Próba odbicia zakończona fiaskiem. Tak wyglądała operacja SEALs-ów w Jemenie

Południowoafrykańczyk Pierre Korkie miał zostać wypuszczony w niedzielę, Amerykanin Luke Somers najprawdopodobniej zostałby ścięty jeszcze w sobotę. Amerykańscy komandosi podjęli akcję ostatniej szansy i próbowali uratować dwóch zakładników więzionych przez bojowników Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego. Akcja zakończyła się niepowodzeniem. Dżihadyści w ostatniej chwili zastrzelili mężczyzn. CNN pisze o przebiegu akcji elitarnych amerykańskich komandosów.

Tydzień żałoby narodowej po śmierci królowej

Belgijski rząd federalny zarządził tygodniową żałobę narodową po śmierci królowej Fabioli. Obowiązuje ona od soboty do piątku 12 grudnia, czyli dnia pogrzebu. Decyzję ogłosił premier Charles Michel.

Schetyna: po Newport obawialiśmy się, że szpica NATO pozostanie tylko na papierze

Decyzja o utworzeniu tymczasowych sił natychmiastowego reagowania, tzw. szpicy NATO już w 2015 roku, to konkret - stwierdził w programie "Horyzont" minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. - Są głosy tak poważnych osób, jak sekretarz Kerry, czy ministrów z Kanady, Wielkiej Brytanii, także Niemiec i Francji. Ten klimat rozmowy był bardzo konkretny - ocenił wtorkowy szczyt w Brukseli.

Kubańczyk wyleczony z eboli opuścił Szwajcarię

43-letni Felix Baez Sarria, kubański lekarz internista, który zaraził się wirusem w Sierra Leone i był z sukcesem leczony w specjalistycznym szpitalu w Genewie, odleciał w sobotę do kraju - poinformowały źródła szpitalne.

Dziennikarz z USA i nauczyciel z RPA zabici w Jemenie. "Barbarzyńskie morderstwo"

Zakładnicy - amerykański dziennikarz Luke Somers i nauczyciel z RPA Pierre Korkie - zostali zabici przez terrorystów podczas próby uwolnienia z rąk Al-Kaidy w Jemenie. Prezydent Barack Obama nazwał śmierć Amerykanina "barbarzyńskim morderstwem". Zagroził, że ci, którzy będą szkodzić obywatelom USA "poczują ramię amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości".

To będzie parada, jakiej jeszcze nie było. Rosjanie zaprezentują swoje tajne czołgi

Zaplanowana na maj 2015 roku parada zwycięstwa w Moskwie będzie najprawdopodobniej największą i najważniejszą od rozpadu ZSRR. Nie z powodu okrągłej 70. rocznicy pobicia III Rzeszy, ale ze względu na rozmach i to, co przetoczy się po Placu Czerwonym. Jest już pewne, że Rosjanie pokażą swoje nowe, jeszcze tajne czołgi oraz wozy opancerzone. Od razu po kilkanaście sztuk.

Niemcy w 2016 roku obejmą przewodnictwo OBWE

Niemcy obejmą w 2016 r. przewodnictwo Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) - jednomyślnie postanowili w piątek w Bazylei przedstawiciele wszystkich 57 krajów członkowskich.

Hiszpanie zaostrzają walkę z korupcją

Wobec nasilenia zjawisk korupcyjnych w kraju hiszpański rząd postanowił znacznie skrócić dopuszczalny czas trwania dochodzeń i procesów sądowych w tych sprawach. Powinny być skrócone do sześciu miesięcy, a w bardziej skomplikowanych przypadkach - do półtora roku.

ONZ: koszty ocieplenia klimatu będą wyższe niż oczekiwano

Koszty ocieplenia klimatu będą dla biednych krajów wyższe niż przewidziano. Do roku 2050 mogą one wynieść nawet 500 mld dol. - głosi raport Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP). Według wcześniejszych prognoz UNEP koszty związane z dostosowaniem się biednych krajów do coraz wyższych temperatur miały wynieść między 70 a 100 mld dol.

Saryusz-Wolski: chciałbym, by Mistrale zostały przekazane Ukrainie

Nawet gdyby Francuzi dostarczyli Mistrale Rosji, to formalnie byliby w porządku, bo unijne embargo nie obejmuje kontraktów wstecznych - oświadczył w programie "Świat" w TVN24 BiŚ Jacek Saryusz-Wolski, wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim. Stwierdził, że on sam, gdyby to od niego zależało, przekazałby okręty Ukrainie.

Izrael wprowadzi sądy dla nieletnich w Palestynie

Rząd izraelski wprowadzi na palestyńskich terytoriach okupowanych podobne zasady sądzenia nieletnich, jak w Izraelu. Ma to przynieść palestyńskim nieletnim m.in. tę poprawę, że czas zatrzymania w areszcie zostanie skrócony z tygodnia do 24 godzin.

20 nalotów w trzy dni. Ataki na bunkry islamistów

Siły powietrzne międzynarodowej koalicji pod dowództwem Stanów Zjednoczonych przeprowadziły od środy 20 nalotów na pozycje dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w Syrii i Iraku - poinformowało w piątek amerykańskie Centralne Dowództwo (CENTCOM).

Syryjskie wojsko otoczone przez dżihadystów

Oddziały dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) osaczyły w piątek z kilku stron Dajr az-Zaur, ważną bazę lotnictwa rządowego w prowincji o tej samej nazwie na wschodzie Syrii. Obrońcy przygotowali się do oblężenia, kopiąc okopy wokół bazy.