"Nie możemy pozwolić, by ci, którzy dławią wolne media, pluli na groby 'Charlie Hebdo'" - napisali w oświadczeniu przedstawiciele Reporterów bez Granic, którzy skrytykowali dobór gości obecnych na niedzielnym marszu Paryżu. Jednym z przesłań pochodu było bowiem podkreślenie wagi wolności słowa, a jak zauważyła organizacja, niektórzy z zaproszonych polityków reprezentowali kraje, w których dziennikarze są represjonowani, a wolne media tłamszone.

Brytyjski premier David Cameron oświadczył, że jeśli wygra wybory parlamentarne w maju, to w ramach walki z terroryzmem zwiększy kompetencje służb specjalnych do podsłuchiwania rozmów telefonicznych i internetowej komunikacji obywateli.

Hayat Boumeddiene, wspólniczka i partnerka jednego z zamachowców z Paryża, poszukiwana przez francuskie siły bezpieczeństwa, przekroczyła granicę Syrii od strony Turcji w czwartek 8 stycznia - poinformował w poniedziałek szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu. Opublikowano zapis z kamery przemysłowej na lotnisku Stambuł-Sabiha Gökçen, na którym ma być widoczna poszukiwana.

Watykan uznał za bezpodstawne podsycanie zaniepokojenia i alarmistycznych tonów, jak określił informacje o tym, że stolica chrześcijaństwa może być celem ataku terrorystycznego. Nie ma konkretnych sygnałów o takiej groźbie - zapewnił watykański rzecznik. Papież Franciszek w przemówieniu do korpusu dyplomatycznego apelował z kolei o zakończenie konfliktu na Ukrainie. Potępił też fundamentalistyczny terroryzm w Iraku i Syrii i wezwał muzułmańskich przywódców, by uczynili to samo.

Po trzech miesiącach politycznego impasu prezydent Afganistanu Aszraf Ghani nominował pełen skład rządu jedności narodowej. Nowy gabinet musi jeszcze uzyskać od parlamentu wotum zaufania.

Egipski sąd zadecydował w poniedziałek o uwolnieniu 26 mężczyzn zatrzymanych w zeszłym miesiącu w łaźni w Kairze. Policja wkroczyła tam, bo było zgłoszenie, że organizowane tam są orgie homoseksualne. Sprawa wywołała ogromne kontrowersje i zaniepokojenie wśród obrońców praw człowieka, gdyż homoseksualizm teoretycznie nie jest w egipskim prawie zabroniony.

Analiza wydobytych z Morza Jawajskiego w ostatnich dniach części wraku airbusa linii AirAsia wskazuje na to, że samolot eksplodował tuż przed uderzeniem w wodę po upadku z ponad 10 km - stwierdził szef Narodowej Agencji Ratownictwa i Poszukiwań, koordynujący działania w sprawie katastrofy samolotu. Narodowy Komitet Bezpieczeństwa Transportu uznał jednak, że "nie ma żadnych dowodów", by przesądzać o takiej kolejności wypadków - podaje Reuters.

W ostatnich tygodniach wzrasta liczba aktów terrorystycznych na Ukrainie. Ich charakter - sposób przeprowadzenia oraz lokalizacja - wskazują, że stoją za tym rosyjskie służby specjalne - twierdzą w Kijowie. Ma to być element destabilizowania kraju, jeden ze środków wojny hybrydowej.

Francuskie służby kontynuują obławę w celu znalezienia ewentualnych wspólników zamachowców, którzy w zeszłym tygodniu dokonali ataków w Paryżu. Jedną z osób podejrzanych o współudział jest 26-letnia Hayat Boumeddiene, która, jak poinformowały tureckie władze, w zeszłym tygodniu przedostała się przez Turcję do Syrii. Francuski dziennik "Le Parisien" dotarł z kolei do przyjaciołki Boumeddiene, która przybliżyła postać "najbardziej poszukiwanej kobiety świata".

Nigeryjskie władze poinformowały, że islamistyczna organizacja Boko Haram wymordowała przed tygodniem nawet dwa tysiące cywilów żyjących w wioskach na północy kraju. Armia rządowa rozpoczęła ofensywę w regionie, by odbić tereny zajęte przez islamskich fanatyków, ale ci się bronią. - Nic nie możecie nam zrobić - stwierdził lider Boko Haram.

Czystka w tzw. Ługańskiej Republice Ludowej. Po zniszczeniu batalionu "Batmana" Rosjanie rozbroili inną niepokorną jednostkę rebeliantów, batalion Odessa. Na tym zapewne się nie skończy - lojalny wobec Kremla "prezydent" Igor Płotnicki dąży do centralizacji i podporządkowania sobie wszystkich zbrojnych formacji na podległym mu terenie.