Komorowski: Merkel popełniła błąd w sprawie migrantów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel popełniła "polityczny błąd" najpierw decydując się na wysłanie komunikatu do migrantów o tym, by przybywali do jej kraju, a potem wycofując się ze swych obietnic - stwierdził w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Bronisław Komorowski. Były prezydent dodał też jednak, że "nie należy dramatyzować" w kwestii problemu imigracyjnego w Europie, a sama Polska jako "wielki kraj" mogłaby przyjąć "i dwa, i 12 tysięcy uchodźców".

Francuzi zadali "śmiertelny cios" ETA

Francuskie siły bezpieczeństwa zatrzymały we wtorek mężczyzn podejrzanych o kierowanie zbrojną baskijską organizacją polityczną ETA. Tym samym zadali jej "śmiertelny cios" - ocenia hiszpańska agencja EFE.

Marine Le Pen stanie przed sądem za obrazę muzułmanów

Szefowa francuskiego skrajnie prawicowego ugrupowania Front Narodowy (FN) Marine Le Pen stanie 20 października przed sądem w Lyonie za swe wypowiedzi w 2010 roku, gdy porównała modlitwy muzułmanów we Francji do nazistowskiej okupacji - podano we wtorek.

Trzaskowski: Pierwsi uchodźcy trafią do Polski w przyszłym roku

Polska zagłosowała "za", gdyż absolutna większość polskich postulatów została spełniona - stwierdził we wtorek po spotkaniu w Brukseli wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski. Podkreślił, że w środę premier Ewa Kopacz ma negocjować na Radzie Europejskiej konkretny plan, który postawi tamę niekontrolowanej imigracji do Europy.

Serbia stawia ultimatum Chorwacji. Imigranci zaognili sytuację

Serbia daje Chorwacji czas do północy w środę na odblokowanie głównego przejścia granicznego dla ruchu samochodów ciężarowych zamkniętego z powodu napływu migrantów z tego kraju. Jeżeli Zagrzeb tego nie zrobi - Chorwację czekają "polityczne, prawne i gospodarcze" konsekwencje - ogłosił we wtorkowe popołudnie rząd w Belgradzie. Kilka godzin później Chorwaci częściowo przejście odblokowali.

Papież: Kuba wykuwała się pośród bólu

O "rewolucję czułości", budowę mostów i pojednanie apelował papież Franciszek we wtorek w homilii podczas mszy w narodowym kubańskim sanktuarium del Cobre w Santiago. To ostatni dzień papieskiej wizyty na Kubie. Wieczorem Franciszek przybędzie do Waszyngtonu.

UE dyskutuje o 160 tys. uchodźców. OECD: wniosków o azyl może być milion

W opublikowanym we wtorek raporcie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przewiduje, że w sumie aż milion imigrantów może w 2015 roku wystąpić o azyl na terenie państw UE. Jak zaznaczono, jest to znacznie więcej niż propozycja Komisji Europejskiej, by 28 państw przyjęło według obowiązkowych kwot w sumie 160 tys. uchodźców.

Historyczne posiedzenie w Kijowie. "Nie ma alternatywy dla NATO"

Po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem prezydent Petro Poroszenko obiecał przeprowadzić referendum w sprawie członkostwa Ukrainy w Sojuszu. Sondaże są temu przychylne. Członkostwo kraju w NATO popiera większość Ukrainców. Najpierw jednak władze w Kijowie zapowiadają przeprowadzenie reform.

Były premier i burmistrz stolicy zatrzymany

Edgar Savisaar, burmistrz Tallina, szef Estońskiej Partii Centrum i były premier, został zatrzymany przez służbę bezpieczeństwa wewnętrznego w związku z podejrzeniem o korupcję - poinformowała estońska prokuratura generalna.

Rebelianci w Donbasie mają problem z wyborami. Znów zmieniają termin

Rebelianci w Donbasie proponują władzom w Kijowie nowy termin wyborów samorządowych na okupowanych przez siebie terytoriach w Donbasie. Tym razem głosowanie miałoby się odbyć 21 lutego. Propozycja padła w Mińsku na spotkaniu trójstronnej grupy kontaktowej ds. uregulowania kryzysu na wchodzie Ukrainy.

Ilu uchodźców w Polsce? Kopacz: tylu, żeby nie zdestabilizować życia

- Władza bierze odpowiedzialność za to, żeby Polacy nie czuli obecności tych, którzy tutaj przyjadą - powiedziała premier Ewa Kopacz pytana o kwestię uchodźców. W związku z tym - zaznaczyła - nawet jeśli inni mogą sobie pozwolić na to, by "myśleć sercem", to władza "powinna myśleć głową". Premier zapowiedziała też, że jeszcze w tym tygodniu zda sprawozdanie "z tego, co się jej udało" przez rok na czele rządu.

"Jałta 2, marzenie Kremla, wydaje się osiągalna dzięki Państwu Islamskiemu"

"Zachód może przyjąć pomoc wojskową Rosji w walce z terroryzmem, jednak mało prawdopodobne jest, by uratowało to reżim Baszara el-Asada" – pisze na łamach opozycyjnej "Nowoj Gaziety" Paweł Felgenhauer, znany rosyjski analityk wojskowy i publicysta, i wskazuje niebezpieczeństwo nowego podziału świata, którego pragnie Kreml.

"Narodowy egoizm". Niemiecka prasa o stosunku Polski do kwestii uchodźców

"Nie zapomnimy, że niektóre kraje pozostawiły przyjaciół samym sobie" - te słowa europejskiego dyplomaty cytuje "Sueddeutsche Zeitung", zarzucając Polsce "narodowy egoizm". Z kolei "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podkreśla, że problem uchodźców stał się głównym tematem polskiej kampanii wyborczej. "Powróciła tradycyjna polska wojna domowa na słowa" - ocenia "FAZ".

Wojowniczy debiut nowego lidera talibów

Nie będzie pokoju w Afganistanie, póki obce siły go nie opuszczą, a układy wojskowe Kabulu z jego partnerami nie zostaną unieważnione - oświadczył przywódca afgańskich talibów mułła Achtar Mohammed Mansur z okazji muzułmańskiego święta Id al-Adha.

Żołnierze "mieli odwracać wzrok" od gwałtów i pedofilii. Pentagon zaprzecza

Pedofilia, seksualni niewolnicy i milczenie amerykańskich żołnierzy wobec tego wszystkiego - tak sytuację na misjach w Afganistanie opisywał "New York Times", pisząc, że Amerykanie mieli nakazane nie zwracać uwagi na przestępstwa Afgańczyków. Pentagon, po publikacji artykułu, zaprzeczył, by nakazywał komukolwiek odwracanie głowy od naruszeń praw człowieka.