miesiąca, by w rosyjskich mediach nie pojawiała się informacja o kolejnej śmierci starszej osoby z rąk tzw. czarnych agentów nieruchomości. Pod wpływem oszustw, a często szantażu, przepisują swoje mieszkania na zupełnie obce osoby. Później szybko znikają, a lokale trafiają na sprzedaż. Ofiarą podobnego procederu padła w marcu reżyserka polskiego pochodzenia Tamara Jakżyna, autorka dokumentów m.in. o Janie Pawle II.

Problemy producenta Progressu. Zwolnienia w fabryce, pracownik udusił kadrową

Problemy fabryki Progress nie skończyły się wraz z nieudanym wystrzeleniem statku transportowego Progress M-27M. Pracownicy obawiają się o premie i wypłaty, pojawiły się też informacje o zwolnieniach. Jeden z robotników oczekujący na podpisanie dokumentów o zwolnieniu wpadł w szał i udusił pracownicę działu kadr, która miała przekazać mu tę wiadomość.

Śmierć Freddiego Graya. Protesty w USA nie ustają

W Stanach Zjednoczonych nie ustają protesty po śmierci Afroamerykanina Freddiego Graya, który zmarł po zatrzymaniu przez policję. Tysiące osób przeszło w czwartek ulicami Baltimore, Filadelfii i innych miast USA protestując przeciwko brutalności policji i domagając się ukarania winnych jego śmierci.

73-letni senator polskiego pochodzenia w wyścigu do Białego Domu

Senator Bernie Sanders, jeden z nielicznych amerykańskich polityków, który otwarcie deklaruje się jako socjalista, ogłosił w czwartek swój start w wyborach prezydenckich w 2016 r. Choć jest niezależny, chce ubiegać się o najwyższy urząd w USA jako demokrata. Sanders urodził się w Nowym Jorku w ubogiej rodzinie polskich i żydowskich emigrantów.

W rocznicę samobójstwa Hitlera rusza muzeum dokumentacji nazizmu

W Monachium, mieście uważanym za kolebkę i bastion narodowego socjalizmu w III Rzeszy, otwarto centrum dokumentacji nazizmu. Budynek muzeum, którego otwarcie było czterokrotnie przekładane, stoi w miejscu dawnej kwatery głównej Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP).

Oszust z lotnisk wpadł po dekadzie. Przemierzył Europę na koszt bogatych kobiet

42-letni Brytyjczyk został skazany przez niemiecki sąd na dziesięć miesięcy więzienia i deportację za oszustwa. Mężczyzna usłyszał wyrok tylko za jedno przestępstwo, ale podobne miał popełniać przez ponad dekadę. Uczynił z nich swój styl życia i jako „wolny duch” podróżował po Europie. Teraz stwierdził, że „jest już na to za stary” i wraca w rodzinne strony.

Słowacja też wybrała nowe śmigłowce. Inne niż Polacy

Słowackie wojsko wzbogaci się o dziewięć amerykańskich śmigłowców UH-60M Blackhawk. Maszyny warte niemal pół miliarda dolarów mają zastąpić zbliżające się do końca swojego istnienia poradzieckie Mi-17. Słowacy stali przed identycznym problemem jak Polacy, ale wybrali inne rozwiązanie.

Zadłużeni Rosjanie mogą zapomnieć o tropikach. Zakaz wyjazdu

Rosjanie, którzy chcieliby wyjechać na majówkę za granicę, ale mają przeterminowane długi przekraczające 10 tys. rubli (ok. 800 zł), zostaną zawróceni z lotniska, dworca i granicy kraju - informuje w przededniu hucznie obchodzonego w Rosji Święta Pracy gazeta "Izwiestia". Federalna Służba Komornicza informuje, że na liście osób, które nie spłacają kredytów na czas i nie będą mogły wyjechać z Rosji, figuruje ok. 700 tys. obywateli.

W szpitalu "warunki gorsze niż w więzieniu". Sawczenko wraca do celi

Ukraińska nawigatorka Nadija Sawczenko, oskarżona w Rosji o współudział w zabójstwie dwóch osób, została przewieziona ze szpitala nr 20 w Moskwie z powrotem do aresztu - poinformował w czwartek lekarz tego szpitala Andriej Krapiwin. Powiedział on również, że stan zdrowia Sawczenko jest "zadowalający".

Co dalej z Syrią? Teheran: negocjujcie z nami i z Asadem

Błędem dyplomacji państw zachodnich jest próba planowania przyszłości Syrii bez obecnego prezydenta Baszara el-Asada - stwierdził na forum ONZ w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif. Szef irańskiej dyplomacji dał także do zrouzmienia, że Iran powinien być zapraszany na wszelkie rozmowy dotyczące zakończenia wojny w Syrii.

Hollande: żołnierze wykorzystujący dzieci powinni zostać surowo ukarani

Prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział surowe kary dla żołnierzy, którym zostanie udowodnione, że podczas misji pokojowej w Republice Środkowoafrykańskiej wykorzystywali seksualnie nieletnich chłopców. Hollande powiedział dziennikarzom, że wymiar kary powinien odpowiadać wadze przestępstwa i "stanowić przykład".

Nocnym Wilkom "udało się wjechać do Europy"

"Mimo że wszystkie służby graniczne otrzymały polecenie, by nas nie wpuszczać, nasi przekroczyli granicę. Jadą zaplanowaną trasą. Celem jest Bratysława" – piszą motocykliści Nocnych Wilków na swojej stronie internetowej. Rosyjscy motocykliści relacjonują, że granicę przekroczyły dwie grupy.

Wspólne manewry Rosji i Chin u wybrzeży Europy

Chińska i rosyjska flota przeprowadzą w połowie maja pierwsze wspólne manewry morskie na Morzu Śródziemnym. Będzie to też pierwsze takie "spotkanie" dwóch armii w tej części świata - poinformowało chińskie ministerstwo obrony.

Nigeryjska armia uwolniła 160 zakładniczek Boko Haram

Nigeryjska armia uwolniła 160 kobiet i dzieci, przetrzymywanych przez islamistów z ugrupowania Boko Haram w lesie Sambisa, na północnym wschodzie kraju - poinformował wojskowy rzecznik. Dwa dni wcześniej wojsko uwolniło blisko 300 osób.

Niemcy o "skrajnie prawicowych świrach" z Nocnych Wilków

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" uważa, że polemika z nacjonalistycznym rosyjskim klubem motocyklistów Nocne Wilki, których określa mianem "skrajnie prawicowych świrów", powinna być sprawą społeczeństwa obywatelskiego, a nie rządów.